KONSPEKT ZAJĘĆ
W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH
TEMAT: Zawody rodziców.
CELE OGÓLNE:
czerpanie radości ze wspólnych zabaw,
utrwalenie wiadomości o zawodach rodziców,
integracja grupy,
inspirowanie do działań twórczych ,
kształcenie umiejętności współpracy w grupie,
kształcenie logicznego myślenia.
CELE OPERACYJNE:
dziecko ma zaspokojoną potrzebę zabawy, ruchu, twórczości,
dziecko umie współpracować w grupie,
potrafi rozwiązywać zagadki,
zna zawody wykonywane przez rodziców,
prawidłowo rozpoznaje i nazywa akcesoria do różnych zawodów,
umie kierować swoim ciałem,
rozpoznaje własne emocje ,
potrafi skupić swoją uwagę,
FORMY PRACY:
grupowa,
indywidualna,
zespołowa
METODY:
integracyjna,
rozmowa kierowana,
działania praktyczne,
relaksacyjna
PRZEBIEG:
1.Powitanie.
Nauczycielka wita wszystkich:
- Witam wszystkich, którzy mają dobry humor, tych którzy mają zły humor, itd.
2. „Dzień dobry”- pląs w kręgu.
Dzieci stoją parami na obwodzie koła, twarzami zwróconymi do siebie. Gdy usłyszą piosenkę , witają się klaszcząc w ręce. Na słowa: raz, dwa, trzy - zmieniają partnerów.
3. Odjazd do „Krainy zawodów rodziców”.
Dzieci tworzą autobus i w rytm piosenki odjeżdżają do „Krainy zawodów rodziców”.
4. Zabawa „Imię i zawód”- przedstawienie się.
Wszyscy przedstawiają się mówiąc swoje imię i wybrany przez siebie zawód np. Asia- piosenkarka.
5. Rozwiązywanie zagadek na temat różnych zawodów.
Dzieci odgadują zagadki i sprawdzają rozwiązanie na ilustracjach.
Choć to nie rolnik, lecz rolę ma.
często w teatrze lub w filmie gra.
(aktor)
Na stoliku mam nożyce,
Gdy je sprytnie w ręce chwycę,
Gdy przy pracy się uwinę,
Wnet ostrzygę ci czuprynę.
(fryzjer)
Kto tnie materiał, aby z części małych
Zrobić całą bluzkę lub garnitur cały?
(krawiec)
On w samolocie szybciej niż orzeł
W powietrzu beczkę robić może.
Przez ciemne chmury światło przenika.
Każdy z nas dobrze zna pana...
(lotnika)
Przebił śmiało wszerz i wzdłuż
Oceany, wiele mórz.
On na mostku służby miewa,
No i szanty chętnie śpiewa.
(marynarz)
Wśród świateł jaskrawych pracuje,
By potem efekty swej pracy w ciemności wydobyć
I na białych kartach kolory rozłożyć.
A potem możecie w niejednej gazecie
Podziwiać ujęcia w jego pięknych zdjęciach.
(fotograf)
6. Zabawa „Zamiana miejsc”.
Wszyscy siedzą w kręgu. Dzielimy się na trzy grupy, każdej przydzielamy nazwę jednego zawodu (kucharka, piosenkarka, lekarka). Prowadząca wymienia jeden zawód, a ci , którzy są mu przyporządkowani zamieniają się miejscami. Kto zostanie bez miejsca prowadzi zabawę.
7. „Rekwizyt do zawodu” - praca w grupach.
Podział na grupy- losowanie kolorowej karteczki, naklejenie jej na ubranie. Rysowanie w grupach jednego rekwizytu do wylosowanego zawodu, odgadywanie przez wszystkich jaki to zawód.
8. „U masażystki” - zabawa relaksacyjna.
Wszyscy siedzą wygodnie zwróceni bokiem do środka koła, masują plecy kolegi lub koleżanki.
9. Rozmowa z dziećmi na temat: „Kim chciałbym zostać”.
Dzieci wypowiadają się na temat tego, jaki zawód chciałyby wykonywać, gdy będą dorosłe. Starają się podać przyczynę wyboru.
10. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Pracujemy razem”.
Dzieci wspólnie naśladują czynności osób wykonujących dany zawód. Nazwę zawodu podaje nauczyciel.
11. Dokończ zdanie: Dzisiaj najbardziej podobało mi się....
Wszyscy kończą rozpoczęte zdanie.
3