Scenariusz lekcji
29 kwietnia 2009 klasa II TI matematyka
Temat lekcji: Ciągi arytmetyczne -zadania.
Czas trwania 45min
Cele lekcji
Wiadomości:
Uczeń zna:
pojęcia: ciąg, wyrazy ciągu
pojęcia: ciąg skończony, ciąg nieskończony
pojęcie ciągu liczbowego
pojęcia: wzór ogólny ciągu
pojęcia: ciąg arytmetyczny, różnica ciągu arytmetycznego
wzór ogólny ciągu arytmetycznego
Umiejętności:
Uczeń potrafi::
zapisywać dowolne wyrazy ciągów na podstawie ich wzorów ogólnych
obliczać różnicę i kolejne wyrazy danego ciągu arytmetycznego
obliczać dowolne wyrazy ciągu arytmetycznego, gdy dane są jeden wyraz i różnica ciągu lub dwa dowolne wyrazy tego ciągu
podawać przykłady ciągów arytmetycznych spełniających określone warunki
sprawdzać, czy dana liczba jest wyrazem danego ciągu arytmetycznego
rozwiązywać zadania dotyczące ciągu arytmetycznego
Cele wychowawcze:
pobudzanie aktywności i inicjatywy
wpajanie nawyków argumentowania, posługiwania sie językiem matematycznym
budowanie u ucznia postawy zadowolenia z siebie, kształtowanie postawy gotowości niesienia pomocy innym
Metody nauczania
Pogadanka
omówienie sposobu rozwiązania
praca uczniów przy tablicy
pokaz
prezentacja rozwiązania zadań
ćwiczeniowe
Środki dydaktyczne
Podręczniki
Tablica
Zestawy z zadaniami
Zasady nauczania
zasada świadomości i aktywności uczniów
stopniowania trudności
zespołowości
Przebieg lekcji
czynności organizacyjne:
realizacja tematu
podanie tematu lekcji
przypomnienie podstawowych informacji dotyczących ciągów
co to jest ciąg
kiedy ciąg jest rosnący, a kiedy malejący
ciagi skończone i nieskończone
podanie kilku przykładów ciągów arytmetycznych
wspólne zaobserwowanie pewnych zależności występujących w ciągach arytmetycznych
Zad. Jaka zależność zachodzi pomiędzy wyrazami ciągów?:
(an)=(1,3,5,7,9...)
(bn)=(-30, -25, -20, -15,...)
Rozwiązanie:
wyraz pierwszy a1=1, różnica wyrazu następującego i poprzedzającego jest stała i wynosi 2:
a4 - a3 = a3 - a2 = a2 - a1 = 2,
wyraz pierwszy a1 =-30, różnica wyrazu następującego i poprzedzającego jest stała i wynosi 5:
a4 - a3 = a3 - a2 = a2 - a1 = 5.
wprowadzenie pojęcia: różnica ciągu, wyraz ciągu, wzór ogólny ciągu
podanie definicji ciągu arytmetycznego
Def.1.Ciągiem arytmetycznym nazywamy ciąg liczbowy, w którym każdy wyraz oprócz pierwszego jest równy sumie wyrazu poprzedzającego i stałej liczby r zwanej różnicą ciągu.
wspólne wyprowadzenie wzoru ogólnego ciągu arytmetycznego
a1
a2= a1+r
a3= a2+r = a1+r+r = a1+2r
a4= a3+r = a1+2r+r = a1+3r
...
an= an-1+r = ... = a1+(n-1)r
Wniosek1:
an = a1+(n-1)r
r = an - an-1
Wniosek2:
Różnica dowolnego wyrazu ciągu i wyrazu poprzedzającego jest stała i wynosi r.
pokazanie możliwości rozwiązywania zadań z zastosowaniem tego wzoru
rozwiązywanie zadań na tablicy i w zeszytach z pomocą nauczyciela, a następnie samodzielnie
Zad. 1
Liczby 102,105,108,111,..., są kolejnymi, początkowymi wyrazami pewnego ciągu arytmetycznego (an). Zapisz wzór ogólny na n-ty wyraz tego ciągu oblicz wyraz 81 tego ciągu.
Zad. 2
W ciągu arytmetycznym dane są:
a1=2 r =3. Oblicz: a2, a3, a4, a5, a7, a9, an, an-2, an+2
Zad. 3
Spośród czterech liczb a1, r, an, n dane są trzy. Oblicz niewiadomą:
a1=1/2, r=2/3, n=7,
a1=3/4, r=1/2, an= 29/4
c) a1=-3, r=0,1, n=5
ocena pracy uczniów
zadanie pracy domowej 1,2,3/211; 11/212 lub (stare książki) 1,2,3/175; 11/176
podsumowanie pracy
Scenariusz lekcji
Matematyka klasa II TI 3