D-ca kompanii |
Zezwalam na korzystanie |
|||
|
Rok szkolny |
Stopień, imię i nazwisko |
data |
podpis |
.......................... Podpis Dnia................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z EZDB ze słuchaczami SCh
w dniu 05.00
Temat:
Cel:
Forma:
Czas:
Miejsce:
Zabezpieczenie mat.-techniczne:
Zagadnienia szkoleniowe:
Literatura:
Wskazówki organizacyjno- metodyczne :
W dniu zajęć :
Warunki bezpieczeństwa : |
„Ustawianie i unieszkodliwianie podstawowych min wojsk własnych”
1.Nauczyć szkolonych budowy i zasady działania min p.panc i p.piech . 2.Nauczyć szkolonych przepisów bezpieczeństwa , oraz prawidłowego ustawiania i unieszkodliwiania pojedynczych mni.
Ćwiczenia praktyczne.
120 minut.
Plac taktyczny R1.
1. Budowa i zasada działania min p.panc i p.piech
3. Praktyczne ustawianie i unieszkodliwianie min.
„Metodyka szkolenia inżynieryjno-saperskiego pododdziałów łączności”-MON „ Szkolenie inżynieryjno-saperskie pododdziałów wojsk łączności” -Lesław Dadas
Tą część dziele na 2: w pierwszej szkolonych podzielę na 2 drużyny które będą szkolić się odpowiednio na pierwszym i drugim punkcie naucza nia w zakresie poznania budowy i zasady działania min p.panc i p.piech. W drugiej części cały pluton dziele na 3 drużyny które będą szkolić się zakresie ustawiania i unieszkodliwiania min p.panc. i p.piech.
Dopilnować właściwego i szybkiego pobrania sprzętu, min i zapalników (osobiście sprawdzić ukompletowanie i sprawność MZM i środków zaporowych) oraz sprawnego wyjścia (wyjazdu) na zajęcia.
Sprawdzać prawidłowość ustawiania min i ich usuwania zgodnie z obowiązującymi przepisami w regulaminowym czasie .
|
|
|
PLAN ZAJĘĆ
L.p. |
Czas |
Zagadnienia |
I
II
III
|
15 min.
70 min. 40 min 30 min.
15 min.
|
Część wstępna
Część główna Szkolenie na 1 i 2 punkcie nauczania Szkolenie na 3 punkcie nauczania
Część końcowa
|
SCHEMAT ORGANIZACJI ZAJĘ
Lp |
ZAGADNIENIA I CZAS |
CZYNNOŚCI PROWADZĄCEGO ZAJĘCIA |
UWAGI |
I |
Część wstępna 15 min.
|
|
Pomocnik dowódcy plutonu składa meldunek. Szkoleni wykonują komendy. Wytypowani słuchacze odpowiadają na zadane pytania. |
II |
Część główna 70 min.
Zagadnienie 1: „Budowa i zasada działania min p.panc i p.piech”. 1 punkt nauczania. 20 min.
Zagadnienie 2: „Przepisy bezpieczeństwa podczas ustawiania, uzbrajania i unieszkodliwiania pojedynczych min”- 2 punkty nauczania 20 min.
Zmiana w grupach.
Zagadnienie 3: „Praktyczne ustawianie i unieszkodliwianie min.” 30 min
|
Nakazuje instruktorom odprowadzić drużyny na pierwsze 2 punkty nauczania.
Omawia konstrukcje i zasady działania min p.panc i p.piech. ( Pt-Mi-Ba-3, PMD-6, POMZ-2M ) na pierwszym punkcie szkolenia z wykorzystaniem pomocy naukowych przekrojów i plansz.
Kontroluje instruktorów oraz ćwiczących w celu zachowania prawidłowych przepisów bezpieczeństwa oraz w wyniku stwierdzenia niedociągnięć wzywa instruktora wskazuje mu popełnione błędy.
Prowadzący zajęcia nakazuje dokonać zmiany na punktach nauczania.
Dowódca plutonu po 40 minutach nakazuje przerwać szkolenie na 1 i 2 punkcie nauczania. Wykonuje zbiórkę plutonu na poprzednim miejscu. Nakazuje instruktorom wykonać zbiórki w drużynach i udać się na 3 punkt nauczania.
Zwraca uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa przy ustawianiu i unieszkodliwianiu min.
|
Instruktorzy dzielą pluton na dwie drużyny i udają się do miejsca ćwiczeń
Instruktorzy przystępują do omawiania konstrukcji i zasady działania min p.panc i p.piech typu: PtMiBa3, PMD-6,POMZ-2M,na pierwszym punkcie nauczania z wykorzystaniem pomocy naukowych, przekrojów i plansz. Szkoleni słuchają i obserwują instruktora.
Instruktor przystępuje do omawiania przepisów bezpieczeństwa kolejno wpunktach.
Szkoleni wykonują komendy.
Instruktorzy przystępują do ustawiania i unieszkodliwiania min typu: PtMiBa3, PMD6 i POMZ-2M. Szkoleni słuchają i obserwują wykonywane czynności. Następnie pod nadzorem instruktorów ustawiają i unieszkodliwiają miny. |
III |
Część końcowa 15 min. Omówienie zajęć. |
Wykonuje zbiórkę plutonu. Omawia zajęcia. Na wniosek dowódców drużyn wyróżnia najlepiej ćwiczących. Nakazuje wykorzystanie nabytych umiejętności na innych zajęciach. Odpowiada na pytania i zadaje materiał do nauki własnej. Zwraca uwagę na pozostawienie porządku . |
Stoją na zbiórce i zadają pytania. |
OPRACOWAŁ:
st. Szer kdt Dariusz WIŚNIEWSKI
ZAGADNIENIE 3
ZAGADNIENIE
1 i 2
CZĘŚĆ KOŃCOWA
10 MINUT
3 PUNKT
2 PUNKT
1 PUNKT
ZMIANA CO 20'
2 PUNKT
NAUCZANIA
1 PUNKT
NAUCZANIA
CZĘŚĆ WSTĘPNA