Scenariusz zajęć zorganizowanych w przedszkolu w grupie dzieci 6letnich
Data: 18.11.2010
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadzący: Kinga Gostek, Agnieszka Karczewska
Temat kompleksowy: Krawcowa
Temat zajęcia: W pracowni krawieckiej
Cele ogólne:
Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych
Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
Cele szczegółowe:
poznawcze:
- nabywanie wiedzy o narzędziach i przyborach znajdujących się w warsztacie krawieckim
- rozwijanie zdolności rozpoznawania i naśladowania odgłosów z warsztatu krawieckiego
kształcące:
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza
- rozwijanie umiejętności poruszania się zgodnie z rytmem muzyki
- rozwijanie umiejętności samodzielnego przedstawienia się
- wdrażanie do chętnego udziału w zbiorowym śpiewie, tańcach i zabawach
- doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej potrzebnej do rysowania, wycinania
- rozwijanie umiejętności podawania wyrazu na zaproponowaną sylabę
- rozwijanie umiejętności sprawnego wykonywania pracy plastycznej i odważnego prezentowania jej
wychowawcze:
- kształcenie zdolności przestrzegania reguł zabaw
- wdrażanie do umiejętnego reagowania na polecenia
- wdrażanie do współpracy i integracji grupy
Pomoce dydaktyczne:
chustka
podkład muzyczny M. Bogdanowicz, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Uśmiechnięta buzia”
folia malarska
plakietki z imionami
tkaniny
nożyczki
klej
kartki z postaciami
wiersz
tasiemki w 4 kolorach
Bibliografia:
1. M. Bogdanowicz ,,W co się bawić z dziećmi” cz. I
2. M. Bogdanowicz, D. Okrzesik „Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne”
3. W. Ścisłowski „Krawiec” [na:] http://przedszkolaczek.com.pl/infusions/articles/readarticle.php?article_id=69
4. „Zabawy z igłą i nitką” [na:] http://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU9511
ETAP |
PRZEBIEG |
CELE OPERACYJNE |
UWAGI (po przeprowadzeniu) |
PORANEK
1. Jak masz na imię? Zabawa Integracyjna
2. Zabawa ruchowa „Morze”
3. Zabawa przy piosence "Uśmiechnięte buzie"
4. Włoska „Pizza” (M. Bogdanowicz) Zabawa relaksacyjna
|
Dzieci siedzą z nauczycielką w kole. Nauczycielka pyta dzieci: „Czyje imię zaczyna się na sylabę…?”, np. „Ka”. Nauczycielka pyta po kolei dzieci, które się zgłosiły jak mają na imię, przyczepia im plakietkę z imieniem oraz prosi o podanie innego wyrazu na tą sylabę. Jeśli dziecko nie potrafi nic wymyślić, nauczycielka prosi o pomoc inne dzieci.
Dzieci stoją w kole. Każde trzyma w ręku koniec folii malarskiej. Dzieci słuchają poleceń nauczycielki i zgodnie z poleceniem poruszają folią. Polecenia: „może jest bardzo spokojne, na morzu są lekkie fale, na morzu są mocne fale, sztorm”. Nauczycielka powtarza polecenia kilka razy.
Tekst: Kropka, kropka. (nauczycielka pokazuje: oko, oko, nos, usta, całą głowę) - wskazywanie na sobie części twarzy, zgodnie z tekstem piosenki, - nauczycielka prosi dzieci; pokaż, gdzie masz brzuszek, kolega ma oko, itp.
Nauczycielka prosi dzieci, aby dobrały się w pary. Każda para musi znaleźć sobie tyle miejsca, aby jedno dziecko mogło się swobodnie położyć, a drugie usiąść obok niego. Nauczycielka recytuje wiersz, a dzieci, które siedzą wykonują na plecach dziecka leżącego ruchy pokazywane przez nauczycielkę. Najpierw sypiemy mąkę, zgarniamy ją, lejemy oliwę, Dodajemy szczyptę soli, no… może dwie, trzy, wyrabiamy ciasto, Wałkujemy, wygładzamy placek i na wierzch kładziemy: Pomidory, krążki cebuli, oliwki,… Posypujemy serem (parmezanem, mozzarellą) i… Buch! Do pieca. Wyjmujemy i kroimy: dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata, Dla Matyldy, …, a teraz polewamy keczupem i … zjadamy… Mniam, mniam, mniam
|
Dziecko samodzielnie przedstawia się.
Dziecko podaje wyraz rozpoczynający się na daną sylabę.
Dziecko reagują ruchem na polecenia nauczycielki. Dziecko odzwierciedla ruchem dane zjawiska atmosferyczne na morzu.
Dziecko rozpoznaje, wskazuje i nazywa części twarzy i ciała.
Dziecko chętnie wykonuje masażyk na plecach kolegi.
|
|
|
|
|
|
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1. Zabawa ruchowa „U krawcowej”
|
Dzieci siedzą w kole. Na hasła wypowiadane przez nauczycielkę dzieci, które posiadają podany element stroju zamieniają się miejscami. Przykładowe polecenia „Zamieniają się miejscami dzieci, które mają zieloną bluzkę, mają spódniczkę, mają sukienkę”.
|
Dziecko reaguje w odpowiedni sposób na polecenie nauczycielki. Dziecko rozróżnia części garderoby. Dziecko dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie zabawy
|
|
2. Słuchanie wiersza „Krawiec”
|
Nauczycielka czyta wiersz. Dzieci słuchają.
W pracowni krawieckiej, kłótnia niesłychana, Kłócą się tu wszyscy od samego rana. Igła oświadczyła: — Jestem niedościgła. Ja tutaj króluję. Nie ma to jak igła! A nożyce na to rozwarły się z chrzęstem: — Co ta igła plecie? My tu najważniejsze! Szpulka z nićmi rzekła: — Ja najwięcej znaczę! Bez nici z ubrania wyjdą nici raczej! Warknęła maszyna: — Kiedy się obracam, Wiem, że tu się liczy tylko moja praca! Nawet się przechwalał naparstek maleńki: — Najchętniej pan krawiec mnie bierze do ręki! A guzik też wtrącił trzy grosze złośliwie: - O mnie mowy nie ma? Bardzo wam się dziwię! Bez guzików wyjdzie chyba guzik z płaszcza! Jak wąż zasyczała, zwijając się, miarka.” - Zmierzę waszą wielkość przestaniecie sarkać! Spór usłyszał krawiec, gdy wszedł do pracowni.” Kto tu najważniejszy? Po prostu ja, krawiec, Co zdziałacie bowiem, kiedy was zostawię?
|
Dziecko uważnie słucha wiersza.
|
|
3.Rozmowa na temat wiersza.
|
Rozmowa na temat wiersza:
Co się dzieje w pracowni krawieckiej? Kto się kłóci? Jakie narzędzia i przybory? Po zrobił krawiec?
|
Dziecko odpowiada na zadane pytanie pełnym zdaniem. Dziecko wyjaśnia własnymi słowami, na czym polega zawód krawcowej/krawca. Dziecko wymienia przybory krawieckie takie jak: igła, nożyce, szpulka z nićmi, maszyna do szycia, naparstek, guzik, miarka. |
|
4. Zabawa muzyczno - ruchowa z reagowaniem na przerwę w muzyce „Tańcowała igła z nitką”
|
Dzieci biegają w rytm muzyki. Na pauzę wykonują przysiad. Wybrane dziecko- „igła” dotyka kolejno kolegów, którzy wstają i biegną za ,,igłą” tworząc nitkę.
|
Dziecko porusza się w rytm muzyki i reaguje właściwie na przerwę w muzyce. Dziecko dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie zabawy.
|
|
5. Zabawa ortofoniczna „W warsztacie krawieckim”
|
Dzieci kładą się na plecach. Nauczycielka prosi je, aby wyobraziły sobie, że są w pracowni krawieckiej. Opowiada im, co znajduję się w pracowni. Następnie mówi, co robi krawcowa i pyta dzieci czy wiedzą jak brzmi dźwięk tej czynności. Prosi, aby dzieci go powtórzyły. (Czynności: cięcie materiału - ciach, ciach, szycie na maszynie - stuk, stuk, rozsypujące się szpilki - bach, bach)
|
Dziecko odtwarza i powtarza odgłosy pracowni krawieckiej. Dziecko doskonali narządy artykulacyjne.
|
|
6. Zabawa ruchowa - „Kolorowe wyszywanki”
|
Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy każdej przypisując inny kolor tasiemek. Na sygnał dany przez nauczycielkę i pokazaną tasiemkę, dana grupa dzieci wybiega na środek sali i w sposób dowolny wykonuje swobodne ruchy. Sygnał tamburyna powoduje zmianę grupy dzieci.
|
Dziecko spontanicznie wykonuje ruchy z tasiemką i rozróżnia kolory.
|
|
7. Praca plastyczna „Szyjemy ubrania”
|
Nauczycielka pyta dzieci czy pamiętają, po co idzie się do krawcowej. Mówi im, że też przyniosła od krawcowej różne materiały i będziemy tworzyć ubrania. Dzieci siadają do stolików. Każde z nich otrzymuje nożyczki oraz kartkę z bloku technicznego z narysowaną postacią. Oprócz tego na każdym stole znajduję się klej oraz kawałki różnych materiałów. Dzieci z przygotowanych tkanin wycinają ubrania własnego pomysłu i przyklejają na kartce, „ubierając” w ten sposób postać.
|
Dziecko wykonuje pracę plastyczną według własnego pomysłu. Dziecko sprawnie posługuje się nożyczkami.
|
|
8. Pożegnanie |
Dzieci tworzą pracę. Nauczycielki dziękują dzieciom za zajęcia i żegnają się z nimi.
|
Dziecko żegna się z nauczycielka i dziękuje za zajęcia.
|
|