Scenariusz zajęcia koleżeńskiego z wykorzystaniem technik dramowych
przeprowadzonego przez n-lkę Ewę Goździk-Szczepańską
dnia 4.03.2004 r.
Temat: Inscenizacja pantomimiczna opowiadania B. Way'a „Polowanie króla”.
Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności przedstawienia różnych scenek
sytuacyjnych za pomocą technik dramowych i pantomimy.
Cele operacyjne: Dziecko:
Wyzwala w sobie określone stany emocjonalne za pomocą prostych technik dramowych:
proste doświadczenia dotykowe
ćwiczenia dramowe
wprawki dramatyczne
gry w wyobrażonych sytuacjach i w wyobrażonej przestrzeni
powstawanie z niczego
pomniki
ćwiczenia pantomimiczne
wywiad
stop-klatki
Współdziała w grupie rówieśniczej
Rozumie i odczuwa utwór literacki
Wykonuje polecenie nauczyciela
Metody:
Czynna
kierowanie własną aktywnością dziecka
zadań stawianych do wykonania
Słowna
opowiadanie
rozmowa
objaśnienia
instrukcje
Formy pracy:
Z całą grupą
W zespołach
indywidualnie
Środki dydaktyczne: nagrania z muzyką instrumentalną, maski zwierząt, stroje
drzew, wyposażenie domku myśliwskiego, mikrofon
Przebieg zajęcia
I Ćwiczenie relaksacyjne - wprowadzenie
naprężanie i rozluźnianie poszczególnych części ciała
Przywitanie się dzieci - „Dworskie ukłony”
II Zajęcia dramowe - część główna
Stawanie się drzewem z nasiona „Jesteś nasionem”
Proste doświadczenia kształcące wrażliwość dotykową „Szukaj swojego drzewa...”
Improwizacje ruchowe w celu odkrywania przestrzeni
„Leśne zwierzęta” - budowanie pomników; przy ćwiczeniu zastosowanie stop-klatki
„Jesteś pisklątkiem znajdującym się w skorupce, którą próbujesz wyczuć...” - przy ćwiczeniu zastosować stop-klatki
„Myśliwi w lesie”
Poznanie fizycznego „ja” - „Stwórz najbrzydsze zwierzę, postać lub rzecz jaką potrafisz”
Budowanie „pomników”
mebli
domu
Inscenizacja pantomimiczna utworu
przydzielanie ról
wizualizacja przy muzyce
inscenizowanie pantomimiczne tekstu
Tunel myśli - postacie z bajki
III Podsumowanie
Wywiad z dzieckiem w roli króla
Refleksje związane z zajęciami