Ja i moje ciało - scenariusz zajęć wychowawczych dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym
Cele główne:
- poczucie bezpieczeństwa i zaufania
- dostarczanie różnorodnych bodźców
- ćwiczenia sprawności w obrębie motoryki małej
- ćwiczenia ułatwiające poznanie schematu ciała
- wyzwalanie aktywności ruchowej dziecka
- rozwijanie umiejętności współdziałania
Metody:
- stymulacja polisensoryczna M.Ch.Knilla
- elementy metody W. Sherborne
- elementy metody relaksacyjnej
- praktyczne działanie
Pomoce: magnetofon,płytaCD,materac,fasola,pojemniki,woreczki(piłka),miski,klocki;
Część wstępna:
1.Indywidualne przywitanie się z każdym z wychowanków poprzez wymienienie imienia każdego z nich oraz delikatne pogłaskanie twarzy w sposób akceptowany przez wychowanka.
2.Doskonalenie wzajemnej komunikacji, orientacji w schemacie ciała-zastosowanie elementów metody M.Ch.Knill"Świadomość ciała, kontakt i komunikacja":
a) przygotowanie miejsca wspólnych ćwiczeń ruchowych
b) zajęcie miejsc na materacu
c) włączenie kasety magnetofonowej
d)wspólne wykonywanie ćwiczeń(program wprowadzający):
- kołysanie
- wymachiwanie rękami
- pocieranie dłoni
- klaskanie
- głaskanie głowy
- głaskanie brzucha
- głaskanie policzków
Ćwiczenia wykonujemy razem z wychowankami.
Zajęcia właściwe:
1.Masaż dłoni:
- grzbietowej strony:głaskanie,rozwieranie dłoni,ponowne głaskanie
- wewnętrznej części:głaskanie,rozcieranie,oklepywanie
- głęboki uścisk dłoni
- delikatne ostukiwanie klockiem dłoni
2.Ćwiczenia percepcji dotykowej na materiałach sypkich,celem dostarczenia doznań dotykowych.
Zabawa fasolą:
- obserwacja i dotykanie fasoli
- wspólne mieszanie dłonią fasoli w miskach
- przesypywanie fasoli z jednego pojemnika do drugiego
3.Ćwiczenia ruchowe wzmacniające mięśnie rąk i nóg
Zabawa woreczkami i piłką
- rzucanie woreczka do wychowanka
- łapanie woreczka
- przerzucanie woreczka z prawej dłoni do lewej
- nakładanie woreczka na głowę
- turlanie piłki do wychowanka
4.Ćwiczenia według W.Sherborne-elementy"Relacja razem"
Wychowawca siedzi naprzeciwko wychowanka i poklepuje swoje nogi, a potem nogi wychowanka przekazując komunikat w sposób werbalny
- poklepujemy brzuch
- poklepujemy ręce
- poklepujemy stopy
- poklepujemy kolana
- poklepujemy głowę
Ćwiczenia wykonujemy według możliwości danego wychowanka.
Część końcowa
1.Zastosowanie bodźców smakowych(podajemy wychowankowi jedzenie o słodkim smaku, wychowanek bierze i wkłada do buzi).
2.Zakończenie zajęć muzyką relaksacyjną-pożegnanie wychowanków poprzez wymówienie imienia i podanie dłoni.