KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Szkoła Podstawowa
TEMAT: Dzień Babci i Dziadka - wykonanie laurek
Cele zajęć:
- poznanie nowego sposobu wykonania laurek
- kształtowanie sprawności manualnej oraz wyobraźni dzieci
- wdrażanie do utrzymania tradycji obchodzenia uroczystości rodzinnych i okolicznościowych
- wzbudzanie uczuć przywiązania i szacunku do osób starszych: babci i dziadka
- wzmacnianie kontaktu między dziećmi a dziadkami
- uczeń przejawia uczucia miłości i przywiązania do dziadków
- umożliwienie dzieciom odczucia satysfakcji z dobrze wykonanego zadania (zrobienie laurki)
- zachęcenie dzieci do aktywności
Metody pracy:
Podająca (rozmowa, pogadanka)
Słowno - oglądowa (przedstawienie sposobu wykonania laurek)
Praktyczna (wykonanie laurek przez dzieci)
Formy pracy:
Zespołowa
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Szablony do wycięcia, klej, nożyce, kolorowe kółeczka do przyklejania, papier kolorowy, flamastry, kredki, gotowe życzenia do wycięcia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne
- pogadanka, rozmowa z uczniami na temat „Dzień Babci i Dziadka”
a) kiedy obchodzimy Dzień Babci? Kiedy obchodzimy Dzień Dziadka?
b) Kto z Was ma babcię i dziadka?
c) Czy Wasi dziadkowie dostali coś od Was w ubiegłym roku? A jeśli tak, to co?
d) Jak myślicie czy Wasze babcie i dziadkowie ucieszą się z laurek, które samodzielnie dla nich przygotujecie?
2. Przedstawienie pomysłu
- prezentacja wzorów gotowych laurek oraz kopert na laurki
- zapoznanie uczniów ze sposobem wykonania i ozdobienia laurek oraz kopert
3. Zajęcia praktyczne
- rozdanie dzieciom potrzebnych materiałów: kartki ze wzorami, nożyczki
- wycinanie wzorów z kartek
- składanie wyciętych części, naklejenie ich w odpowiednie miejsca
- ozdobienie laurek kredkami, flamastrami, kolorowymi kółeczkami z papieru
- podpisanie laurek, napisanie lub naklejenie życzeń
- złożenie i sklejenie kopert na laurki
W czasie zajęć praktycznych uczniowie opowiadają o swoich babciach i dziadkach (jak mają na imię, gdzie mieszkają, jak wyglądają, czym się zajmują).
5. Podsumowanie
- prezentacje gotowych laurek
- rozmowa z uczniami o tym, czy bardziej im się podobają tradycyjne laurki czy te przez nich wykonane
- podziękowanie