Warszawa w legendzie, nauczanie zintegrowane, Konspekty kl. 2

Pobierz cały dokument
warszawa.w.legendzie.nauczanie.zintegrowane.doc
Rozmiar 37 KB

Fragment dokumentu:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a

Data: 13.11.2009r.

Ośrodek tematyczny: Nasza ojczyzna.

Temat dnia: Warszawa w legendzie.

Cel główny: Zapoznanie z legendą o powstaniu miasta i herbem Warszawy.

Cele operacyjne:

Uczeń

  • Potrafi wskazać na mapie fizycznej poleżenie Warszawy,

  • Wie, że herbem Warszawy jest syrena,

  • Wyodrębnia w utworze postacie i zdarzenia,

  • Czyta tekst z podziałem na role,

  • Porusza się zgodnie z rytmem utworu,

- Poda znaczenie pojęcia „legenda"

  • Uważnie słucha czytanego tekstu;

  • Czyta cicho ze zrozumieniem - wykorzystuje usłyszane i przeczytane informacje w zadaniu praktycznym,

  • Rozwiązuje zadania na dzielenie jako „podział na równe części”.

Metody pracy:

  • pogadanka,

  • praktycznego działania,

  • ćwiczeniowa

Formy pracy:

  • zbiorowa jednolita,

  • indywidualna jednolita,

Środki dydaktyczne:

  • karty pracy, magnetofon, płyta CD, mapa Polski, ilustracja z herbem Warszawy, folia metalowa, plastelina, nożyczki, kapsle.

  • Przebieg zajęć:

    1. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę i odczytują hasło: „legenda”.

    2. Uczniowie wypowiadają się swobodnie na temat herbu Warszawy.

    3. Uczniowie wskazują na mapie Polski Warszawę.

    4. Nauczyciel wzorowo czyta tekst legendy „Wars i Sawa”. Prosi uczniów o zwrócenie uwagi na problemy/;

    • Jak legenda wyjaśnia pochodzenie nazwy stolicy Polski?

    • Dlaczego w herbie Warszawy jest syrena?

    1. Nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe wyrazy: strzeże, zjawi się itd.

    2. Uczniowie czytają głośno i indywidualnie fragmenty utworu odnoszące się do czasu i miejsca akcji oraz zachowania bohaterów.

    3. Uczniowie porządkują zdania zgodnie z przebiegiem akcji.

    4. Nauczyciel prowadzi konkurs na opowiadanie o legendzie Warszawy.

    5. Uczniowie zapisują wielką literą nazwy miast i rzek.

    6. Uczniowie poruszają się krokiem tanecznym w rytmie na trzy - „Polonez warszawski”.

    7. Uczniowie rysują herb Bogatyni.

    8. Uczniowie wykonują płaskorzeźbę: herb Warszawy.

    • Uczniowie wycinają z folii metalowej prostokąty, kwadraty lub owale,

    • Uczniowie rysują syrenę ostrym narzędziem i umocowują całość w plastelinie.

    1. Uczniowie próbują opisać syrenkę.

    2. Dzielenie liczb w zakresie 30. Dzielenie jako podział na równe części.

    3. Nauczyciel odpytuje z pamięciowego opanowania tabliczki mnożenia w zakresie 30.

    4. Nauczyciel dzieli klasę na równe zespoły. Każdemu zespołowi daje inną liczbę kapsli, ale podzielną przez 5.

    5. Uczniowie rozdzielają między sobą równą ilość kapsli.

    6. Uczniowie rozwiązują zadania na dzielenie jako podział na równe części.


      Pobierz cały dokument
      warszawa.w.legendzie.nauczanie.zintegrowane.doc
      rozmiar 37 KB