Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klas I - III z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „ Zabytki Warszawy”.
Opracowały: Małgorzata Bąk
Beata Siek
TEMAT: Zwiedzamy stolicę Polski. Oglądamy prezentację
„ Zabytki Warszawy”.
Cele ogólne:
wdrażanie uczniów do obsługi komputera,
poznanie programu Power Point w zakresie uruchamiania pokazu i przełączania kolejnych slajdów,
uświadomienie uczniom możliwości wykorzystania komputera do zdobywania informacji,
poszerzenie wiadomości na temat stolicy i jej zabytków.
Cele szczegółowe:
Uczeń
potrafi uruchomić prezentację multimedialną i przeglądać slajdy.
wskazuje na mapie Polski dawne i obecną stolicę,
wymienia najważniejsze zabytki Warszawy,
rozwiązuje krzyżówkę, plątaninkę sylabową, uzupełnia tekst z lukami,
utrwali i wzbogaci słownictwo związane z Warszawą (stolica, zabytek, wartość historyczna),
utrwali pisownię nazw zabytków.
Metody:
metody poszukujące: pogadanka, rozmowa kierowana, wyjaśnienie;
metody obserwacyjne: pokaz, obserwacja;
metody działań praktycznych;
metody eksponujące.
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
mapa Polski, krzyżówka, plątaninka sylabowa, tekst z lukami, wiersz J. Kiersta „Warszawskie wieczory zimowe”, „Grób Nieznanego Żołnierza”,
Prezentacja multimedialna „Zabytki Warszawy” zawierająca herb Warszawy , slajdy przedstawiające zabytki Warszawy.
Przebieg zajęć
1. Stworzenie sytuacji pobudzającej do swobodnych wypowiedzi na temat Warszawy. Samodzielne rozwiązanie przez uczniów krzyżówki.
Odczytanie hasła krzyżówki.
Jak nazywa się stolica naszego kraju?
1) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7) |
|
|
|
|
|
|
|
Kraj, w którym mieszkasz.
Człowiek, który kocha swoją ojczyznę.
Orzeł Biały to nasze państwowe ....
W Polsce biało-czerwona.
Najdłuższa rzeka w Polsce.
Polska to nasza ....
Z jej pomocą trafisz do każdego zakątka w Polsce.
2. Wyjaśnienie znaczenia słowa stolica.
Stolica - (główne miasto w państwie, najczęściej miasto, w którym znajduje się siedziba rządu, urzędują członkowie rządu, parlamentu i prezydent)
3. Obserwacja mapy fizycznej Polski.
- Odszukanie na mapie najstarszych miast Polski ( Gniezna, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Warszawy) i określanie ich położenia.
Czy zawsze Warszawa była stolicą Polski?
Jak wygląda herb Warszawy?
5. Odszukanie wśród wielu herbów znaku Warszawy i kolorowanie go zgodnie z oryginałem.
6. Wysłuchanie legendy o Syrence i wskazanie miasta, z którym jest związana.
7. Indywidualne opowiadanie przez uczniów innych legend związanych z tym miastem.
8. Rozwiązanie plątaninki literowej.
Odczytanie hasła.
Wyjaśnienie znaczenia wyrazu „zabytek”.
Zabytek - obiekt o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej podlegający ochronie. W Polsce wpisany do rejestru zabytków.
9. Poznawanie zabytków Warszawy na podstawie zgromadzonych utworów literackich.
- Odczytanie wiersza J. Kiersta „Warszawskie zimowe wieczory”.
Warszawskie zimowe wieczory
Stare miasto, gdy śnieg je przyprószy,
jest jak bajka... choć szczypie mróz w uszy.
Blask latarni lecącą zawieję
rozpromienia - a cień jej się chwieje.
Zygmunt III, owiany śnieżycą,
mówi: - Poświeć mi, poświeć, księżycu,
bo nie widzę, gdzie Wisły brzeg srebrny,
gdzie Barbakan, gdzie dach jest Katedry.
- Wysłuchanie nagrania wiersza „Grób nieznanego Żołnierza”.
10. Zabawa z elementami dramy „ Jestem pomnikiem”.
11. Oglądanie prezentacji multimedialnej pt. „Poznajemy zabytki Warszawy”.
- Krótka informacja o najważniejszych atrakcjach turystycznych stolicy.
12. Utrwalenie i uzupełnienie wiadomości.
13. Samodzielne uzupełnianie zdań z lukami.
- Przypomnienie zasad pisowni zabytków.
Warszawa jest naszą ........................... . Zachwyt budzą starannie odbudowane kamieniczki na ................... ...................... . Ozdobą stolicy są piękne pomniki : ............................................................, ..............................................................., .................................................................. .
Na Starym Mieście znajduje się niedawno odbudowany .................................... .............................. . Na spacer warto wybrać się do ......................................... .
stolicą, Starym Mieście, Kolumna Zygmunta, Pomnik F.Chopina, Pomnik M.Kopernika, Zamek Królewski, Łazienek
|
14. Odczytywanie przez uczniów uzupełnionych zdań.
15. Praca domowa
Wykonać ćw. 3 ze strony 36 „Świat ucznia - ćwiczenia”.
sza
War
je
za
ki
Po
zna
byt
wy
my