Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu.
Data: 02 grudnia 2010 r.
Grupa wiekowa: 6 -latki
Prowadzący: Magdalena Tuleta, Marta Hat
Temat kompleksowy: Urządzenia elektryczne
Temat zajęcia: Odkrywcy ruszają na ratunek urządzeniom elektrycznym
Cele ogólne:
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
Cele szczegółowe:
Poznawcze:
Zapoznanie z nazwami urządzeń elektrycznych oraz zasadami ich użytkowania
Zapoznanie z możliwościami wykorzystania urządzeń elektrycznych ułatwiających ludziom pracę w życiu codziennym
Kształcące:
Doskonalenie spostrzegawczości i umiejętności logicznego myślenia
Doskonalenie umiejętności klasyfikowania obiektów
Wychowawcze:
Zwrócenie uwagi na bezpieczne używanie urządzeń elektrycznych
Pomoce dydaktyczne: tamburyno, papierowe węże, wiersz pt. : ”Domowe sprzęty elektryczne”, koperty z zadaniami od Prądownika, ilustracje urządzeń elektrycznych dawnych i współczesnych, ilustracje urządzeń, które nie są zasilane prądem, puzzle przedstawiające urządzenie elektryczne, nagranie z wiadomością od Potwora Prądownika, plastikowe butelki, opakowania, sznurki, taśma klejąca, kartoniki, papier kolorowy, flamastry.
Literatura pedagogiczna:
„ Nasze przedszkole”, Przewodnik metodyczny cz.2 listopad-styczeń. MacEdukacja.
Etap |
Przebieg |
Cele operacyjne |
Uwagi |
PORANEK Zabawa rytmiczna. „Rytmiczne imiona”
(Dzieci stoją w kręgu) |
N. zaprasza dzieci do kręgu śpiewając piosenkę organizującą: „Robimy kółeczko, okrągłe jajeczko. Klaszczemy, tupiemy stoimy/siedzimy już.” N. wyjaśnia zabawę. N. gra na instrumencie miarowy i dość szybki rytm. Dzieci maszerują w miejscu. Na pokazany znak, dalej maszerując rytmicznie przedstawiają się i wypowiadają swoje imię, np. Jestem Ania, Karolina.
|
Dziecko przedstawia się dostosowując swoją wypowiedź do słyszanego rytmu. |
|
Zabawa ruchowa „Spacer z wężem”
(Dz. stoją w rozsypce) |
Każde dziecko otrzymuje papierowego węża, z którym porusza się do muzyki w sposób określony przez N. |
Dziecko naśladuje ruch pokazany przez nauczyciela. Porusza się w rytm muzyki. |
|
Zabawa ruchowa. „Dziecko, dom, przeprowadzka”
(Dz. stoją w rozsypce) |
Dzieci dobierają się trójkami. Dwie osoby trzymają się za ręce tworząc dom. Trzecia jest dzieckiem, które „wchodzi” do utworzonego domu, jest mieszkańcem. N. wydaje polecenia a dzieci wykonują wcześniej ustalone czynności. Na hasło ”dziecko” - dziecko zmienia dom, na hasło „dom” - dom zmienia mieszkańca. Na hasło „przeprowadzka” wszyscy zamieniają się rolami (szukają nowych partnerów).
|
Dziecko zapamiętuję regułę i stosuje się do niej w zabawie poprawnie reagując na sygnał. |
|
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
Powitalna zabawa rytmiczno-muzyczna „Wywoływanie niezwykłego gościa.”
(Dzieci stoją w kręgu.) |
N. opowiada o tajemniczych osobach, które spotkał przed przedszkolem. Były to dziwne postaci, które powiedziały, że chcą odwiedzić przedszkolaków, gdyż maja dla nich specjalną misję. Mają jednak szczególną zasadę - trzeba ich zawołać takim dziwnym wierszem, w dziwnym języku.
N. prezentuje dzieciom treść piosenki i pokazuje jakie gesty należy pokazywać.
- a ram sam sam (2 x) - guli, guli, guli (drapanie brody i czubka głowy) - ram sam sam (klepani ud) -aaaraaafi aaaraffi (skłony w przód) - guli, guli, guli (drapanie brody i czubka głowy) - ram sam sam (klepani ud)
Dzieci wyśpiewują specjalną piosenkę wykonując przy tym ustalone gesty. W ten sposób przywołują detektywa i jego asystenta.
|
Dziecko wyśpiewuje treść piosenki wykonując ustalone gesty zgodnie z rytmem. |
|
Przybycie niezwykłych gości. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
(Dz. siedzą w kręgu.) |
Przybywają dwaj tajemniczy goście i witają się z dziećmi.
Detektyw: „Przybyliśmy tutaj, ponieważ jesteśmy detektywami, którzy tropią urządzenia elektryczne. Szukamy już od bardzo długiego czasu. Wszystkie sprzęty zostały porwane przez tajemniczego potwora Prądownika, który postanowił je kolekcjonować w swojej jamie. Ludzie zostali bez różnych urządzeń i trudno im teraz żyć na co dzień.
Asystent: Niedawno natrafiliśmy na trop, zdobyliśmy adres jamy smoka i napisaliśmy do niego. Otrzymaliśmy odpowiedź.
A. przedstawia treść pozostawionej wiadomości od Potwora Prądownika, w której zawiadamia, że nie odda „ot tak sobie” i byle komu swoich najwspanialszych zdobyczy. Aby odzyskać urządzenia elektryczne musicie wykonać kilka zadań. Oto moje warunki. Zadań jest siedem i należy je wykonać bezbłędnie i wszystkie w ciągu jednego dnia. Jeśli tak się stanie oddam urządzenia elektryczne z mojej jaskini” Powodzenia!”
Detektyw i asystent pytają czy dzieci pomogą w wypełnieniu misji aby uratować urządzenia elektryczne.
Zadanie 1.
|
Dziecko uważnie słucha przybyłych gości. |
|
Rozmowa na temat urządzeń elektrycznych inspirowana wierszem ”Domowe sprzęty elektryczne”
(Dz. siedzą w kręgu) |
„Radio, pralkę czy lodówkę, czasem też sokowirówkę, Czy telefon, czy suszarkę, czasem także zamrażarkę,
Sprzęty takie w domu mamy
Czemu służą - wszyscy wiemy, trochę o nich opowiemy:
przez telefon rozmawiamy, Mikser wszystko w mig miksuje, A odkurzacz - porządkuje, Na kuchence - gotujemy, A żelazkiem- prasujemy, Pralka daje czyste pranie, Aż się miło robi mamie.
N. pyta dzieci: - jakie urządzenia zaznaczyły - o jakich jeszcze w wierszu była mowa - jakie znają jeszcze urządzenia, o których nie było w wierszu
|
Dziecko uważnie słucha wiersza.
Dziecko wymienia nazwy urządzeń wymienionych w wierszu i podaje ich liczbę.
Dziecko wymienia nazwy innych urządzeń elektrycznych, które nie wystąpiły w wierszu. |
|
Zabawa dydaktyczna „Prawdziwe zdania”
(Dz. siedzą w kręgu) |
Zadanie 2. Zadaniem dzieci jest określenie poprawności odczytanych zdań : 1.Okurzacz służy do szycia ubrań. 2. W lodówce przechowujemy żywność. 3. Pralka potrzebna jest do miksowania koktajli. 4. Żelazko służy do prasowania ubrań, 5. Kiedy chcemy obejrzeć film, włączamy radio. 6. Płyty CD wkładamy do magnetofonu. (na „tak” 3 razy klaszczą w dłonie i powtarzają „tak, tak, tak”, na „nie” trzy razy uderzają dłońmi o podłogę)
|
Dz. rozróżnia poprawne zdania logiczne od niepoprawnych.
Dziecko wskazuje błąd w nieprawidłowym zdaniu. |
|
Zabawa ruchowo-dźwiękonaśladowcza „Naśladujemy urządzenia”
(Dz. w podziale na 4 zespoły) |
Zadanie 3. N. dzieli dzieci na 4 grupy. Każda grupa losuje urządzenie elektryczne, które musi zaprezentować grupowo. Nie może zdradzić jakie urządzenie wylosowali, ponieważ zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest odgadnięcie nazwy urządzenia. Grupa wychodzi na środek i prezentuje dźwiękiem i ruchem działanie urządzenia. |
Dziecko prezentuje ruchem i dźwiękiem urządzenie elektryczne. Dziecko podaje nazwę urządzenia. |
|
Zabawa klasyfikacyjna „Urządzenia dawniej i dziś”
(Dz. siedzą w kręgu. Praca z całą grupą) |
Zadanie 4. N. wyjmuje z koperty ilustracje przedmiotów.
Zadaniem dzieci jest podzielenie ilustracji według dwóch kategorii: 2) Tych, które używano dawniej oraz tych, których używa się współcześnie. |
Dziecko klasyfikuje przedmioty według podanego kryterium |
|
Zabawa ruchowo-rytmiczna „Pstryk”
|
Zadanie 5. Należy w różny sposób zaprezentować rymowankę. „Robisz pstryk i płynie prąd, elektryczny bystry prąd.”
N. pokazuje ręką lub podaje zasadę wypowiadania rymowanki. Np. teraz za każdym razem coraz wolniej, teraz za każdym razem coraz szybciej. Gdy ręka jest blisko podłogi mówimy cicho, a gdy jest wysoko, mówimy głośno, gdy jest jeszcze wyżej mówimy jeszcze głośniej.
|
Dziecko wypowiada wierszyk rytmicznie zgodnie z ustaloną zasadą (cicho, głośno, szybko, wolno) |
|
Zabawa dydaktyczna „Układanie puzzli” |
Zadanie 6. N. wyjmuje z koperty ilustracje, które przedstawiają części urządzenia elektrycznego. (włącznik, kabel, wtyczka, kontakt, reszta urządzenia) Zadanie polega na odpowiednim ułożeniu kolejnych elementów, tak aby tworzyły całość. N. z pomocą dzieci skleja za pomocą taśmy ilustracje ze sobą. Prosi o wyjaśnienie roli kolejnych części i zasad używania. |
Dziecko podaje prawidłową konfigurację elementów urządzenia elektrycznego. |
|
Praca wytwórcza w zespołach |
Zadanie 7. Należy stworzyć własne, wymyślone, wymarzone, urządzenie elektryczne. Takie, którego jeszcze nie ma na świecie Trzeba uwzględnić wszystkie elementy potrzebne aby urządzenie zadziałało. Po wykonaniu urządzenia w zespołach trzeba przedstawić pozostałym dzieciom nazwę, przeznaczenie (co robi? do czego służy? co ułatwia?) oraz działanie - sposób włączania itp. |
Dziecko współpracuje w grupie i dąży do zespołowego celu. Dziecko wykonuje w zespole techniczną pracę wytwórczą z dostępnych materiałów.
Dziecko prezentuje wykonaną zespołowo pracę |
|