KONSPEKT Z LEKCJI INFORMATYKI
Prowadząca: Sylwia Krystowczyk
Data: 02.03.2006
Klasa: VI a (II g), VI b (II g)
Temat: Arkusz kalkulacyjny.
Czas trwania lekcji: 45min.
Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów z zasadami działania programu Microsoft Excel.
Cele dydaktyczne:
Uczeń potrafi poruszać się w środowisku programu Microsoft Exel,
Uczeń potrafi formatować komórki
Uczeń zna formuły służące do dodawania odejmowania mnożenia i dzielenia danych znajdujących się w komórkach
Cele wychowawcze:
Uczeń świadomie uczestniczy w zajęciach, uważnie słucha oraz nie przeszkadza w prowadzeniu zajęć,
Uczeń odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela, konstruuje własne pytania,
Uczeń przyjmuje odpowiednią postawę przy pracy z komputerem,
Typ lekcji: poznawcza, sprawdzająca
Metody nauczania: pogadanka,
Forma organizacji: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: tablica, komputer, schemat budowy okna Microsoft Excel z opisem
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Uwagi |
1. Czynności porządkowo organizacyjne
|
|
5 min |
2. Uświadomienie celu lekcji |
|
5min |
3. Podanie tematu lekcji |
|
5min |
4. Analiza nowego tematu |
Arkusz kalkulacyjny to niezastąpione narzędzie przy wykonywaniu dowolnego rodzaju obliczeń
|
10 min |
5. Opracowanie nowego tematu |
Korzystanie z klawiszy CTRL+Home - skok do komórki A1 CTRL+End - przechodzi do ostatniego wiersza, w którym znajdują się dane Home - powracanie na początek wiersza Delete - usuwa zawartość bieżącej komórki PageUp - przesuwa obraz o jeden ekran w górę PageDown - przesuwa obraz o jeden ekran w dół
Znaczenie strzałek
|
15min |
6. Podsumowanie |
|
5min |
Zmiana wysokości kolumn
Zmiana szerokości kolumn
Kopiowanie zawartości komórek do obszarów przyległych
Przenoszenie zawartości komórek
Zaznaczenie komórek