POWITANIE Jesieni - KONSPEKT SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO
( dla dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej)
MIEJSCE SPOTKANIA: Przedszkole nr 18, ul. Bolivara 6- ogród przedszkolny
DATA : 29 września 2005r
PROWADZĄCE: Anna Zakołodna, Bogusława Węclewska, Ewa Wierzbicka
Marzenna Pochopień
UCZESTNICY: Klasa III Szkoły Podstawowej nr 42 ul. Balkonowa
Dzieci grupy IV( 6 latki) i V ( 5 -6 latki) z Przedszkola nr 18
CELE OGÓLNE:
1.rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej
2.rozwijanie zainteresowań dzieci jesienną przyrodą
3.wdrażanie dzieci do wypowiadania się na określony temat
4.doskonalenie naturalnych czynności ruchowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.zna, potrafi nazwać owoce, warzywa, dary lasu
2. rozpoznaje je po smaku, kształcie, dotyku
3.zna charakterystyczne cechy jesieni( zasypianie zwierząt, odlot ptaków, gromadzenie
zapasów na zimę)
4.potrafi rozpoznać, prawidłowo nazwać mieszkańców lasu
5.potrafi pokazać jak poruszają się niektóre zwierzęta leśne
6.potrafi rozpoznać i dopasować owoce i liście do odpowiedniego drzewa
7.umie współdziałać w zespole
8. prawidłowo reaguje na zmianę rytmu i melodii
POMOCE: zagadki, obręcze, klocki- cegły, piłka, , balony, gazety, materiał przyrodniczy, .
dary jesieni- owoce, warzywa, dary lasu ( kasztany, żołędzie, jarzębina);
dyplom dla każdego dziecka - „Przyjaciel Jesieni.”; dekoracja z napisem „ Witamy jesień
magnetofon, płyta CD do książki -„ Metody pedagogiki zabawy w pracy z dzieckiem w wieku-przedszkolnym .” R.Domań. („Słoneczko jest.”, „Podajmy sobie rączki„Pingwin”)
wiersz ” Skarby Jesieni.” S.Szuchowa,H.Zdzitowiecka
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1.Odczytanie listu powitalnego Pani Jesieni ( dziecko ze szkoły podstawowej czyta list )
KOCHANE DZIECIAKI
Wakacje już się skończyły. Wróciłyście do szkół i przedszkoli.
Witam Was serdecznie.
”A czy wiecie co to skarby jesieni?
Piękne jabłko, co się w sadzie rumieni,
Garść orzechów na leszczynie zebranych,
Spadające z wysoka kasztany,
Pełne maku słodkiego makówki
I czepliwe, łopianowe główki,
Strąk fasoli, kapusty łuszczyny
I czerwone jagody kaliny
I na klonach nasionka skrzydlate
Co z jesiennym ścigają się wiatrem….”
Przynoszę Wam deszcze, szarugi
Dzień krótki a wieczór długi.”
Myślę, że polubicie mnie jednak. Dziś zapraszam Was do wesołej zabawy.
2.Piosenka -„Pożegnanie lata.” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej.
3.Taniec integracyjny „Słoneczko jest.”
4. Konkurs wiedzy przyrodniczej - zagadki .
Zasady konkursu:
- w konkursie uczestniczy 5-cioosobowa reprezentacja dzieci z każdej grupy(6 l),(5l). kl.III
- dla każdej grupy wiekowej przygotowane są koperty z zestawem 6 pytań dostosowanych do
wieku dzieci
- pytania czytają dzieci z klasy 3-ciej (nie wytypowane do reprezentacji klasy)
- każda prawidłowa odpowiedź nagradzana jest oklaskami;
Numer zadania |
Grupa dzieci 6-letnich |
Grupa dzieci 5-6 letnich |
Dzieci z klasy 3-ciej Szkoły Podstawowej przy ulicy Balkonowej
|
1. |
Co zbieramy w sadzie jesienią? (owoce tj. jabłka, gruszki, śliwki) |
Co zbieramy w lesie lub parku jesienią? (liście, żołędzie, jarzębinę, orzechy laskowe, jagody, grzyby, jeżyny)
|
Co zbieramy w polu jesienią? (ziemniaki, buraki, kapustę, cebulę, czosnek, marchew, pietruszkę) |
2. |
Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów? (wilga, kukułka, słowik, jaskółka, dudek, kraska, bocian)
|
Jakie ptaki pozostają u nas na zimę? (gołębie, wróble, sikorki) |
Jakie ptaki przylatują do nas na zimę? (wrony, gawrony, dzikie kaczki, sroki, gile) |
3. |
Czy pszczoły śpią w zimie? Gdzie?
(tak, w ulu) |
Czy niedźwiedź śpi w zimie? Gdzie?
(tak, w gawrze) |
Jakie zwierzęta leśne, prócz pszczół i niedźwiedzia, zasypiają na zimę? (świstak, suseł, borsuk, ryby, mrówki, żaby)
|
4. |
Jak porusza się zając? |
Jak poruszają się pszczoły?
|
Jak porusza się niedźwiedź? |
5. |
Zabawa typu czarodziejski woreczek: Co masz w ręku? (kasztan) Dopasuj owoc do odpowiedniego liścia.
|
Zabawa typu czarodziejski woreczek: Co masz w ręku? (żołądź) Dopasuj owoc do odpowiedniego liścia. |
Zabawa typu czarodziejski woreczek: Co masz w ręku? (jarzębinę) Dopasuj owoc do odpowiedniego liścia. |
6. |
Jaki to owoc? (jabłko) - rozpoznawanie owoców po smaku
|
Jaki to owoc? (śliwka) - rozpoznawanie owoców po smaku |
Jaki to owoc? (gruszka) - rozpoznawanie owoców po smaku |
5.Taniec integracyjny -„ Podajmy sobie rączki.”
6.Zawody sportowe:
1. Przenoszenie cegieł.( dzieci stoją w trzech rzędach, na sygnał -biegną do chorągiewek
przenosząc cegły -klocki na nowe miejsce. Wygrywa ta drużyna która szybciej przeniesie
wszystkie cegły.
2. Rzut piłką do kosza .(za każdy celny rzut drużyna otrzymuje punkt. Nauczycieli sumują
punkty w każdej drużynie.)
3. Przenoszenie kasztana na łyżce.(wygrywa drużyna, która najszybciej przeniesie swoje
kasztany do innego koszyka )
4.Taniec w parach na gazecie.( na przerwy w muzyce każda para składa gazetę na połowę i
tańczy dalej.)
7.Zabawa plastyczna:
układanie obrazka ze znalezionego materiału przyrodniczego- kasztany, szyszki, żołędzie patyki ,liście ( oglądanie prac kolegów)
8.Taniec integracyjny -„Pingwin.”
9.Rozdanie dyplomów- „Przyjaciel Jesieni.”
10. Poczęstunek. ( soki, ciasteczka)
opracowanie : nauczycielki Przedszkola Nr 18 w Warszawie
mgr Anna Zakołodna ; mgr Bogusława Węclewska, mgr Ewa Wierzbicka
nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 42 w Warszawie
mgr Marzenna Pochopień