konspekt E. lipska dom dziecka, POLONISTYKA


WZÓR KONSPEKTU LEKCJI

Klasa V

Temat lekcji: Czy każdy dom może być domem?Ewa Lipska „Dom Dziecka.

Data

Nauczyciel: Izabela WIśniewska

Cele lekcji w formie operacyjnej

  1. dostrzega problemy poruszone w utworze

  2. odczytuje intencje nadawcy utworu poetyckiego

  3. potrafi odnieść przesłanie utworu do sytuacji życiowych

  4. potrafi wyrażać swoje zdanie, opinię, podaje uzasadnienie

  1. rozwiązuje problemy w twórczy sposób

  1. skutecznie komunikuje się w różnych sytuacjach

  1.   organizuje i ocenia własną pracę

Przebieg lekcji i podjęte działania

  1. Powitanie uczniów i zaproszonych gości.

  2. Zabawa w skojarzenia do wyrazu DOM

CIEPŁO BEZPIECZEŃSTWO AZYL

 

MIŁOŚĆ TATA TRADYCJA

TROSKA

CZUŁOŚĆ DOM BUDYNEK

BLISKOŚĆ

OTWARTOŚĆ SZCZEROŚĆ

MAMA RODZINA

4. Zapisanie tematu lekcji: Czy każdy dom może być domem? Ewa Lipska

„Dom Dziecka”.

5.     Wysłuchanie wiersza „Dom Dziecka” Ewy Lipskiej z kasety.

6. Dzieci w grupach rysują ilustracje do wiersza E. Lipskiej.

7.     Analiza wiersza wg pytań:

*Kto mówi w wierszu? (osoba mówiąca i troje dzieci)

*Jak się czują dzieci w domu dziecka?

*Co mają, a czego im brak?

*Co kryje się za „wypowiedziami dzieci” pisanymi pochyłą czcionką?

(idealizacja rodziców z powodu ich braku, tęsknota za nimi, próba

usprawiedliwienia tego, że ich opuścili)

*Jak rozumiecie znaczenie przenośni „zwrotnica jest nieczynna”, więc

dom „nie wjedzie”? (pesymizm, brak nadziei na lepsze, wyraz tragicznej sytuacji osieroconych dzieci).

8.     Sformułowanie wniosku po analizie wiersza.

Np. Sądzę, że nie każdy dom jest domem, ponieważ .......................................

Praca domowa

Dokończ wypowiedź:

„Kochana Mamo, Kochany Tato, pragnę Ci powiedzieć, że...”

i przeczytaj ją rodzicom.

Materiały:

-              ilustracje różnych domów (dworki, bloki, wille ...);

-          -  tekst utworu Ewy Lipskiej „Dom Dziecka”;

-              nagranie tegoż utworu na kasecie;

-              papier, karton, mazaki;

-              podkład muzyczny do zabawy w pieczenie ciasta;

-              tekst wiersza Beaty Sabath Dzieciom z Domów Małego Dziecka”.


