KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH DLA DZIECKA Z DYSLEKSJĄ
Monika Kaniecka lat 9, uczennica 3klasy podstawowej
opracowała: Marta Górska
Cel zajęć:
- ćwiczenie spostrzegawczości,
- umiejętność dokonywania analizy i syntezy wzrokowej,
- utrwalenie orientacji przestrzennej
-utrwalanie kierunku ruchu zgodnie z kierunkiem pisania,
-wyrabianie umiejętności reagowania na polecenia,
- wzmacnianie koordynacji ręka-oko,
- praca nad poprawą percepcji słuchowej i wzrokowej,
- ćwiczenia rozpoznawania kolorów i kształtów
Metody wykorzystane:
- metoda Denisona
- metoda Knilla
Forma pracy:
- indywidualna
Kształtowanie percepcji wzrokowej i orientacji przestrzennej.
|
||||
Lp. |
Rodzaj ćwiczenia |
Cel ćwiczenia |
Przebieg |
Pomoce |
1. |
Śpiewanie piosenki zajęcia ruchowe |
Sprawdzenie rozumienia określeń słownych dotyczących stosunków przestrzennych |
Dziecko śpiewa piosenkę i wykonują ruchy zgodne z poleceniami zawartymi w tekście: „Gimnastyka to podstawa Sport dla dzieci – ważna sprawa Ręce w górę , w przód w bok Skłon do przodu, przysiad, skok” |
Podkład muzyczny |
2. |
Wykonywanie zadań na polecenie. |
Utrwalenie różnicowania prawej i lewej strony. |
Dziecko otrzymuje polecenie: pokaż prawą rękę, weź piłkę do prawej ręki, podnieś lewą nogę, połóż woreczek na prawą stopę, itp. |
Piłki, woreczki |
3. |
Śledzenie przedmiotu. |
Ćwiczenie kierunku zgodnego z kierunkiem pisania. |
Nauczyciel przesuwa przedmiot od lewej do prawej strony. Dziecko śledzi przedmiot i na sygnał dotyka. |
Klocki, bębenek |
4. |
Rysowanie z zachowaniem kierunku od lewej do prawej. |
Ćwiczenie kierunku zgodnego z kierunkiem pisania. |
Dziecko otrzymuje plansze, na której narysowane są szlaczki oraz kalkę techniczną. Zadaniem dziecka jest przekalkowanie szlaczków. |
Plansze ze szlaczkami, kalka techniczna, kartki |
5. |
Rozróżnianie dźwięków upuszczanych przedmiotów. |
Różnicowanie słuchowe dźwięków. |
Nauczyciel pokazuje dziecku dźwięki wydawane przez upuszczane przedmioty. Potem dziecko odwraca się tyłem i zgaduje, co wydało usłyszany dźwięk. |
Klucz, gumka, guzik, klocek, piłka lekarska, zeszyt, widelec, itp. |
6. |
Układanki. |
Odtwarzanie układów przestrzennych. |
Dziecko układa konstrukcje z zapałek wg modelu. |
Zapałki, plansze ze wzorami z zapałek |
|
|
|
|
|
Usprawnienie małej motoryki ręki prawej
|
||||
1. |
Chwytanie i rzucanie prawą ręką. |
Usprawnienie motoryki prawej ręki. |
Dziecko na znak rzuca piłeczkę raz lewą ręką , raz prawą- na zmianę. |
Woreczki, piłeczki |
2. |
Malowanie linii farbą. |
Usprawnienie motoryki palców i utrwalenie kierunku od lewej strony do prawej. |
Dziecko, stając maluje linie proste, równoległe, trzymając duży pędzel bardzo wysoko w prawej dłoni chwytem pęsetkowym. |
Arkusze,pędzle, farby |
3. |
Kto szybciej usłyszy głoskę. |
Usprawnienie analizy słuchowej i koordynacji słuchowo – ruchowej. |
Dziecko otrzymuje pałeczki. Nauczyciel wymawia kilka głosek. W momencie usłyszenia określonej głoski stukają pałeczką w stół. Za prawidłowe stuknięcie dziecko otrzymuje jeden punkt. |
Pałeczki |
4. |
Nawlekanka – kolorowe koraliki. |
Usprawnienie manualne i prawidłowe rozróżnianie kolorów – rozwój analizy wzrokowej. |
Wg wzoru dziecko nawlekają koraliki na żyłkę z uwzględnieniem kolejności kolorów. |
Komplety koralików, żyłki |
5. |
Malowanie kółek w liniach. |
Usprawnienie drobnych ruchów ręki, utrwalenie kierunku ruchu od lewej do prawej, ćwiczenia pamięci wzrokowej. |
Pomiędzy malowanymi liniami dziecko maluje kredkami kółka, odtwarzając dwa wzory koralików. |
Arkusze papieru, kredki |
6. |
Omijanie przeszkód w marszu. |
Ćwiczenie orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo- słuchowo – ruchowej. |
Na wytyczonej trasie ustawia się różne przeszkody. Dziecko pokonują drogę, omijając przeszkody po prawej lub lewej stronie na określony sygnał dźwiękowy. |
Piłki, kręgle, woreczki, grzechotka, gwizdek |