Konspekt zajęć dla młodzieży
Temat zajęć: aktywizacja grupy
Cele:
Pobudzenie grupy do działania
Wytworzenie umiejętności niestandardowego i twórczego myślenia
Dobra zabawa
Czas trwania: 2h
Materiały pomocnicze: kartki papieru, mazaki, tekst bajki z wyszczególnionymi postaciami.
Przebieg zajęć:
Pierwsza zabawa polega na odgrywaniu ról. Prowadzący dzieli uczestników na grupy, każdej grupie przydziela postać z bajki. Zadaniem będzie odegranie postaci gestem i słowem.
Grupa ustala gest oraz okrzyk charakterystyczny dla danej postaci.
W ramach przećwiczenia na hasło prowadzącego dana grupa naśladuje postać
Następnie prowadzący czyta bajkę akcentując nazwy postaci. Uczestnicy słuchają i odgrywają role.
Do tej gry można użyć takich bajek jak Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Kopciuszek, ale praktycznie wszystkie znane bajki do niej pasują.
Po ukończeniu odgrywania ról prowadzący rozdaje grupom kartki papieru i mazaki.
Następnie prosi uczestników, aby dopisali do bajki inne zakończenie lub dalszy ciąg historii. Mogą również rozbudować bajkę dodając kolejne wydarzenia lub postaci.
Kolejna zabawa również polega na wcielaniu się w role, ale tym razem będzie to praca indywidualna. Prowadzący rozdaje każdemu uczestnikowi kartkę papieru i coś do pisania.
Potem prosi by uczestnicy wyobrazili sobie targowisko pełne różnych straganów i kupujących oraz sprzedających ludzi.
Następnie prowadzący prosi o to by każda osoba wyobraziła sobie, że znajduje się na tym targowisku i zapisała na kartce, jaką jest postacią, czym się zajmuje, jak ma na imię i ile ma lat. Chodzi o to by każdy wcielił się w swoją postać.
Prowadzący ogłasza, że targowisko znajduje się na wyspie, na której panuje jakiś straszny wirus, który zabije wszystkie osoby, ale jest możliwość ratunku. Na wyspę przypływa statek, który może uratować tylko 5 osób. Każdy uczestnik musi przekonać kapitana statku, dlaczego to właśnie on powinien zostać uratowany.
Po dyskusji kapitan wybiera 5 osób, które popłyną statkiem. Rolę kapitana powinien mieć prowadzący zajęcia.
Omówienie zabawy; prowadzący zadaje pytania - kto nie brał udziału w dyskusji i dlaczego? Czy uczestnicy uważają wybór kapitana za słuszny itp.