Konspekt zajęć ruchowych z elementami terapii tańcem i ruchem oraz jogi
Rodzaj zajęć: Ruch rozwijający
Temat: Poszukiwanie ruchu autentycznego oraz wewnętrznej równowagi.
Cel główny: Kształtowanie właściwego czucia własnego cała i wyciszanie się.
Cele szczegółowe:
Wychowankowie potrafią:
słuchać wypowiedzi innych dzieci
nawiązywać nieagresywny kontakt z rówieśnikami
zachować ostrożność w czasie zabawy
wsłuchiwać się w muzykę i poruszać w zgodzie z własnym ciałem
Metody:
Elementy terapii tańcem i ruchem.
Elementy pedagogiki zabawy.
Elementy jogi.
Elementy ćwiczeń relaksacyjno - oddechowych.
Formy:
Indywidualna
Środki:
Dywan
Karteczki z wypisanymi stanami emocjonalnymi
Magnetofon
Płyty CD z odpowiednimi podkładami muzycznymi
Przebieg zajęć:
Powitanie,
Ćwiczenie na dobry początek „Ziarenko”. Dzieci na czas tego ćwiczenia zamieniają się w ziarenka, które ma pokonać drogę przez warstwy ziemi i urosnąć przeobrażając się w piękne, dostojne i mocne drzewo. Wszystko to dzieje się w takt specjalnie przygotowanego podkładu muzycznego - (Vivaldi, Mozart lub inna muzyka poważna).
Po takim „rozkwitnięciu” pozwalamy sobie na przedstawienie się za pomocą ruchu. Wszyscy siadamy w kole i każdy z uczestników zajęć wymienia swoje imię dodając do niego przy wypowiadaniu jakiś ruch, to co w danym momencie wydaje mu się właściwe i co czuje. Wszyscy po wypowiedzeniu imienia powtarzamy je wraz z ruchem.
Kolejnym etapem zajęć jest poszukiwanie ruchu - ruchu autentycznego. Każdy ma za zadanie prze chwilę zastanowić się gdzie czuje muzykę skąd wydobywa się jego ruch. Po włączenie kolejnego podkładu muzycznego stojąc ponownie w kole każdy prezentuje swój ruch a reszta uczestników powtarza go podobnie jak w ćwiczeniu poprzednim.
Kiedy wszyscy już się sobie przedstawią i za pomocą imienia i za pomocą ruchu autentycznego przystępujemy do zajęć wyciszająco - relaksacyjnych. Każde z dzieci znajduje sobie wygodny i bezpieczny kawałek dywanu i kładzie się na nim na plecach. Ćwiczeniu temu towarzyszy „szum morza”. Dzieci zamykają oczy i wsłuchując się w polecenia prowadzącego wykonują kolejno jego polecenia ( poruszanie tylko stopami , tylko palcami u rąk, zakopywanie się w pisaku).
Kolejnym etapem zajęć jest zaprezentowanie 2 kolejnych asanów jogi : pozycja ryczącego tygrysa, wieży.
Siadamy w kręgu i dzielimy się przez podanie „ciepełka” dobrymi emocjami następnie zastanawiamy się co nas ostatnio spotkało nieprzyjemnego i uwalniamy złe emocje. Każdy z uczestników myśli o przykrym zdarzeniu i emocjach, które to w nim budzi po czym, gdy jest już gotowy głośno powtarza : „BYŁO MINĘŁO! NIE WRÓCI WIĘCEJ! ” wystukując jednocześnie słowa z całą siłą o podłogę.
Iskierka szczęścia i spełnionych marzeń - zajęcia końcowe. To już końcowy moment zajęć wszyscy chwytamy się za ręce i przez chwile w myślach dajemy sobie czas na przywołanie marzeń i tego co chcielibyśmy żeby nam się dziś spełniło. Potem puszczam iskierkę w krąg i gdy wraca z radością oznajmiam iż wszystkie pomyślane marzenia się nam spełnią. Potem dziękuje wszystkim uczestnikom zajęć z wspólnie spędzony czas i zapraszam na kolejne spotkanie.
Opracowała:
mgr Iwona Diana Bareja