SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 5 - 6 LETNICH PRZEPROWADZONEJ PRZEZ NAUCZYCIELKĘ ELŻBIETĘ ZUTEREK W OPARCIU O PROGRAM AUTORSKI „MAŁY ARTYSTA”
Temat: Akwarium
Cele ogólne:
Doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie 1 - 6
Rozpoznawanie figur geometrycznych, nazywanie ich
Rozpoznawanie napisu swojego imienia wśród innych imion
Rozwijanie twórczej ekspresji muzyczno - ruchowej
Rozwijanie zainteresowań plastyczno - konstrukcyjnych poprzez zachęcanie do działalności plastycznej na temat określony
Kształtowanie nawyku sprzątania po zakończonej pracy
Cele operacyjne: (dziecko potrafi)
Posługuje się liczebnikami głównymi 1 - 6
Rozróżnia figury geometryczne płaskie
Odczytać swoje imię
Interpretuje ruchem muzykę
Wykonuje pracę plastyczną na temat określony
Doprowadza pracę do końca i uprząta stanowisko
Metody
Czynna - zadań stawianych do wykonania
Słowna - objaśnienia, instrukcje
Samodzielnych doświadczeń
Twórcza z elementem ruchu rozwijającego wg Batti Strauss
Formy
Praca z całą grupą
Praca indywidualna
Środki dydaktyczne: sylwety rybek z imionami dzieci, ilustracja przedstawiająca akwarium, białe kropki (pęcherzyki powietrza), cyfry od 1 do 6, koperty z rybkami i cyframi (1 - 6 ) do karty pracy, szarfy z bibuły, pudełka po butach, drut, bibuła, papier kolorowy, sylwety rybek, nitka, igła, klej, kredki świecowe, utwór muzyczny „Akwarium” - Camille Saint- Saens.
Przebieg zajęcia:
Zabawa „Znajdź swoją rybkę” - dzieci szukają swojej rybki tzn. szablonu rybki, na którym znajduje się napisane imię dziecka. Zawieszenie rybki na szyi.
Na tablicy jest zawieszona ilustracja akwarium z czterema rybkami w kolorze żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Zadaniem dzieci jest policzenie rybek w danym kolorze zawieszonych na szyi i przyklejenie takiej samej ilości białych kropek (pęcherzyków powietrza) rybkom zawieszonym na tablicy oraz przyporządkowanie odpowiedniej cyfry odpowiadającej ilości pęcherzyków. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
Na stolikach rozłożone są niebieskie kartony oraz koperty oznaczone figurami w kolorach żółty, czerwony, niebieski, zielony. Zadaniem dzieci jest usiąść przy kopercie z figurą w kolorze odpowiadającym kolorze rybki, określenie jaka to jest figura a następnie wykonanie zadania polegającego na przyklejeniu tylu rybek ile jest w kopercie i przyporządkowanie liczby od 1 do 6 zgodnej z ilością przyklejonych rybek. Cyfrę należy przykleić w prawym górnym rogu. Dzieci 5-letnie przyklejają rybki i przeliczają na głos - chętne przyklejają odpowiednią cyfrę.
Zabawa ruchowa „Akwarium” Camille Saint Saens - improwizacja słuchanej muzyki ruchem szarf z bibuły imitujących ruch wody.
Wykonanie pracy plastycznej „Akwarium”
Grupa I - Wykonanie akwarium z pudełka do butów
Dzieci ozdabiają wycięte przez nauczycielkę szablony rybek, wyklejają
dno pudełka niebieską bibułą, przyklejają rośliny, zawieszają rybki na
drucie przymocowanym do pudełka.
Grupa II
Ozdabianie rybek wyciętych przez nauczyciela oraz przyklejanie rybek na
niebieski karton, ozdabianie roślinami z bibuły.
Prace porządkowe w klasie, zorganizowanie wystawy prac dzieci.
Zakończenie zajęcia. „Życzenie do złotej rybki”
Dzieci siedzą w kręgu i przekazują sobie pluszową rybkę wymawiając życzenie.