zajecia zintegrowane


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE - II

Temat bloku: Ziemia - nasza Planeta

Temat dnia: Dlaczego powinniśmy dbać o swoje środowisko?

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

sylwetki drzew i ich nazwy, nagranie magnetofonowe, rozsypanka zdaniowa, piosenka „Ekologiczny świat”, podręcznik m. Bober - Pełzowskiej „Chodżmy razem” s. 69.

Zapis w dzienniku:

Dłuższe wypowiedzi na temat ochrony drzew na podstawie „Baśni o wędrujących drzewach”. Porządkowanie zdań z rozsypanki zdaniowej. Utrwalenie pisowni „rz” po spółgłoskach. Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z mnożeniem i dzieleniem w zakresie 100. Nauka słów i melodii piosenki „Ekologiczny świat”.

Tok zajęć:

  1. Rozpoznawanie gatunków drzew.

  • Wysłuchanie treści baśni- „Baśń o wędrujących drzewach”.

  • Udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści baśni:

    1. Rozpoznawanie dźwięków przyrody.

  • Układanie i porządkowanie zdań z rozsypanki zdaniowej:

  • Skrzyneczki z modrzewiami przynieśli dorośli.

    Z naszych drzewek wyrośnie las.

    Chcieliśmy posadzić drzewka.

    My wyjmowaliśmy drzewka i delikatnie wsadziliśmy je w dołki.

    1. Przepisanie uporządkowanych zdań do zeszytu, podkreślenie wyrazów z „rz” po

    spółgłoskach.

    1. Obliczanie działań na mnożenie i dzielenie, porządkowanie wyników od najmniejszego

    do największego, ułożenie hasła - Ułóżcie zadania z treścią

    1x1= ….. U 30:6=….. C

    36:4=….. A 13:1=….. I

    3x6=…… E 4x4=….. T

    16:8=….. Ł 2x7=….. A

    27:9=….. O 3x5=….. Z

    50:5=….. D 24:4=….. I

    19:1=….. Ś 17x1=….. R

    11:1=….. A 21:3=….. E

    3x4=….. N 40:5=….. Z

    4x5=….. C 40:10=….. Ż

    3x7=….. I 2x11=….. Ą

    1. Układanie treści zadań do podanego działania i rysunku:

    3x4= ……. 0x01 graphic
    0x01 graphic
    0x01 graphic
    0x01 graphic

    0x01 graphic
    0x01 graphic
    0x01 graphic
    0x01 graphic

    0x01 graphic
    0x01 graphic
    0x01 graphic
    0x01 graphic

    6x4= …….

    1. Określanie charakterystycznych cech drzew-zabawa na boisku szkolnym.

  • Wysłuchanie piosenki „Ekologiczny świat”. Wypowiedzi na temat jej treści, nastroju.

  • Nauka słów i melodii piosenki.

  • Uzupełnianie zdań wyrazami: pyły, wilgoć, tlen, cień, drzewo, krajobraz, hałasem.

  • Drzewa dostarczają………………, którym oddychamy.

    Jedno…………….produkuje tyle tlenu, ile pięć osób potrzebuje do życia w ciągu roku.

    Drzewa utrzymują………………., dają…………………i wyłapują……………………..Upiększają…………………

    1. Wykonanie pracy plastycznej „Żyjemy wśród drzew”.

    2. Ocena prac i aktywności uczniów.

    Opracowała mgr Danuta Wiszniewska


