Scenariusz zajęć zintegrowanych
ZAJĘCIA OTWARTE
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku
KLASA : 3C
CZAS TRWANIA : 135 min
TEMAT BLOKU : Znamy różne środki transportu
i sposoby podróżowania
TEMAT DNIA W BLOKU : Organizujemy rejs statkiem
TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:
Rozmowa na temat różnych środków transportu, ze szczególnym wskazaniem na transport wodny, na podstawie ilustracji statków oraz doświadczeń dzieci. Zapoznanie ze specyfikacją portu morskiego (porty handlowe, pasażerskie i rybackie). Rozwiązywanie zadań matematycznych, dotyczących mnożenia jako skróconego zapisu dodawania tych samych składników (zakres 100). Wykonanie wyklejanki z kolorowego papieru pt. „Wodny statek przyszłości”.
ZAKRESY EDUKACJI:
? edukacja przyrodniczo-społeczna
? edukacja matematyczna
? edukacja polonistyczna
? edukacja plastyczna
? edukacja muzyczna
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
EDUKACJA POLONISTYCZNA:
? Uczeń potrafi wypowiedzieć się na dany temat, konstruowanie wypowiedzi jedno- lub wielozdaniowych
? Uczeń zna zasady pisowni nazw geograficznych wielką literą.
EDUKACJA PRZYRODNICZO-SPOŁECZNA:
? Uczeń zna rodzaje statków i ich przeznaczenie oraz rozumie co oznaczają pojęcia „transport wodny”, „bandera” .
? Uczeń odróżnia transport wodny morski od wodnego transportu śródlądowego.
? Uczeń potrafi wskazać na mapie położenie Morza Bałtyckiego, Wisły, Odry oraz nadmorskich portów (Gdańsk, Gdynia, Władysławowo, Ustka, Świnoujście, Szczecin).
EDUKACJA MATEMATYCZNA:
? Uczeń rozumie znaczenie pojęć: czynnik, iloczyn, składnik, suma.
? Uczeń potrafi zapisać sumę jednakowych składników jako iloczyn.
? Uczeń wykonuje mnożenie i dodawanie w zakresie 100.
EDUKACJA PLASTYCZNA:
? Uczeń potrafi wyrazić swoje marzenia w sposób plastyczny.
? Uczeń odróżnia barwy ciepłe i zimne.
EDUKACJA MUZYCZNA:
? Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.
WYCHOWAWCZE
? Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.
METODY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
INFORMACYJNE:
? wyjaśnienie werbalne
? wyjaśnienie ilustrowane
? opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
? opis z wykorzystaniem okazów naturalnych
HEURYSTYCZNE:
? problemowa
? elementy dyskusji
? elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
? aktywność indywidualna jednolita
? aktywność indywidualna zróżnicowana
? aktywność grupowa jednolita
? aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
(wg R. Więckowskiego)
KONWENCJONALNE:
? mapa Polski i Europy
? ilustracje różnych środków transportu
? ilustracja portu
? karty pracy
? karty z wyjaśnieniem pojęcia
? karty z ilustracją portu
? karty z ilustracją marynarza
? plansze z działaniami matematycznymi
? kolorowy papier
? klej
? nożyczki
? (P) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Podręcznik do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era
? (C) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej, semestr pierwszy. Małgorzata Ewa Piotrowska, Maria Alicja Szymańska; Nowa Era
? (Cm) „Już w szkole. Obserwuję, przeżywam, poznaję...” Ćwiczenie do kształcenia zintegrowanego w klasie trzeciej. Matematyka, semestr pierwszy. Krystyna Bielenica, Maria Bura, Małgorzata Kwil; Nowa Era
TECHNICZNE:
? magnetofon
? płyta CD z nagraniem piosenki „Cała naprzód” oraz muzyki relaksacyjnej
? kompas
PRZBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
? rozwiązywanie obliczeń matematycznych- przyporządkowanie sumom odpowiednich iloczynów (działania w zakresie 100). (ZAŁĄCZNIK 1),
? pozostawienie działań, których wynik jest większy od 20,
? stworzenie hasła TRANSPORT z sylab napisanych na odwrocie pozostawionych kart.
2. Umieszczenie na tablicy ilustracji z różnymi środkami transportu (wodnego, lądowego i powietrznego). Wypowiedzi dzieci, na temat obrazków. Zdejmowanie omówionych ilustracji, pozostawienie jedynie planszy ze statkiem. (ZAŁĄCZNIK 2)
3. Zamieszczenie na tablicy żaglówek z działaniami mnożenia i dodawania w zakresie 100 oraz rybek z odpowiadającymi wynikami. Rozwiązywanie przez dzieci przykładów. Umieszczania działania z lewej strony, a wyniku z prawej. Ułożenie wyników malejąco i odczytanie hasła dnia: TRANSPORT WODNY.(ZAŁĄCZNIK 3)
4. Do ilustracji statku, pozostawionej na tablicy, zostaje dołączona plansza z jego nazwą. Podobnie ilustracje innych statków wraz z ich nazwami, np. tankowiec, kontenerowiec, drobnicowiec, zostają umieszczone na tablicy. Dzieci określają jaką częścią mowy jest poszczególna nazwa. Podział statków na pasażerskie, handlowe i wojenne.(ZAŁĄCZNIK 4)
5. Wyjaśnienie dzieciom podziału transportu wodnego na morski i śródlądowy, przyporządkowanie statków. (ZAŁĄCZNIK 5)
6. Wskazywanie przez dzieci, na mapie Polski i Europy, znanych im nazw mórz i rzek. Wskazanie na mapie największych polskich jezior i zapisanie ich nazw na tablicy. Rozwiązywanie przez dzieci karty pracy i wklejenie jej do zeszytu. Używanie wielkiej litery do zapisu nazw geograficznych.(KARTA PRACY 1, ZAŁĄCZNIK 6))
7. Krótkie opowiadanie historii statków ze wskazaniem na różnice zachodzące
w ich wyglądzie i sposobie napędu. (ZAŁĄCZNIK 7)
8.Rozwiązywanie zagadek o tematyce marynistycznej- praca w grupach.
(ZAŁĄCZNIK 8).
9. Opowiadanie o pracy marynarza, cechach jego ubioru i charakterystycznych powiedzeniach na podstawie ilustracji oraz doznań dzieci. Uzupełnianie tekstu z lukami dotyczących wyżej wymienionej tematyki-ćwiczenie 2 str. 69 (C).(ZAŁĄCZNIK 9)
10. PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA- zabawa ruchowa „Wytwarzanie fal”
Dzieci tworzą koło trzymając się za ręce. Poruszając rękoma, tworzą falę.
Siedząc w ławkach dzieci kolejno wstają, tworząc falę.
11.Umieszczenie na tablicy rozsypanki literowej, wykreślenie co drugiej litery i odczytanie hasła- „BANDERA”.(ZAŁĄCZNIK 10) Wyjaśnienie dzieciom nowego pojęcia i przedstawienie ilustracji przedstawiającej polska banderę.(ZAŁĄCZNIK 11) Rozdanie dzieciom ilustracji przedstawiającej przykładową banderę oraz definicję pojęcia, do wklejenia do zeszytu. (KARTA PRACY 2)
12.Rozdanie dzieciom ilustracji portu. Wskazanie charakterystycznych miejsc: nabrzeże, falochron, basen portowy, latarnia morska, magazyny. Wyjaśnienie dzieciom różnicy w rodzajach portów: pasażerskich, handlowych i rybackich. (ZAŁĄCZNIK 12)
13. Praca z mapą. Wskazanie przez dzieci na mapie znanych im polskich portów nadmorskich. Rozdanie fragmentu mapy z zaznaczonymi portami do wklejenia do zeszytu. (ZAŁĄCZNIK 13)
14. Rozwiązywanie zadań z treścią dotyczących mnożenia jako skróconego sposobu dodawania tych samych składników.
? ćwiczenie z wykorzystaniem makiety portu i ilustracji statków
? ćwiczenie 1, 3 strona 58 (Cm)
? ćwiczenie 4, 5 strona 59 (Cm) (ZAŁĄCZNIK14)
? przedstawianie rozwiązania zadania w postaci sumy
? przedstawianie rozwiązania w postaci iloczynu
15.Wyjaśnienie dzieciom sposobu działania kompasu.
16.Wskazanie różnicy pomiędzy prędkością wyrażoną w km/h a węzłem oraz w odległości wyrażonej w km a milą morską.
17. Wykonanie przez dzieci wodnego statku przyszłości na formacie A5 za pomocą wyklejania z kolorowego papieru. Odtwarzanie w tle piosenki Akademii Pana Kleksa „Cała na przód” oraz muzyki relaksacyjnej : „Silny wiatr i duże fale”, „Śpiewy mew i innych morskich ptaków”, „Szum morza”.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.Podsumowanie najważniejszych wiadomości- odczytanie tekstu (P)- strona 42/43 przez nauczyciela.
2. Rozdanie dzieciom kart z pracą domową, wyjaśnienie poleceń.
? Edukacja polonistyczna
? zakres podstawowy ćwiczenie 2 strona 58 (Cm), czytać s. 42/43
? zakres dla chętnych KARTA PRACY 2
? Edukacja matematyczna
? zakres podstawowy KARTA PRACY 3
? zakres dla chętnych KARTA PRACY 4 (ZAŁĄCZNIK 15)
3. Podsumowanie zajęć
? ze względu na aktywność dzieci
? ze względu na zachowanie dzieci
Przyznanie plusów, ocen oraz „dyplomów marynarza” dla najbardziej aktywnych
dzieci i grup. (ZAŁĄCZNIK 16)
4. Pożegnanie w marynarskim stylu „AHOJ!”.