Sprawdzamy czy zima odchodzi, pedagogika wszystko, Zintegrowane


Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWATRE

OPRACOWANIE I REALIZACJA : Agnieszka Lewandowska, Magdalena Kopacz

MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA : 1 C

WYCHOWAWCA KLASY : mgr Maria Jóźwiak

CZAS TRWANIA : 135 min

TEMAT BLOKU :

TEMAT DNIA : Sprawdzamy czy zima odchodzi?

Tematyka obserwowanych zajęć:

Ocena zachowania bohaterów opowiadania „Zwycięstwo Agaty”. Wypowiedzi dzieci na temat oznak zbliżającej się wiosny. Czytanie listów od Wiosny i wspólne odczytanie. Robimy wiosenne zakupy- obliczanie pieniężne w zakresie 20. Układanie zdań z rozsypani sylabowej. Wykonanie pracy plastycznej pt.: „Pani Wiosna”

Zakresy edukacji:

Cele operacyjne:

Dydaktyczne

Edukacja polonistyczna:

do zeszytu

Edukacja matematyczna:

Edukacja plastyczna:

Wychowawcze:

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R .Więckowskiego)

Informacyjne:

Heurystyczne:

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

Konwencjonalne:

strona 67

PRZEBIEG:

  1. CZĘŚĆ WSTĘPNA

    1. Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć).

  1. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.Wprowadzenie do tematu zajęć- zamieszczenie na tablicy plansz z nazwami miesięcy; zadaniem uczniów jest ułożenie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy i odczytanie hasła zawartego na odwrocie plansz-Sprawdzamy, czy zima odchodzi?

(ZAŁĄCZNIK 1)

2. Rozmowa na temat utworzonego hasła. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci

na dany temat. Na tablicy umieszczone są plansze z zdaniami związanymi z oznakami nadchodzącej wiosny. Zadaniem uczniów jest dobra odpowiednie napisy, które układają je promyczkowo.

3. Opracowanie czytanki „Zwycięstwo Agaty” (P strona 29-30- ZAŁĄCZNIK 2)

-Czy w tekście występują niezrozumiałe dla was wyrazy?

-O czym jest usłyszany tekst?

-Kto występuje w usłyszanym tekście?

-Co myślisz o pomysłach Agaty?

-Jak oceniasz nowy pomysł Agaty? Czy skorzystalibyście z zaproszenia? Dlaczego?

4.. Znalezienie fragmentu w tekście i czytanie zdań dotyczących różnych pomysłów dziewczynki . (P strona 29-30) Rozszyfrowanie listu dziewczynki i przepisanie go do zeszytu (ZAŁĄCZNIK 3)

5.Układanie zdania, które ukryte jest w plątaninie i poprawne zapisanie. (ZAŁĄCZNIK4)

6. Czytanie listów od Wiosny . Zadaniem uczniów jest odnalezienie ukrytych listów w kształcie listków (ZAŁĄCZNIK 3)

PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA- DZIECI SŁUCHAJĄ TEKST I NA JEGO PODSTAWIE PRZEDSTAWIAJĄ PADAJĄCY DESZCZ, ROSNĄCE KWIATY ITD.

7. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest :”W marcu jak w garncu”. Skojarzenia i swobodne wypowiedzi dzieci na temat „ Jak przygotowujemy się do wiosny”(ZAŁĄCZNIK 5)

8. Rozdanie dzieciom kart pracy na których znajdują się wiosenne zagadki. Zadaniem uczniów jest rozwiązać zagadkę a następnie poprawne zapisanie odpowiedzi

(KARTA PRACY 1)

9 Co kupie? Ile zapłacę?- obliczania pieniężne. Wspólne rozwiązywanie zadania na tablicy. Przywieszenie ilustracji lalki w wiosennym ubranku z informacjami dla dzieci.. Do tej samej ilustracji nauczyciel rozbudowuje zadanie i zmienia sytuacje

-przypina na tablicy np. torebkę w cenie 3 zł, parasolkę z ceną 4 zł itd.

-polecenie dla dzieci: Co możecie kupić lalce, jeśli macie 20 zł? Wydajcie wszystkie pieniądze- rozwiązanie zadania na tablicy (ZAŁĄCZNIK 6)

10. Obliczania pieniężne- praca indywidualna w zeszycie ćwiczeń 2 ze strony 68pod kierunkiem nauczyciela. Wspólne sprawdzenie obliczeń.

11. Wykonanie pracy plastycznej pt: „Pani Wiosna” technika dowolną.

  1. CZĘŚĆ KOŃCOWA

    1. Zadanie i omówienie pracy domowej:

- zakres podstawowy: czytanie czytanki str. 29-30

- ćwiczenie 1 strona 67

- zakres podstawowy: ćwiczenie 1 strona 68

2. Podsumowanie zajęć:

3. Pożegnanie.


