Temat Deszczowy fortepian, konspekty


Temat: Deszczowy fortepian

Cele główne:

- rozwijanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego

- rozwijanie wrażliwości na muzykę

Cele szczegółowe:

- zna brzmienie fortepianu;

- zna utwory i sylwetkę Fryderyka Chopina

- śpiewa solmizacją sylaby

Środki dydaktyczne

CD, odtwarzacz, plansze z instrumentami i postacią Fryderyka Chopina

Metody

Pokaz, pogadanka,

Formy

Indywidualna, zbiorowa

Przebieg

  1. Nauczyciel prezentuje piosenkę pt. „Deszczowa piosenka”- rozmawia na temat utworu - o czym jest piosenka, w jaki nastrój wprowadza.

  2. Zachęca uczniów do śpiewania gamy różnymi sylabami naśladującymi padający deszcz - „plum”, „chlap”, „kap”.

  3. Przestawia utwór Preludium Des-dur „Deszczowe” F. Chopina- dzieci rozpoznają instrument, a nauczyciel przedstawia krótko kompozytora.

  4. Nauczyciel ilustruje dzieciom fortepian i omawia krótko jego budowę. Zwraca szczególną uwagę na układ klawiszy. Rozmawia z dziećmi, na temat występowania klawiatury w innych instrumentach. Wskazuje niektóre na obrazkach.

  5. Na zakończenie uczniowie bawią się w deszcz - zabawa polega na naśladowaniu deszczu, poprzez wystukiwanie rytmu ilustrującego padający deszcz, od pojedynczych kropli do ulewy i do zakończenia ulewy, z zastosowaniem zróżnicowanego tempa i dynamiki - crescendo (kreszendo) i diminuendo.

Temat: Jesień

Cele główne:

- rozwijanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego

- rozwijanie wrażliwości na muzykę

- plastyczna interpretacja utworu

Cele:

- rozpoznaje nastrój muzyki

- improwizuje ruch do muzyki

- wyklaskuje rytm

- ilustruje muzykę

Środki dydaktyczne

CD z utworami, odtwarzacz, bębenek, farby, kartony

Metody:

Pokaz, pogadanka, praktyczne działanie

Formy: indywidualna, zbiorowa

Przebieg

  1. Powitanie - nauczyciel wita dzieci „Dzień dobry, dzieci!' wystukując rytm w bębenek - dzieci odpowiadają wyklaskują w tym samym rytmie.

  2. Uczniowie wypowiadają wyrazy: „parasol, zwierzęta, szaruga” ćwierćnutami.

  3. Rozmowa na temat jesiennej pogody (podanie odgłosów i dźwięków, które kojarzą się z jesienią - szum, gwizd, zawodzenie, wiatru, trzask gałęzi) i zwierząt szykujących się do zimy.

  4. Nauczyciel przedstawia „Lullaby” Johanesa Brahmsa i „Badinerie” Johana Sebastiana Bacha.

  5. Rozmowa na temat utworów - nastroju oraz ich tempa. Pogadanka na temat, instrumentów odtwarzających te utwory.

  6. Nauczyciel demonstruje instrumenty kwartetu smyczkowego.

  7. Kolejne słuchanie muzyki - dzieci starają się dopasować poszczególne zwierzęta do muzyki (np.: wiewiórki, niedźwiedzie, jeże, borsuki)

  8. Uczniowie naśladują poszczególne zwierzęta, ich sposób poruszania się w rytm utworu.

  9. Na koniec dzieci słuchają muzyki, a następnie starają się ją namalować za pomocą farb.


