Konspekt zajęć z muzykoterapii na temat nawiązywania kontaktów

Konspekt zajęć

Data:

Prowadząca:

Temat: Chodź pomaluj mój świat, niech nieśmiałość przyćmią wszystkie kolory tęczy.

Uczestnicy: dzieci z klas 4 – 6 szkoły podstawowej, które mają problem z nieśmiałością i nawiązywanie kontaktów z innymi.

Liczba uczestników: 12 osób

Czas zajęć: 1 godzina 20 minut

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: sprzęt audio, bańki mydlane (słomki, pojemniki z wodą i płynem), chusta animacyjna, piłka, instrumenty, farby plakatowe, blok rysunkowy, szare gazety.

Przebieg zajęć

  1. Odreagowanie

  1. Zrytmizowanie

  1. Do piosenki Oceana’y „Endless Summer”. Uczestnicy trzymają chustę. Zadaniem grupy jest uzyskanie efektu meksykańskiej fali (stojący po kolei przysiadają i wstają). Gdy grupa nabierze wprawy, następuje zmiana kierunku.

  2. Uczestnicy trzymają chustę na której znajduję się piłka. Zadaniem grupy jest takie manewrowanie chustą-rytmiczne podnoszenie jej i opuszczanie aby piłka wędrowała wzdłuż jej brzegu. Gdy grupa nabierze wprawy następuje zmiana kierunku krążenia piłki.

"Pewnego dnia grzechotka dowiedziała się o istnieniu ulicy dźwięków i postanowiła się tam wybrać. Ponieważ nie mogła znaleźć tej ulicy, poszła do trójkąta, żeby zachęcić go do wspólnych poszukiwań. Grzechotka i trójkąt razem wyruszyły na poszukiwania. Ledwo jednak uszły kilka kroków, spotkały tamburyn, który także chciał dojść na ulicę dźwięków. Przyłączył się do nich. Wyruszyły wspólnie: grzechotka, trójkąt, tamburyn. Wkrótce spotkały bębenek. Gdy usłyszał, gdzie się wybierają, natychmiast zapragnął z nimi pójść. Grzechotka, trójkąt, tamburyn i bębenek razem wyruszyły na poszukiwanie ulicy dźwięków. Krótko potem wyszły im naprzeciw drewienka, które także chciały iść tam, gdzie udają się inne instrumenty, więc przyłączyły się do nich i maszerowały razem z nimi. Teraz grzechotka, trójkąt, tamburyn, bębenek i drewienka szły gęsiego i wspólnie muzykowały. Usłyszały to klaszczące dłonie i tak szybko, jak tylko potrafiły, pobiegły do nich i stanęły w rządku. Teraz grzechotka, trójkąt, tamburyn, bębenek, drewienka i klaszczące dłonie, cicho dzwoniąc, szły jedno za drugim i wciąż poszukiwały ulicy dźwięków. Jednak choć bardzo się starały, nie mogły jej znaleźć! Wyczerpane zatrzymały się, ciężko oddychając. Grzechotka, trójkąt, tamburyn, bębenek, drewienka i klaszczące dłonie wydawały przy tym ciche tony i nagle zrozumiały, gdzie jest ulica dźwięków! Dokładnie tutaj, gdzie stały, tu była ulica dźwięków. Grzechotka, trójkąt, tamburyn, bębenek, drewienka i klaszczące dłonie spojrzały na siebie i wspólnie stworzyły cudowną melodię. Po chwili grzechotka, trójkąt, tamburyn, bębenek, drewienka i klaszczące dłonie wyruszyły w drogę powrotną do domu, gdyż znalazły już ulicę dźwięków. Po długim marszu klaszczące dłonie pożegnały się, a grzechotka, trójkąt, tamburyn, bębenek i drewienka poszły dalej. Trochę później pożegnały się drewienka, a grzechotka, trójkąt, tamburyn i bębenek poszły dalej. Za chwilę także bębenek był już w domu. Teraz szły tylko grzechotka, trójkąt, tamburyn. Po kilku krokach dotarły do domu, w którym mieszkał tamburyn. Teraz podróżowały już tylko grzechotka i trójkąt. Gdy trójkąt także dotarł do swojego domu, grzechotka sama pobiegła do siebie tak szybko, jak tylko potrafiła, aby móc wreszcie odpocząć. Teraz dookoła jest cicho jak makiem zasiał, a na ulicy dźwięków nic nie słychać."

  1. Uwrażliwienie

Idzie pani, wietrzyk wieje

Idzie pani: tup, tup, tup,

(Dziecko zwrócone do nas plecami. Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami

palców wskazujących,)

dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,

(delikatnie stukamy zgiętym palcem,)

skacze dziecko: hop, hop, hop,

(naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją

na przegubie i na palcach;)

żaba robi długi skok.

(z wyczuciem klepiemy dwie odległe części

ciała dziecka np. stopy i głowę)

Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,

(dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka,)

kropi deszczyk: puk, puk, puk,

(delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami.)

deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,

(Klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi    

w „miseczki”.)

a grad w szyby łup, łup, łup.

(lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści,)

Świeci słonko,

(gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym.)

wieje wietrzyk,

(Dmuchamy we włosy dziecka,)

pada deszczyk.

(z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy,)

Czujesz dreszczyk?

(leciutko szczypiemy w kark.)

  1. Relaksacja

Połóż się wygodnie, tak, aby nic Ci nie przeszkadzało. Zamknij oczy. Oddychaj spokojnie. Zapomnij powoli o wszystkich problemach, o tym co dzieje się wokół, poczuj ciepło, które rozchodzi się po Twoim ciele.

Wyobraź sobie, że jesteś w pięknym, tajemniczym ogrodzie. Rozglądasz się wokoło.

Twoją uwagę przyciągają piękne CZERWONE maki. Jest ich cała polana! Patrzysz i sycisz wzrok tą czerwienią. Jak tu pięknie.

Idziesz dalej...Oto napotykasz POMARAŃCZOWE róże. Właśnie otwierają swe pąki, dotknij delikatnie jednej... Popatrz, jaka piękna jest natura!

Dalej widzisz całe morze ŻÓŁTYCH żonkili. Nie możesz oderwać wzroku od pięknej żółci. Chciałbyś położyć się i zasnąć. Ale szkoda Ci kwiatków. Kładziesz się w ich pobliżu, na ZIELONEJ trawie. Jest miękka, puszysta jak dywanik. Patrzysz, sycisz wzrok pięknem zieleni. Odczuwasz radość i przypływ energii. Nad Tobą BŁĘKIT nieba. Żadnej chmurki zakłócającej harmonię tego magicznego miejsca. Jesteś spokojny i zrelaksowany. Cóż to?

Na niebie pojawił się ptak w kolorze GRANATOWO - FIOLETOWYM i leci wprost do ciebie. Nie boisz się go, czujesz się dobrze i bezpiecznie, obserwujesz jego lot. Przyfrunął...

W dziubku trzyma FIOLETOWĄ lilię dla ciebie. To symbol prawości i odwagi. Niech doda ci sił w codziennych zmaganiach.

Trzymasz lilię i jesteś szczęśliwy. Czujesz się doskonale.

To uczucie wywołałeś sam. Możesz je przywołać w pamięci, kiedy tylko zechcesz.

Wróć teraz ponownie w miejsce, gdzie jest Twoje zrelaksowane ciało. Otwórz powoli oczy. Przeciągnij się i powoli podnieś. Wracasz silniejszy do rzeczywistości.

  1. Aktywizacja

