KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: ,, A jeśli w siebie uwierzysz, to i świat w Ciebie uwierzy ”
Czas pracy: 1 godzina
Adresat: grupa studentów z obniżoną samooceną
Zajęcia są prowadzone jednorazowo
Cel główny: kształtowanie poczucia własnej wartości
Cele operacyjny:
- odkrywanie własnych zalet;
- współpraca w grupie, integracja;
- rozwijanie zdolności manualnych;
- podnoszenie poziomu własnej samooceny;
- dobra zabawa
Metody: rysunek, malarstwo, formy użytkowe – plakat, collage
Formy: praca w grupie
Środki dydaktyczne:
- duży papier;
- blok rysunkowy A4;
- farby plakatowe/akwarelowe, kubek, pędzelek;
- papier kolorowy
- kredki/pastele
- nożyczki, klej
Przebieg zajęć:
- ćwiczenie wstępne:
Każdy z grupy przedstawia się swoim imieniem wraz pozytywną cechą, która rozpoczyna
się na taką samą literę jak imię danej osoby.
- ćwiczenie główne:
Grupa dzieli się na 6-8 osobowe zespoły. Każda osoba podpisuje kartkę swoim imieniem.
Kartka jest przekazywana osobie siedziącej po prawej stonie. Zadaniem tej osoby
jest napisanie na dole kartki pozytywnej cechy właściciela kartki. Następnie kartkę zagina tak,
aby nie było widać co napisał i podaje kolejnej osobie siedzącej po prawej stronie.
Zabawa trwa do momentu powrotu kartki do właściciela.
Każda osoba obrysowuje swoją prawą i lewą dłoń na kartce, a następnie wycina ją.
Wypisuje na każdej dłoni własne pozytywne cechy. Pomocą do tego zadania mogą być kartki
z poprzedniego ćwiczenia. Następnie każda grupa (podział taki sam jak w ćwiczeniu
poprzednim) otrzymuje duży papier, na którym wykonuje kompozycję z wyciętych dłoni.
Przy pomocy kolorowych papierów, kredek oraz innych przyniesionych środków
przyozdabiają plakat zalet.
- ćwiczenie kończące:
Studenci łapią się za ręce w grupach, w których pracowali w czasie zajęć i przekazują
sobie uścisk dłoni.