Konspekt zebrania z rodzicami na temat Co powinno umieć i wiedzieć dziecko 3 letnie

Konspekt zebrania z rodzicami na temat:

Co powinno umieć i wiedzieć dziecko 3- letnie

  1. Prowadzący:

  2. Grupa wiekowa: 3– latki

  3. Temat: Co powinno umieć i wiedzieć dziecko 3- letnie

  4. Cele zajęć: poszerzamy wiedzę o:

-rozwój ruchowy

-mowę

-rozwój emocjonalny

-rozwój poznawczy

-rozwój intelektualny

  1. Metody pracy:

- słowne: rozmowa, pogadanka

- praktycznego działania: metoda zadaniowa

  1. Forma pracy: indywidualna

  2. Środki dydaktyczne:

Przygotowana sala na przybycie rodziców 2 stoliki do pracy w grupach, krzesełka w rzędach, 2 pojemniki na karteczki

8. Literatura:

H. Rudolph Schaffer „Psychologia dziecka”

A. Brzezińska „Psychologiczne portrety człowieka”

Louise Bates Ames, Frances L. Ilg „Twoje dziecko ma trzy latka przyjaciel czy wróg?”

Edward Franus „Rozwój małego dziecka”

Przebieg zebrania

Opis sytuacji:

Przed zebraniem

Na wstępie wychowawca stoi przy drzwiach i wita każdego rodzica przez podanie dłoni

i zaprasza do zajęcia przez niego dowolnego miejsca.

Rozpoczęcie zebrania

Dzień dobry Państwu.

Na początek kilka słów przypomnienia. Nazywam się Katarzyna Jaćmierska i jestem wychowawczynią Państwa dzieci.

Dzisiejsze spotkanie zorganizowałam po to, abyście mogli Państwo lepiej zrozumieć, a także pomóc własnym dzieciom-swoim trzylatkom. Dzisiejszy temat spotkania to „Co powinno umieć i wiedzieć dziecko 3-letnie”

Mam nadzieję, że miło spędzicie ten czas i nie będzie on zmarnowany.

Na początku podzielę Państwa na 2 grupy, każda z grup dostanie pudełeczko ze zdaniami. Zadaniem Państwa jest przydzielenie krótkich zdać do prawda-fałsz podczas mojego krótkiego wykładu. teraz kilka minut na zapoznaniem się i podzielenie zdań na te co wiemy i na te co nie wiemy, nad nimi zastanowicie się Państwo podczas mojego mini wykładu. kiedy skończę będzie jeszcze czas aby zastanowić Si ę nad prawidłowym ułożeniem.

Zacznijmy od:

Rozwoju ruchowego
Dziecko potrafi wprawdzie już budować z klocków, myć się ale z wycinaniem, rysowaniem nadal ma kłopoty. Żeby osiągnąć taką sprawność, trzeba dużo ćwiczyć, od sprawności ręki i palców będzie zależało pisanie. W tym wieku dzieci mogą systematycznie uprawiać gimnastykę, uczyć się jazdy na nartach, łyżwach, rowerze, zapoznawać się z pływanie. Trudności zawsze muszą być stopniowane.

Rozwój intelektualny
Pamięć mimowolna. Nie potrafi ono świadomie (wysiłkiem woli) odwrócić uwagi od jednych zjawisk, by ją skierować na inne, np. nie umie słuchać bajki, podczas gdy za oknem biegają i rozmawiają dzieci. W trzecim roku życia pojemność i trwałość pamięci jest na tyle duża, że dziecko potrafi odtworzyć krótki wierszyk, piosenkę, bajeczkę, opowiedzieć swój sen.

Trzylatek zaczyna też porównywać przedmioty należące do różnych klas, np. jabłko-gruszkę-śliwkę. Określa związki między nimi, różnice i podobieństwa. Zaczyna łączyć je w większe grupy przedmiotów i nadaje Im wspólną cechę (pojęcie nadrzędne). I tak np. piłki, lalki, misie, klocki zaczyna nazywać jednym słowem: “zabawki“. Próbuje też samo tworzyć własne, prymitywne pojęcia nadrzędne, np. “picie” na oznaczenie kawy, herbaty, lemoniady.

Rozwój poznawczy
 Dziecko w okres przedszkolny wchodzi z bagażem nieuporządkowanych obserwacji i informacji. Całą wiedzę zdobyło "mimo woli", dzięki postrzeganiu mimowolnym. Umie rozpoznać po kilku miesiącach znajome miejsca i ludzi, powtórzyć szereg złożonych z 2—3 cyfr (np. 1, 3, 5) lub zdanie z 6 sylab (np. mama lubi kotka). Wie, którędy idzie się do domu babci, koleżanki, czy do lasu. Potrafi skupić uwagę nawet przez pół godziny, szczególnie gdy zabawa jest interesująca.
Myślenia tego okresu wg Piageta to egocentryzm - nieumiejętność odróżniania własnych myśli, odczuć od perspektywy innych (w 3-4. roku życia dzieci zachowują się tak, jakby inni podzielali ich punkt widzenia);

Rozwój emocjonalny

W wieku przedszkolnym oprócz uczucia miłości, potrzeby okazywania sympatii, przywiązania, serdeczności, zaczynają też u dzieci dochodzić do głosu uczucia negatywne – złość, nienawiść, zazdrość. Ważną sprawą jest odróżnienie przejawów woli od uporu. O uporze mówimy wtedy, gdy dziecko chce osiągnąć jakiś cel stosując nieakceptowane formy zachowania: tupanie, krzyk, głośny płacz.

Rozwój naszej pociechy można sprawdzić w następujący sposób:

Test zatytułowany „niekompletny człowiek” w latach dwudziestych naszego wieku przez doktora Arnolda Gesella jako test dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dziecko otrzymuje wydrukowany rysunek człowieka: z jednym ramieniem i dłonią, jedna noga i stopa, głowa, jedna strona szyi, włosami tylko z jednej strony, nosem i ustami, im dzieci są starsze, tym więcej dorysowują części ciała i tym dokładniej to robią. Trzylatek ok.5szczegółow powinien dorysować. Dzięki niemu możemy określić rozwój dziecka. Pokaz niekompletnego człowieka.

Czas na zastanowienie się i ewentualne poprawki. Sprawdzenie poprawności ułożenia krótkich zdać, po kolei odczytanie co jest prawdą w obu zespołach, a następnie fałszywych zdań. Załącznik nr 2

Na koniec chciałabym pokazać Państwu w co można bawić się z naszym dzieckiem (następuje pokaz „zabawy w pytania”) przygotowałam dla Państwa te same pytania, które tu mam abyście mogli pobawić się z własnymi dziećmi. Demonstracja zabawy. Załącznik nr1

Podsumowanie:

Chcę zaznaczyć, że nie należy wiązać i doszukiwać się w sposób sztywny powiązań cech z wiekiem ponieważ każdy człowiek, a zatem i dziecko są indywidualnością. Dziecko dokonuje w samoistny sposób i w indywidualnym dla siebie czasie przejścia pomiędzy opisanymi cechami rozwoju. Są one wynikiem systemu wzajemnych oddziaływań, procesu dorastania i uczenia się oraz atmosfery i warunków w jakich dziecko się rozwija.

Dziękuje bardzo wszystkim za przybycie i aktywne uczestnictwo.

Jeśli ktoś ma pytania czy wątpliwości to jestem jeszcze przez pół godziny do Państwa dyspozycji. Pozostałym dziękuje i do zobaczenia na kolejnym zebraniu, które odbędzie się za miesiąc.

Załącznik nr 2

Podział rodziców na 2 grupy: zadaniem każdej z grup jest prawidłowe dopasowanie małych karteczek o rozwoju 3-latka.

1. Czynności samoobsługowych:

Dziecko potrafi:

2. Rozwój motoryczny:

Dziecko potrafi:

3.Zabawa

Zabawa, najchętniej indywidualna lub z opiekunem jest naturalnym rodzajem aktywności w tym wieku. Dotąd niechętne stopniowo staje się otwarte na współpracę. Teraz chętniej odda zabawkę i bawi się z innym dzieckiem. Nawiązuje pierwsze przyjaźnie.

Dziecko może mieć wyimaginowanych przyjaciół (ludzie lub zwierzęta)

Mogą też one same odgrywać role zwierząt czy innych ludzi.

Dziecko potrafi:

Na rysunkach człowiek jest często niekompletny

4. Mowa

W tym wieku może pojawić się jąkanie, traktujemy je jako brak płynności i uważamy za zjawisko normalne (chyba że trwa przez wiele miesięcy)

Załącznik nr 3

Mowa egocentryczna
Rysowanie wycinanie
Budowanie wieży z 9 klocków Budowanie wieży z 5 klocków
dzieci mogą systematycznie uprawiać gimnastykę, uczyć się jazdy na nartach, łyżwach
Potrafi pisać litery
Pamięć mimowolna
potrafi odtworzyć krótki wierszyk Potrafi utworzyć wierszyk
Potrafi powtórzyć szereg złożony z 2—3 cyfr Potrafi powtórzyć szereg złożony z 4-5 cyfr
Wyimaginowani przyjaciele
jeździć na 3-kołowym rowerku Jeździ na 2 kółkach
umieścić 3 klocki (okrągły, kwadratowy i trójkątny) w desce zawierającej otwory o trzech kształtach
pod koniec 3 r.ż. znają ok. 1000-1200 słów pod koniec 3 r.ż. znają ok. 1400-1600 słów
umie policzyć 2 obiekty Umie liczyć do 10
Potrafi powtórzyć zdanie składające sie z 6 sylab Potrafi powtórzyć zdanie składające sie z 10 sylab
na rysunkach człowiek jest często niekompletny Na rysunkach człowiek jest kompletny
potrafi skupić uwagę max pół godziny potrafi skupić uwagę max.15 minut

rozumie słowa „nad”, „pod”, „za”, „w” i potrafi wykonać polecenia związane z położeniem piłki w określonym miejscu

nie potrafi wykonać polecenia związanego z położeniem piłki w określonym miejscu: „nad”, „pod”, „za”, „w”

może pojawić się jąkanie
Potrafi określić swoją płeć Nie potrafi jeszcze określić swojej płci
Jest to wiek pytań
Rozróżnianie podstawowych barw (zielony, żółty, czerwony, niebieski) Nie potrafi rozróżnić podstawowych barw
Ograniczenia myślenia do egocentryzmu
Pojawienie się (ok. 3. roku życia) funkcji symbolicznej
Potrafi zawiązać buty
Nie potrzebuje pomocy przy zapinaniu ubrań na guziki czy zamki

Załącznik nr 1

Pytania do 3-latka:

Jesteś dziewczynką czy chłopcem?

Co potrafi latać?

Powtórz cyfry: 3-8-1, 9-5-2, 6-3-0

Co może ugryźć?

Na czym kładziemy się spać?

Co należy zrobić jeśli jest się głodnym?

Co należy zrobić jeśli chce się pić?

Co należy zrobić gdy jest się sennym?

Co jest nad tobą?

Co jest pod tobą?

Co jest za tobą?

Co jest przed tobą?

Gdzie mieszkają ptaki?

Gdzie żyją ryby?

Gdzie latają samoloty?

Gdzie jest dach?

Gdzie komin?

Podaj nazwę ulicy na której mieszkasz, znasz numer?

Gdzie jemy obiad?

Jakiego koloru jest słońce?

Jakiego koloru jest niebo?

Jakiego koloru jest trawa?

Jakiego koloru jest ziemia?

Jakiego koloru są mandarynki?

Jakiego koloru jest marchew, serce?

Jakiego koloru są ziemniaki?

Jak masz na imię, nazwisko?

Ile masz lat?

Jak nazywa się dom psa?

Jak nazywa się dom krów i świń?

