Konspekt zajęć
Temat: Kolorowe emocje.
Problem: Labilność emocjonalna
Czas pracy: 45 min
Adresat: Grupa gimnazjalistów z rodzin dysfunkcyjnych.
Cel główny:
- Wyciszenie emocjonalne
Cele operacyjne:
- pozbycie się negatywnych emocji
- stworzenie możliwości do wyrażania własnych uczuć poprzez formę plastyczną
- stworzenie atmosfery wzajemnej życzliwości i tolerancji
- integracja w grupie
- rozwijanie sprawności manualnych
- rozpoznawanie uczuć i nazywanie ich
Metody: praca plastyczna, plakat
Formy: praca indywidualna i w grupach
Środki dydaktyczne:
- bibuła
- szary papier
- klej
- nożyczki
- flamastry
Przebieg zajęć:
- Ćwiczenie wstępne:
Grupa tworzy duże koło. Każdy uczestnik trzyma fragment łańcucha, przy którym jest pętla, wykonany z bibuły. Na początku pierwsza wskazana osoba ma za zadanie wymienić swoje imię, następnie powiedzieć negatywną emocję, którą odczuwa w danej chwili lub która wystąpiła w ciągu ostatnich kilku dni. Kolejną czynność, którą dana osoba wykona to odcięcie od łańcucha swojej pętelki w celu pozbycia się tej negatywnej emocji. Każda następna osoba wykonuje te same czynności.
- Ćwiczenia główne:
Pierwszym zadaniem jest wykonanie przez każdego uczestnika indywidualnie małych kuleczek z bibuły w wybranym przez siebie kolorze.
Drugim zadaniem jest praca w 5-6 osobowych grupach polegająca na wyklejeniu na brystolu, ze zrobionych wcześniej kulek z bibuły, koszy. Każdy kosz musi być wykonany w jednym kolorze, do którego później uczestnicy będą dopasowywać emocje negatywne jak i pozytywne. Grupa musi wspólnie zastanowić się jakie emocje kojarzą się z danym kolorem i wpisać ją przy wybranym koszu. Na koniec ćwiczenia grupa ma za zadanie omówić swoją pracę.
- Ćwiczenia końcowe:
Iskierka przyjaźni. Uczestnicy tworzą koło, w którym łapią się za ręce. Prowadząca osoba, poprzez ściśnięcie dłoni osoby obok, puszcza iskierkę przyjaźni. Iskierka idzie przez całe koło aż wróci do prowadzącego.