Temat integracyjne I, Pedagog, KONSPEKTY PEDAGOGA


Temat: Zajęcia integracyjne I

Uczestnicy: uczniowie gimnazjum

Czas zajęć: 45 min

Cele:

Poznawcze: zapoznanie się z poglądami innych uczestników grupy,

Kształcące: kształtowanie umiejętności wyrażania swoich poglądów, myśli, odczuć, kształtowanie umiejętności pracy w grupie, kształtowanie odpowiednich postaw w rywalizacji i wspólnej zabawie

Wychowawcze: rozwijanie postawy empatii, tolerancji, podnoszenie samooceny uczniów, rozwijanie osobowości samorealizującej się

Opiekuńcze: stworzenie miłej atmosfery, zapewnienie bezpieczeństwa, akceptacji, stworzenie możliwości so samorealizacji.

Środki: małe karteczki , taśma klejąca, kartki A4,duzy arkusz papieru, rysunek, mazaki

Tok zajęć

1.Przywitanie uczniów, przedstawienie tematu zajęć. Prośba, żeby uczniowie usiedli w kręgu, a następnie przez rozdanych przez prowadzącego kartkach napisali imię osoby siedzącej po prawej stronie oraz narysowali symbol, który kojarzy im się z daną osobą, jej cechami charakteru itp. (symbol powinien być pozytywny) Następnie uczniowie przedstawiają osobę obok i przyklejają karteczkę z imieniem na ubranie partnera.

2.Indiańskie znaki

Każdy wybiera sobie indiańskie imię i niewerbalny znak, który je wyraża. Przed rozpoczęciem zabawy każdy po kolei pokazuje swoje imię. Od tej pory nie będziemy posługiwali się swoimi prawdziwymi imionami, chcą zwrócić się do osoby będziemy pokazywali jej znak i mówili jej imię.

3.Zabawny życiorys

Prowadzący dzieli grupę na kilkuosobowe zespoły, np., po 6 osób . Każdy uczeń dostaje kartkę papieru, długopis i pisze początek swojego życiorysu-2 zdania. Następnie składa kartkę tak, by można było zobaczyć tylko ostatnie zdanie. Kartkę podaje osobie siedzącej po prawej stronie, która pisze kolejne dwa zadania nawiązując do treści ostatniego widocznego zdania. Kiedy kartka wróci do właściciela, dopisuje on krótkie zakończenie i następuje odczytywanie zabawnych życiorysów.

4.Skojarzenia

Jedna osoba na chwile opuszcza salę. Grupa wybiera spośród siebie osobę, którą będzie opisywała za pomocą skojarzeń w taki sposób by ta druga osoba która opuściła salę mogła zgadnąć kim jest wybraniec. Grupa może posługiwać się takimi podpowiedziami jak: ta osoba lubi jeść, ma zwierzątko, często mówi....itp.

5. „Wspólny herb”

Zadaniem wszystkich uczestników jest narysowanie na arkuszu papieru wspólnego herbu.

6. „Zgadnij co wiedzę?”

Prowadzący losowo dobiera uczestników w pary. Osoby w parze siadają do siebie plecami. Jedna z nich dostaje obrazek, druga czysta kartkę papieru. Zadaniem pierwszej osoby jest „Poprowadzić słownie” rękę tej drugiej osoby w taki sposób by odtworzyła obrazek. Nie wolno mówić, co znajduje się na obrazku. Osoba rysująca nie powinna go tez zobaczyć.

7.Podsumowanie

Prosimy uczestników by siedząc w kole rzucali do siebie kłębkiem nici, w ten sposób tworząc sieć. Sieć oznacza to wszystko co łączy grupę. Trudno ja zerwać. Każdy z uczestników jest odpowiedzialny za grupę, bo jeśli zerwie nić to już nigdy nie będzie taka sama.

8. Podziękowanie za współprace, pożegnanie się


