Scenariusz zajęć
z zakresu edukacji zdrowotno - ruchowej
Data:
Grupa wiekowa: 3-6 latki
Treści programowe:
- uczestniczenie w zabawach ruchowych,
- uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych z wykorzystaniem metod twórczych (Weroniki Sherborne)
Temat zajęć: Zestaw ćwiczeń prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego.
Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:
- potrafi dzielić przestrzeń z innymi dziecmi i nawiązać z nimi kontakt,
- potrafi współpracować z partnerem,
- potrafi ćwiczyć w pogodnym, wesołym nastroju,
- potrafi wykorzystać pozytywnie emocje i nadmiar energii.
Metody nauczania:
- czynne
- słowne
- oglądowe
+ Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, elem. metody Dennisona, masażyki.
Formy organizacyjne:
- zbiorowe
- indywidualne
- zespołowe
- w parach
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z muzyka relaksacyjną.
Szczegółowy przebieg zajęć:
Tok zajęć |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Ćw. świadomości ciała i przestrzeni
Relacje „z”
Relacje „przeciwko”
Relacje „razem”
|
Powitanie piosenką: „Wszyscy są, Witam Was …”
powitanie częściami ciała - s-tka wskazuje części ciała które się witają,
ruchy naprzemienne,
wykonujemy śmieszne miny
relaks przy muzyce - w rytm tańczą poszczególne części ciała,
„Hustawka”
„Tunel”
Ciągniecie za kostki partnera,
Relaksacyjny masażyk
Przepychamy się plecami
Odklejanie od podłogi - s-tka naśladuje smarowanie klejem rąk i nóg dzieci,
Relaks „Kołyska”- słuchanie kołysanki,
„Rozeta”,
Relaks czwórkami,
Pożegnanie grupy „Iskierką przyjaźni”
|
Dzieci śpiewają i pokazują,
dzieci witają się określonymi częściami ciała,
dzieci leżą na placach, kolana zgięte, łokcie zgięte. Prawym kolanem dotykamy lewego łokcia, następnie zmiana,
dzieci siedzą w kole i wykonują śmieszne miny,
dzieci słuchają poleceń s-tki: najpierw tańczą ręce, potem nogi, głowa …
dzieci dobierają się w pary, partnerzy na przemian wykonują przysiad,
dzieci w parach wykonują tunel, ostatnia para przechodzi przez tunel i tworzy pierwszą parę,
jedno dziecko z pary kładzie się na plecach, drugie próbuje je przeciągnąć po podłodze,
dzieci siedzą w kole odwrócone do kolegi wykonują masażyk,
dzieci w parach, jedno odpycha drugie plecami, nast. próba sił - odpychają się wzajemnie,
dzieci przyklejone do podłogi próbują się oderwać,
dzieci relaksują się, odpoczywają, wyciszają, czują się bezpiecznie,
dzieci dobierają się po czworo, kładą na placach, jednocześnie podnoszą się i opadają, podnosi się tylko dwóje dzieci itp.
Dzieci siadają w kole, plecami do siebie wykonują rysunki na plecach kolegi wg wskazówek s-tki i samych dzieci, |