KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRALNYCH
Data: 27. 04. 2001r.
Klasa I B
Rodzaj zajęć: zajęcia zintegrowane.
Imię i nazwisko nauczyciela: Elżbieta Zbytniewska
Krąg tematyczny: Zawody znane i nieznane.
Temat dnia: Zawody naszych rodziców i ludzi z otoczenia.
Cele ogólne:
Poznanie zawodów rodziców i ludzi z otoczenia.
Wzbogacanie czynnego słownictwa dziecka.
Doskonalenie techniki czytania.
Wdrażanie do wypowiadania się całym zdaniem.
Budzenie szacunku do wykonywanej pracy.
Kształcenie współodpowiedzialności w pracy grupowej.
Doskonalenie dodawania i dodawania w zakresie 20.
Kształtowanie zręczności i szybkiej reakcji na sygnały.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Wymieni zawody swoich rodziców i wypowie się na temat ich wykonywanej pracy.
Opowie, czym zajmują się mieszkańcy miasta.
Dobierze wyrazy ze sobą powiązane.
Wyciągnie wnioski z wykonanego zadania w pracy grupowej.
Wypowie się w kilku zdaniach na podany temat.
Opowie treść piosenki.
Wskaże rzeczownik i czasownik w zdaniu.
Rozwiąże zagadkę.
Odzwierciedli ruchem opowieść ruchową.
Wypowie się na temat poszanowania pracy.
Wyjaśni przysłowia.
Wykona dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
Ułoży hasło z elementów układanki literowej.
Uporządkuje rosnąco sumy i różnice.
Dobierze właściwe słownictwo do uzupełnienia tekstu z lukami.
Ułoży zdania z rozsypanki wyrazowej.
Poprawnie zapisze zdanie z pamięci.
Wyjaśni pisownię zakończenia ,,arz” w nazwach zawodów.
Wypowie się na temat ważności wykonywanych zawodów.
Reaguje na sygnał dźwiękowy.
Metody:
Słowna: rozmowa z dziećmi, objaśnienia nauczyciela, praca z tekstem,
Oglądowa: pokaz, obserwacja
Czynna: aktywizująca - ,,Poker kryterialny”, rozwiązywanie krzyżówki, zagadki, improwizacja ruchowa opowieści ruchowej, zabawa pt. ,,Czarodziejski woreczek”,
rozwiązywanie zadań, układanie i pisanie haseł z rozsypanki sylabowej, układanie wyrazów z sylab, układanie zdań z rozsypanek wyrazowych, uzupełnianie tekstu z lukami, wypełnienie kart pracy.
Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana (praca w III poziomach)
Środki dydaktyczne: Samodzielnie wykonywane rysunki - ilustracje przedstawiające zawody, plansze z nieznanymi dzieciom zawodami, rozsypanki sylabowo - wyrazowe, rozsypanki wyrazowo - zdaniowe, zdania z luką, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. ,,Zawody”
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Rozwiązanie krzyżówki, jako wprowadzenie do tematu dnia - ZAWODY.
Wyjaśnienie znaczenia wyrazu ,,zawód”.
Wypowiadanie się dzieci na temat piosenki pt. ,,Zawody”.
Zapoznanie się z zawodami rodziców i ludzi z najbliższego otoczenia.
Rozmowa na temat wyboru zawodu przez dzieci.
Zabawa pt. ,,Czarodziejski woreczek” - kojarzenie przedmiotu z zawodem, podpisywanie odszukanych rysunków.
Rozmowa o mniej znanych zawodach.
Omówienie pisowni wyrazów zawodów z zakończeniem ,,arz”.
Rozwiązanie zagadki wprowadzającej do improwizacji opowieści ruchowej.
Układanie wyrazów, zdań, zdań z luką - praca III poziomowa.
Rozpoznawanie rzeczownika i czasownika w zdaniu.
Omówienie Święta Pracy, uzasadnienie wartości każdej pracy ( w zależności od wypowiedzi dzieci będzie lub nie, ,, Poker kryterialny”.
Wypełnianie kart pracy i omówienie przysłów.
Dodawanie i odejmowanie do 20, pisanie z pamięci.
Podanie zadania domowego - ,,Moje marzenie, co chciałbym robić w przyszłości”.
Reakcje na sygnały dźwiękowe.
KARTA PRACY NR 1
Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
lekarstwo weterynarz
2. Ułóż wyrazy z sylab i zapisz je.
le ko jarz to lis nosz zor do ca
------------------ --------------------- --------------------
KARTA PRACY NR 1
Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
lekarstwo weterynarz
2.Ułóż zdania z rozsypanek wyrazowych i zapisz je w miejsce kropek.
uprawia Rolnik ziemię. dobrą
.................................................................................................................
smaczny Piekarz chleb. piecze
..................................................................................................................
towary. Sprzedawca sprzedaje różnorodne
..................................................................................................................
KARTA PRACY NR 1
1. Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
2. Uzupełnij zdania z luką właściwymi wyrazami z ramki. Podkreśl czasowniki.
Górnik ........................... węgiel w kopalni.
Pilot ................................ nowoczesnym samolotem.
Kierowca ............................. autobusem.
KARTA PRACY N R 2
Oblicz sumy i różnice. Wpisz wyniki rosnąco do tabeli. Pod wynikami napisz sylaby i odczytaj hasło.
3 + 2 = PRA
13 - 2 = WZBO
10 - 2 = CA
12 + 3 = CA
6 + 4 = GA
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Napisz z pamięci utworzone hasło z ćwiczenia pierwszego w formie zdania.
KARTA PRACY GRUPY
Który zawód jest najważniejszy?
Gra planszowa.
1. Karty z wypisanymi zawodami.
aptekarz, lekarz, piekarz, pszczelarz, weterynarz, murarz, szklarz, malarz, marynarz, pisarz, piosenkarz, stolarz
2. Plansza składająca się z trzech pól, na których są wpisane liczby, oznaczające ile kart można położyć na każde z nich.
W grze biorą udział 4 osoby. Gracze po kolei biorą po jednej karcie i głośno odczytują napisany na niej wyraz. Samodzielnie decydują, na które pole ją położyć. Kiedy okazuje się, że następna karta jest ważniejsza, uczniowie muszą negocjować przesuniecie którejś z kart z centralnego pola, z właścicielem karty. Jeżeli on nie da się namówić, to wystarczy przekonać dwóch pozostałych graczy, aby właściciel karty dokonał przesunięcia karty.
Grupa wybiera prezentera, który odczytuje uzasadnia dokonany wybór.
kieruje śpiewa czyta lata pisze
wydobywa zamiata
6
4
2