Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 16.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: W naszej klasie
Temat dnia: Koledzy
Cel główny: Kształtowanie chęci i umiejętności niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- umie redagować odpowiedź na zadane pytanie,
- potrafi udzielić pomocy w różnych sytuacjach,
zna zasady pisowni wielką literą,
zapisuje liczby dwucyfrowe słownie i cyframi
potrafi współpracować w grupie,
umie przedstawić środkami malarskimi postać ludzką,
potrafi dostrzec piękno prac artystów malarzy
umie zastosować zwroty grzecznościowe: proszę, dziękuję, przepraszam
potrafi wcielać się w role.
Metody pracy:
- pogadanka,
drama.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
zdjęcia rowerów (górski, składak, wyścigowy), płyta, magnetofon, grzechotki, bębenek, nalepki.
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe
2.Powtórzenie materiału z ostatnich lekcji.
|
Wita się z uczniami, sprawdza obecność.
Prosi kolejno 4-5 uczniów o scharakteryzowanie głównych cech znaków informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu.
Odpytuje uczniów z dodawania i odejmowania w zakresie 10 przy pomocy zdania czy to prawda czy to fałsz. |
Witają się z nauczycielką
Uczniowie po kolei omawiają znaki, a pozostała część klasy weryfikuje poprawność odpowiedzi.
Wskazany przez nauczyciela uczeń odpowiada fałsz lub prawda w zależności od wyniku i podaje prawidłowe rozwiązanie. |
Tablica i mazak. |
|
Część główna 1.Odgrywanie scenek zabaw na powietrzu.
2. Pogadanka na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na powietrzu
3.Czytanie wierszy „Niebezpieczny mecz”, „Mój rower”.
4. Pisownia wyrazów z rz wymiennym.
5. Zabawy muzyczno- ruchowe
6. Zagadki matematyczne.
7. Praca z kartami matematycznymi
8. Budowa i wyposażenie roweru
|
Dzieli uczniów na kilkuosobowe zespoły. Prosi każdy zespół o przedstawienie ulubionej zabawy na świeżym powietrzu.
Zadaje uczniom pytania dotyczące warunków bezpieczeństwa podczas zabaw organizowanych na powietrzu.
Czyta wyraziście wiersz. Prosi uczniów o zaznaczenie ostrzeżeń zawartych w tekstach.
Wyjaśnia pisownię wyrazów z rz wymiennym. Prosi o rozwiązanie karty pracy.
Włącza płytę z piosenką i rozdaje uczniom grzechotki i bębenek. Prosi o granie akompaniamentu.
Zadaje zagadki matematyczne - czego tu brakuje, czego jest za dużo?
Tłumaczy uczniom treść zadań i prosi o samodzielne rozwiązanie.
Przedstawia uczniom poszczególne części roweru. Prosi o wskazanie cech różniących rowery (górski, składak, wyścigowy). Pyta o niezbędne wyposażenie każdego roweru.
Prosi uczniów o umieszczenie naklejek z brakującymi częściami w odpowiednich miejscach na karcie.
Organizuje „giełdę pomysłów” nt. zorganizowania wycieczki rowerowej z rodzicami i zapisuje na tablicy najciekawsze pomysły.
Prosi o zaprojektowanie ubioru na wycieczkę rowerową w słoneczny dzień. |
Dzielą między siebie role i przedstawiają przed pozostałą częścią klasy wybraną zabawę
Swobodne wypowiedzi uczniów nt. zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na powietrzu.
Słuchają wierszy czytanych przez nauczyciela i zaznaczają ostrzeżenia zawarte w tekstach
Rozwiązują zadania z pisownią wyrazów z rz wymiennym.
Słuchają piosenki i grają akompaniament na grzechotkach i bębenku.
Słuchają i odgadują zagadki.
Rozwiązują zadania samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
Wskazuje części roweru, dostrzega różnice w rowerach (górski, składak, wyścigowy). Odpowiada na pytania wyposażenia każdego roweru.
Naklejają naklejki w odpowiednich miejscach.
Podają pomysły na zorganizowanie wycieczki rowerowej z rodzicami i najciekawsze zapisują w zeszycie.
Projektują w zeszytach ubiór na wycieczkę w słoneczny dzień. |
Podręcznik.
Podręcznik, zintegrowana karta pracy.
Płyta CD, magnetofon, grzechotki, bębenek.
Tablica, mazak.
Karty matematyczne.
Zintegrowana karta pracy, zdjęcia rowerów (składak, górski, wyścigowy).
Naklejki, zintegrowana karta pracy.
Mazak, tablica.
Kredki, mazaki.
|
|
Podsumowanie i zakończenie |
Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. Żegna się z uczniami |
Żegnają się z nauczycielką. |
|
|
opracowała:
Wioleta Dudzińska
1