Scenariusz hospitacji diagnozującej w grupie pięciolatków.
Temat : Rytmy i rytmiczna organizacja czasu. Pory roku. wg Gruszczyk- Kolczyńskiej ( na podstawie Matematyki dzieciecej dla 5-latków)
Data 09.12.2010
Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 21 w Katowicach
Grupa: 5-latki ,Tygryski
Prowadząca :mgr Dorota Woźniak
Cel ogólny:
- dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach, a także w zabawach różnego typu
Cel szczegółowy:
dziecko słucha poleceń nauczyciela
dziecko odlicza odpowiednią ilość elementów
dziecko wysłuchuje rytm, ilustruje go za pomocą kolorowych nakrętek
dziecko zna następstwa w porach roku
Środki dydaktyczne:
kolorowe koła
kolorowe nakrętki (min po dwa z każdego koloru dla każdego dziecka)
papierowe koła
papierowe paseczki w czterech kolorach
klej
Przebieg zajęcia:
Nawiązanie do aktualnej pory roku, rozmowa na temat zimy, i innych pór roku.
Opowieść ruchowa ”Pory roku”, Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy każdej wręczając określony kolor szarfy, Nauczyciel tłumaczy że każde dziecko to jedna pora roku, zwraca uwagę na następstwo pór roku. Opowiadając co w danej porze roku dzieje się w przyrodzie, dzieci obrazują opowiadanie gestem.
Zabawa „pory roku” - każde dziecko bierze jedno plastikową obręcz, dwie nakrętki niebieskie, dwie pomarańczowe, dwie zielone i dwie żółte, nauczyciel ustala że niebieski to zima, zielony- wiosna, żółty- lato, a pomarańczowy- to jesień . Nauczyciel proponuje, proszę ułożyć kalendarze .Dziecko próbuje ułożyć prawidłowo rytm pór roku. Nauczyciel mówi: pokażcie jesień, dzieci pokazują i kolejno od jesieni czytają swoje rytmy. Nauczyciel chwali dzieci.
Zabawa ruchowa „co robi miś”- dzieci ustawiają się w kole, na sobie maja szarfy w czterech kolorach. Nauczyciel proponuje zabawę: każdy jest brunatnym misiem , pokażcie mi jak miś stoi, jak miś chodzi, jak miś śpi, jak miś je. A teraz dzieci z czerwonymi szarfami pokażą co mis robi jesienią, dzieci z niebieska szarfą pokazują co miś robi zimą, dzieci z zieloną pokazują co miś robi wiosną, a teraz czas na żółte szarfy czyli na lato. Dzieci pokazują czynności wykonywane w każdą porę roku, powtarzają te czynności.
Sprawdzenie-wykonanie kalendarza. Każde dziecko otrzymuje papierowe koło i po trzy paseczki z każdego koloru (niebieski, pomarańczowy, zielony, żółty) , dziecko układa na kole rytm pór roku, nakleja paseczki na kole , podpisuje wizytówką swoją pracę.
Zakończenie- posprzątanie sali.