KONSPEKT Z LEKCJI TECHNIKI
Bender Paweł WT III
Nauczanie Przedmiotów Podstawowych i Informatyki
Temat: Wykonanie zakładki do książki.
Cele:
Wiadomości - uczeń powinien znać zasady posługiwania się narzędziami potrzebnymi do wykonania w/w zadania,
Umiejętności - uczeń potrafi zaprojektować proces wykonania zakładki i potrafi posługiwać się narzędziami w sposób bezpieczny i zgodny z ich przeznaczeniem.
Postaw - zwrócenie uwagi na organizację i porządek na stanowisku pracy oraz estetykę wykonania wyrobu.
Metody dydaktyczne:
podająca, opis, pokaz, pogadanka, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
przyrządy kreślarskie, tablica, kreda, pokaz przykładowej zakładki , nożyczki, klej, papier kolorowy, tekturka
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna.
Czas zajęć:
1 godz. (45 min.)
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
Uświadomienie celu działania |
Zwrócenie uwagi uczniów na zastosowanie zakładki w życiu codziennym i związane z tym udogodnienia. Nauczyciel szczególnie zwraca uwagę na konieczność posiadania umiejętności w zakresie posługiwania się narzędziami. |
Wytworzenie pozytywnej motywacji i zrozumienie powszechności stosowania narzędzi użytych do wykonania naszego zadania. |
4 |
|
Analiza |
Pokazanie uczniom przykładowej zakładki. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na użyte materiały. |
Na podstawie opisu nauczyciela uczniowie analizują zakres materiałów potrzebnych do wykonania ćwiczenia. Notują podstawowe wiadomości. |
8 |
|
Planowanie |
Nauczyciel przedstawia kolejne etapy procesu konstruowania zakładki. Zwraca uwagę na estetykę rysunku. |
Zapoznanie się z etapami procesu wykonywania, wykonanie własnego projektu zakładki. |
8 |
|
Przygotowanie |
Nauczyciel wyposaża stanowiska pracy w materiały, zwraca uwagę uczniów na ład i porządek na stanowisku pracy zarówno przed przystąpieniem jak i w trakcie wykonywania pracy. Nauczyciel udziela instruktażu prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się narzędziami. |
Uczniowie organizują stanowisko pracy zwracając uwagę na porządek i ład (ergonomiczność stanowiska pracy), przygotowują materiały. |
5 |
|
Wykonanie |
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, w razie wystąpienia trudności udziela instruktażu. |
Uczniowie wykonują czynności związane z celem ćwiczenia: Trasują i wycinają zakładkę z tekturki, wycinają części kolorowego papieru, sklejają elementy |
10 |
|
Ocena |
Nauczyciel sprawdza poprawność i estetykę wykonania zakładki. |
Uczniowie biorą czynny udział w procesie wspólnej oceny prac. |
5 |
|
Zakończenie |
Nauczyciel zabezpiecza narzędzia, zwraca uwagę na uporządkowanie stanowiska pracy i pracowni techniki. Zapoznaje uczniów z tematem przyszłych zajęć. |
Uczniowie składają narzędzia w określonym miejscu, uporządkowują stanowiska pracy i pracownię techniczną. Zapoznają się z tematem przyszłych zajęć. |
5 |
|