Konspekt lekcji matematyki w klasie III gimnazjum
Lekcja przeprowadzona w gimnazjum, w którym uczą się uczniowie z upośledzeniem w stopniu lekkim oraz umiarkowanym.
Prowadząca: Iwona Guzek
Czas realizacji: 45 min.
Dział programu: geometria.
Temat lekcji:
Geometryczne koło fortuny.
Cele:
porządkuje wybrane zagadnienia na podstawie przeczytanych treści zadań, definicji i opisów;
stosuje wzory, pojęcia matematyczne i dokonuje uogólnień w zakresie potrzebnym do rozwiązania zadania;
posługuje się mapą, planem miasta - odczytuje współrzędne punktu;
analizuje i przetwarza informacje;
ćwiczy koordynację wzrokowo- ruchową na materiale literowym i bezliterowym;
ćwiczy czytanie ze zrozumieniem;
umiejętnie współpracuje z rówieśnikami.
Formy pracy: indywidualna, w zespołach, zbiorowa.
Metody: podająca, poszukująca, pokaz, problemowa, ćwiczeń w określaniu położenia punktu na planie i stosowaniu algorytmów.
Pomoce dydaktyczne: teksty zadań do samodzielnej pracy, tabela- plan zadania, tekst zadania domowego, plan miasta, krzyżówka, zadania na kartach dla ucznia realizującego program dla uczniów po zmianie orzeczenia.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Komentarz- praca uczniów |
|
Czynności porządkowe: - przywitanie - sprawdzenie obecności - sprawdzenie zapisu z poprzedniej lekcji. |
Przygotowuje się do lekcji. |
Uczeń realizujący program dla ucz. z up. w st. umiarkowanym i znacznym organizuje miejsce pracy przygotowuje zeszyt i przybory. |
Nawiązanie: krzyżówka z hasłem. Podanie problemu: uczniowie pracują w dwóch zespołach, mają za zadanie uporządkować różne dane dotyczące omawianych wcześniej treści.
Po dokonaniu porządkowania uzupełniają tabelę informacyjną, powstaje forma plakatu. Losowanie zadań z koła fortuny: Cztery kolory, w każdym z nich inne zadanie. Zakres wiadomości ujęty w zadaniu o podobnym stopniu trudności. Treści zadań związane z umiejętnościami zawartymi w zestawieniu na tablicy. |
Rozwiązują krzyżówkę, której hasło jest tematem lekcji. Zapisanie tematu lekcji do zeszytu. W dwóch grupach przystępują do pracy. Na dwóch planszach porządkują informacje dotyczące: - figur geometrycznych - obliczania obwodu figur - obliczania pola powierzchni - mapy, skali
Wklejają informacje w odpowiednie miejsce w tabeli. Umieszczają tabelę na tablicy.
Jeden uczeń losuje zadanie dla całej klasy, wklejają je do zeszytu i poszukują rozwiązania. Porównują rozwiązania, poprawiają błędy, redagują odpowiedź. Czynność jest powtarzana zależnie od możliwości czasowych. |
Rozwiązuje zadania z karty zadań, wcześniej zapisuje temat odwzorowując z druku.
Wykonuje zadania rachunkowe korzystając z kalkulatora, odczytuje polecenia, zgłasza niejasności. Rozwiązuje zadania wymagające kreślenia z użyciem linijki, odmierzania wskazanych elementów rysunku i zapisywaniu długości w centymetrach. |
Zakończenie pracy to podsumowanie ilości i jakości wykonach zadań w zeszytach. Pytania podsumowujące: - Jakich wiadomości dotyczyły zadania rozwiązane? - Które z zadań sprawiły najwięcej kłopotu? Podanie zadania domowego, objaśnienie wg uznania uczniów.
|
Nazywają wiadomości i umiejętności wykorzystane w zadaniach, wymieniają trudności jakie napotkali podczas ich rozwiązywania.
Wklejają zadanie domowe. |
Sprawdzenie zadania wykonywanego samodzielnie.
Słowna ocena pracy. |
Standardy:
Zad. 1- krzyżówka- Standard I - 1b- stosuje terminy i pojęcia matematyczne, wybiera odpowiednie pojęcia do opisu zjawisk.
Zad. 2 - tabela powtórzeniowa- Standard I - 1a- czyta ze zrozumieniem teksty, w których występują pojęcia matematyczne.
Zad. 3 (kolor 1) - Standard IV- 1b- rozwiązuje problem, kojarząc fakty będące wynikiem doświadczeń własnych.
Zad. 4 (kolor-2) - Standard I- 3b- oblicza obwód figury, I- 2d - posługuje się jednostkami miar.
Zad. 5 (kolor- 3) - Standard II- 1c przetwarzanie informacji zawartych w tabeli oraz II -2c- analizuje dane ujęte w tabeli.
Zad. 6 (kolor -4)- Standard IV 1b, III- 2a zapisuje dane przy pomocy symboli, rozwiązuje problem kojarząc fakty
Rozwiązanie krzyżówki wprowadzi w tematykę lekcji.
Krzyżówka:
Np.: 1: 200 000 (skala)
Długi czworokąt, mający wszystkie kąty proste. (prostokąt)
Część całości. ( ułamek)
Nieskończony zbiór punktów, inaczej linia. (prosta)
Geometryczna lub szachowa. (figura)
Fragment prostej. (odcinek)
Np. ułamkowa. (kreska)
Przyrząd do mierzenia kątów. (kątomierz)
Wynik dodawania. (suma)
Wynik odejmowania. (różnica)
Sześcian, prostopadłościan to …. (bryła)
Rozsypanka do samodzielnego uporządkowania i stworzenia tabeli. Uczeń operuje elementami tabeli, układa treść i nakleja w zeszycie.
figury |
obwód |
pole powierzchni |
Skala, mapa, plan |
trójkąty |
Suma długości boków figury |
Ilość kwadratów jednostkowych. |
Może być powiększająca lub pomniejszająca. |
czworokąty |
a+b+c to obwód trójkąta |
Mierzysz ją jednostkami kwadratowymi. |
Wskazuje ile razy dany obszar został pomniejszony. |
wielokąty |
2a + 2b to obwód prostokąta |
Pp= a x b |
1: 2 1: 100 000 |
Zadania powielone dla każdego ucznia, pocięte i umieszczone w kolorowych kopertach. Każda koperta umieszczona na kole fortuny. Uczeń losując zadanie decyduje o kolejności ich wykonywanych.
Zadania do losowania:
Kolor 1- Zaznacz prawidłowa odpowiedź:
Trójkąt ma cztery boki. TAK NIE
Kwadrat ma cztery kąty proste. TAK NIE
Sześciokąt ma siedem boków i sześć kątów. TAK NIE
Trapez jest trójkątem. TAK NIE
Kolor 2- Oblicz, ile metrów siatki trzeba kupić do ogrodzenia działki
o wymiarach 65m na 80m?
80m
65m
Kolor 3- Podaj przykłady wymiarów boków prostokątów, których pole powierzchni wynosi:
Pole powierzchni |
20 cm2 |
36 cm2 |
24 cm2 |
12 cm2 |
48 cm2 |
Bok a = |
a= 4cm |
|
|
|
|
Bok b = |
b= 5cm |
|
|
|
|
Kolor 4- Uzupełnij tabelę, skorzystaj z planu miasta. Odnajdź wskazane miejsca w mieście i zmierz odległość między nimi, zapisz ja w centymetrach. Przelicz te odległości na wymiary rzeczywiste.
SKALA PLANU: 1: 15 000, 1cm na mapie odpowiada 0,15km w rzeczywistości.
Wzgórze Partyzantów |
Rynek |
Park Szczytnicki |
Plac Grunwaldzki |
Plac Staszica |
Hala Ludowa |
Park Południowy |
Plac Strzelecki |
………… cm |
…………. cm |
…………cm |
……….. cm |
………….km |
………….km |
………….km |
………….km |
Karta pracy dla ucznia realizującego program indywidualny.
Zad. 1 Nazwij figury
Zad. 2 Policz i zapisz ile na rysunku widzisz poszczególnych figur:
Pomaluj kółka na czerwono. Kółek jest -…………
Pomaluj prostokąty na pomarańczowo. Prostokątów jest-………..
Pomaluj duże trójkąty na zielono.
Pomaluj małe trójkąty na niebiesko.
Razem trójkątów jest-………………
Zad. 3 Oblicz, użyj liczydła:
3 + 7 = 2 + 8 =
7 + 3 = 8 + 2 =
13 + 7 = 18 + 2 =
17 + 3 = 12 + 8 =
Zad. 4 Uzupełnij oś liczbową:
15
W domu
Opracuj krzyżówkę, której hasłem będzie : „wielokąt”.
Użyj pojęć z zakresu matematyki.