KONSPEKT ZAJĘĆ DLA 6 LATKÓW
GRUPA VI „NIEZAPOMINAJKI”
Temat: „Leśne duszki i grzyby”- małe formy teatralne wg opowiadania K. Bayer
Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności opowiadania własnymi słowami treści przedstawienia
doskonalenie sprawności ruchowej i manualnej
doskonalenie zdolności regulowania siły oddechu
Cele szczegółowe:
Dziecko:
uważnie ogląda teatrzyk
własnymi słowami opowiada treść teatrzyku
czyta wyrazy muchomor, kurka, borowik
chętnie bierze udział w ćwiczeniach gimnastycznych
rozwiązuje zagadki
Metody:
oglądowa
słowna
czynna
Formy pracy:
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: liście, płyta CD, odtwarzacz CD, wiersz, sylwety, zagadki,
Przebieg zajęć:
Zajęcia poranne:
Zabawa „Dokończ zdanie”- dzieci siedzą w kole i kolejno kończą zdanie „Cieszę się, że przyszła jesień, bo…” starając się nie powtarzać wypowiedzi kolegów.
Ćwiczenia oddechowe „Latające liście” - dzieci dmuchają na zawieszone na nitkach liście, które trzymają przed sobą.
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiatr i liście” - Wieje wiatr i roznosi liście w różnych kierunkach - nauczyciel potrząsa tamburynem, dzieci biegają. Wiatr przestaje wiać, liście opadły na ziemię - tamburyn cichnie, dzieci wykonują przysiad podparty.
Ekspresja słowna: „Mój liść jest…”- dzieci podają sobie w kole liścia i mówią jak największą liczbę jego określeń w formie przymiotnikowej np. kolorowy, ładny
Zajęcia główne:
Oglądanie fragmentu inscenizacji K. Bayer „Leśne duszki i grzyby”
Rozmowa na temat utworu:
- o czym było opowiadanie
- jakie grzyby występowały w tym utworze ( nazywanie ich, opisywanie wyglądu)
- jaką rolę odgrywają grzyby w pożywieniu ludzi i zwierząt
- co może się stać gdy będziemy zbierać nieznane nam grzyby ( czy możemy wchodzić sami do lasu)
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Grzyby”- Dzieci poruszają się po sali przy muzyce, gdy muzyka cichnie przykucają i układają z rąk nad głową „kapelusz grzyba”
4. Czytanie całościowe nazw wybranych grzybów: muchomor, kurka, borowik. Dzielenie tych nazw na sylaby.
5. Zagadki:
Ma nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy Czasem gorzki i trujący Częściej smaczny i zdrowy (grzyb)
Co roku drzewa, stroją się w ich zieleń Co roku jesień, ziemię nimi ściele Wiszą na drzewach wiosną i latem Ale jesienią ulatują z wiatrem (liście)
Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku, w brązowej koszulce, kolczastym płaszczyku (kasztan)
Sosnowy, dębowy, stary lub młody, rosną w nim grzyby, rosną i jagody. ( las)
Chociaż mam kolce, przyznam się szczerze, nie jestem różą, ani też jeżem. Jesień mnie niesie dzieciom w podarku. Chcecie mnie znaleźć? Idźcie do parku! (kasztan)
Co to za pni, w złocie, w czerwieni, sady pomaluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje, śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)
Choć przytulne ma mieszkanie, na zimę futro zmienia. Żaden orzech nie jest dla niej trudny do zgryzienia?(wiewiórka)
„Jesienne harce”- ćwiczenia gimnastyczne metodą Labana
Rodzaj ćwiczenia |
Treść, organizacja |
Ćwiczenie orientacyjno porządkowe „Drzewa w parku” |
Dzieci maszerują i biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburynu. Gdy muzyka cichnie, zatrzymują się, wyciągają ręce do góry, zastygają w bezruchu jak drzewa. |
Zabawa ożywiająca „Kałuże” |
Dzieci biegają swobodnie, między szarfami „kałużami” uważając, by do żadnej nie „wpaść” |
Ćwiczeni wyczucia własnego ciała |
Każde dziecko trzyma w prawej ręce kasztana. Dotyka kasztanem poszczególnych części ciała zaczynając od głowy. |
Ćwiczenie wyczucia przestrzeni |
Z rozbiegu wyskok w górę, z dotknięciem kasztana na wysokiej gałęzi. |
Ćwiczenie wyczucia ciężaru ciała „Robimy zapasy” |
Przenoszenie wyimaginowanych przedmiotów. |
Ćwiczenie płynności ruchu „Jesienny wiatr” |
Dowolne poruszanie chustką w różnych kierunkach. |
Współpraca z partnerem |
Jedno dziecko jest zwalonym drzewem, drugie dziecko bawi się przy drzewie (przeskoki, przeplatanie między gałęziami) |
Ćwiczenia oddechowe |
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na dywanie. Każde dziecko dmucha na trzymany oburącz liść. |