Leśne duszki - scenariusz zajęć
Cele główne: kształtowanie wrażliwości dzieci na środowisko przyrodnicze, rozwijanie ekspresji ruchowej i plastycznej.
cele operacyjne:
swobodnie odtwarza muzykę ruchem ciała,
dostrzega istniejące zagrożenia dla przyrody,
wie jak poprawnie zachować się w lesie,
potrafi wykonać instrument muzyczny wg podanego schematu.
Środki Dyd.: magnetofon, nagranie Pizzicato L. Delibes (Z baletu Sylwia czyli nimfa), kukiełka duszka, kartki na patyczkach z napisami TAK, NIE dla każdego dziecka, plastikowe kubki po jogurcie, puszki po napojach, fasola lub groch, gumki recepturki, kolorowa bibuła.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci "Iskierka radości"(dzieci przekazują sobie uścisk dłoni).
2."Las" - ZAGADKI SŁUCHOWE( SŁUCHANIE ODGŁOSÓW LASU Z KASETY "Dźwięki wokół nas")
3.Duszki leśne- wiersz recytowany przez nauczycielkę z wykorzystaniem kukiełki przedstawiającej duszka.
"Duszki leśne"
Żyją w lesie małe duszki, które czyszczą leśne dróżki,
mają miotły i szufelki i do pracy zapał wielki.
Piorą igły myją szyszki aż dokoła wszystko błyszczy,
Muchomorom piorą groszki bo te duchy to czyścioszki.
Gdy ktoś czasem w lesie śmieci, duszek zaraz za nim
leci, zaraz siada mu na ręce, grzecznie prosi nie śmieć więcej
Duszki, duszki, duszki leśne wstają co dzień bardzo wcześnie,
i ziewają raz po raz zaczynają sprzątać las.
4. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza przy ilustracji: gdzie mieszkają duszki z wiersza, jakie jest ich ulubione zajęcie, czy można je nazwać przyjaciółmi lasu, jak powinniśmy zachowywać się w lesie, czy można w lesie zostawiać śmieci?
5. Słuchanie utworu Pizzicato z płyty.
6. "Duchy"- zabawa ruchowa przy w/ w utworze ( dzieci poruszają się na palcach i "straszą hu-hu", przy zmianie tempa muzyki tańczą swobodnie).
7."Tak-Nie", zabawa słowna. Dzieci otrzymują dwie kartki na patyczkach z napisami tak- nie i odpowiadają na pytanie nauczycielki podnosząc odpowiednią kartkę(w gr. młodszej słowa można zastąpić kartkami z uśmiechniętą bądź smutna buźką).
- w lesie można krzyczeć, bo nikt nie słyszy
- na pikniku papierek po batonie wrzucimy w krzaczki, bo nikt nie widzi,
- idąc do lasu zachowujemy się cicho, by nie wystraszyć zwierząt,
- papierki po cukierkach zabieramy ze sobą,
w lesie możemy zrywać napotkane kwiatki, itp.
8. Praca w grupach - wykonanie instrumentów muzycznych z plastikowych kubków po jogurcie i puszek po coca coli.
Grupa I - wykonuje instrument z plastikowego kubka po jogurcie kolorowych pasków bibuły i gumki recepturki.
Grupa II- robi instrument z puszki po coli, fasoli gumki recepturki i kolorowej bibuły.
9. "Pizzicato"- wspólna gra na instrumentach.
Pizzicato- ok. szarpiąc, szczypiąc, oznacza wydobycie z instrumentu dźwięku przez szarpanie struny palcem.
10. Zakończenie zajęć wspólną grą na zrobionych instrumentach: szczypią gumka o pojemnik przy drugiej i trzeciej ćwierćnucie w takcie,następnie taniec kubków z wirującymi wstążkami przyklejonymi na spodzie.