SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Porozumienie bez przemocy
Cele lekcji:
1. Przypomnienie pojęcia "asertywność" .
2. Rozróżnianie postaw: agresywnej, asertywnej i uległej.
3. Rozwój umiejętności kulturalnego odmawiania.
4. Ćwiczenie umiejętności kontrolowania i panowania nad emocjami.
Środki dydaktyczne:
- arkusze papieru, pisaki, taśma klejąca, nożyczki.
Metoda:
czynnościowa, prace w grupach.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Przypomnienie zasad kontraktu grupowego/indywidualnego.
3. Wprowadzenie do tematu.
4. Ćwiczenia odmawiania bez agresji.
5. Omówienie i podsumowanie lekcji.
ad. 1.,2. Załatwienie spraw bieżących. Przypomnienie zasad współpracy w grupach -
- kulturalne zachowanie
- tajemnica przebiegu zajęć
- szczerość wypowiedzi
- nie oceniamy wypowiedzi innych uczestników.
ad.3. Poinformowanie uczniów, że celem zajęć jest ćwiczenie umiejętności panowania
nad emocjami i kulturalnego odmawiania.
Dwójka uczniów odgrywa przygotowaną wcześniej scenkę przedstawiającą odmowę
w formie agresywnej np.: Koleżanka prosi cię o pożyczenie pieniędzy na chipsy. A ty nie chcesz jej pożyczyć, bo ona ma problemy z oddawaniem długów.
- Pożycz mi 3 zł, bo jestem taka głodna.
- Proszę, masz kanapkę, mama przygotowała mi dzisiaj więcej.
- Nie chcę twojej kanapki! Chcę sobie kupić chipsy.
- Nie pożyczę ci już żadnych pieniędzy, bo jeszcze jesteś mi winna 5 zł.
ad.4. W dyskusji ustalamy wspólnie asertywne zachowanie w tej sytuacji, np.
- Przykro mi, ale nie mogę ci pożyczyć pieniędzy. Jeśli chcesz, to podzielę się z tobą moim śniadaniem.
Dokonujemy podziału klasy na trzyosobowe grupy. Dwie osoby będą odgrywać scenki polegające na odmawianiu w sposób asertywny. Trzecia osoba pełni rolę obserwatora i komentatora postaw - czy są asertywne, czy też agresywne bądź ulegle.
Przykłady scenek: namawianie na zapalenie papierosa, wypicie alkoholu, zażycie narkotyku,
pójście na wagary itp.
Po kilkakrotnym powtórzeniu scenek w każdej grupie uczniowie ustalają sposób asertywnej odmowy (w razie problemów konsultują się z wychowawcą) i notują na arkuszach papieru,
obok opisu sytuacji, rozwiązania:
1. agresywne
2. uległe
3. asertywne.
ad.5. Uczniowie w rozmowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat trudności
w wyrażaniu asertywnej odmowy (narażanie się kolegom, obawa przed izolacją, ośmieszenie).
Rozważanie, co tracimy, gdy zachowujemy się ulegle?
- Czujemy się sfrustrowani, skumulują się w nas przykre uczucia.
- Utracimy poczucie własnej wartości.
- Inni będą nad nami dominować.
Czy postawa agresywna jest dobra dla rozwoju człowieka?
- Agresja wywołuje konflikty; ludzie będą czuć się przy nas zagrożeni.
- Pojawiają się silne stresy, może dojść do przemocy.
- Utracimy poczucie własnej godności.
Podsumowanie:
działania asertywne są optymalne, gdyż:
- bronimy własnych opinii i przekonań
- umiemy mówić "nie" i nie ulegać destrukcyjnym wpływom otoczenia
- osiągamy zamierzone cele
- lepiej rozumiemy zachowanie innych ludzi
- przeżywamy mniej stresów
- zyskujemy autentycznych przyjaciół.