SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: Listopadowy zawrót głowy- kierunek „w prawo”
CELE:
główny- przygotowanie dziecka do nauki w szkole
szczegółowy- dziecko potrafi:
-poruszać się zgodnie z określonym kierunkiem (w prawo)
-pokazuje swoją prawą rękę, nie ulegając sugestii innych stojących naprzeciwko dzieci
-potrafi podać kolejny liczebnik główny
-pokazać w języku palcowym litery: A, O, U, E, I, Y
-pokazać za pomoca artykulatorów mowy głoski: A, O, U, E, I
-dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazu,
-ułożyć wyraz ze słuchu i porównać go ze wzorem
-odczytywać wyrazy ślizgając się z litery na literę
-reagowac na zmiany w muzyce i zmieniać kierunek marszu
-wykonywać naprzemienne ruchy
-być skupione na zajęciu
-dokładnie wykonuje polecenia nauczyciela
METODA: zadaniowa
FORMA: grupowa, indywidualna
POMOCE:
dla każdego dziecka:
Klocki LOGO
woreczki
2 pisaki
inne:
arkusze folii zmazywalnej do rysowania pisakami
Ścieżki dźwiękowe do zabaw
Przebieg zajęcia
WSTĘP- ROZGRZEWKA
Taniec powitalny (do utworu „Wszyscy są” z płyty „Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą” KLANZA)
Opis:
Dzieci stoją w parach na obwodzie koła twarzami do siebie. Śpiewają do piosenki i wykonują odpowiednie ruchy. Na na komendę nauczyciela przesuwają sięo jeden krok po obwodzie koła zgodnie z usłyszanym hasłem (Duże koło w prawo, małe koło w prawo, obydwa koła w prawo). Motyw powtarzany wielokrotnie.
Zabawa z woreczkami (do utworu o tej samej nazwie z płyty Aktywne słuchanie Muzyki wg. Batii Strauss)
Opis:
Dzieci siedzą na piętach na obwodzie koła. Każde dziecko otrzymuje woreczek i kładzie go przed soba. Dzieci wyklaskują rytm zwrotki, a w czasie refrenu rytmicznie przekładają woreczek do swojego sąsiada z prawej strony.
Po skończonej muzyce dzieci celują woreczkiem do pojemnika. Kto trafi woreczkiem do kosza siadaw rzędzie po prawej stronie, a kto nie trafi po lewej (na przeci)
O ile więcej?- ciąg dalszy zabawy z woreczkami
Opis:
Przeliczanie dzieci po prawej stronie i po lewej. Łączenie w pary i obliczanie o ile dzieci więcej nie trafiło/ trafiło?
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Listopad- rozmowa z dziećmi na temat
nazwy miesiąca,
pory roku
Podziału wyrazu na sylaby i głoski
Odczytywania wyrazu metodą ślizgania się z litery na literę
Przypomnienie utrudnienia, które znajduje się w wyrazie listopad (na końcu piszemy „D” chociaż słyszymy „T”)
Praca z wyrazem- klocki LOGO
I etap- rozgrzewka
Pokaż litery „a, o, e u, i, y” w alfabecie palcowym. Czy znasz jeszcze inne?
Pokaż litery „a, o, e u, i,” za pomocą artykuatorów mowy. Czy potrafisz pokazać jeszcze inne?
II etap Układanie wyrazu PARASOL
Ze słuchu (ślizganie się po literach.)- nauczycielka mówi kolejno litery ze szcególnym nasiskiem na nowo dodaną. Dziecko musi usłyszeć jaka to litera i odszukac ją.
Porównywanie ułożonego wyrazu z wyrazem na tablicy
Odszukiwanie wyrazów kryjących się w wyrazie „Parasol”
Odczytywanie wyrazu metodą ślizgania się z litery na literę
Zamiana liter w wyrazie i odczytywanie powstałego wyrazu
Układanie nowych wyrazów z liter wyrazu „Parasol” (LOS, RASA, OSA, POR, ALA, SALA,... )
Zabawa ruchowa „Hopa, hopa” (do utworu „Oh, swallow” z płyty Aktywne słuchanie Muzyki wg. Batii Strauss)
Deszczowy dzień rysowanie naprzemienne dwoma rękami (synchronizacja pracy obydwu półkul mózgowych)
Przebieg zabawy:
Dzieci otrzymują po jednym pisaku do kazdej ręki. Każde dziecko stoi przy stoliku przy umocowanej kartce. Na dźwięk słyszanej muzyki dzieci wykonują naprzemienne ruchy rękami (kreski lub kropki) w rytm słuchanej muzyki. Na hasło nauczyciela dzieci kłada pisaki na kartce i przesuwają się o jedno dziecko w prawo. Kontynuuja rysowanie
4. Taniec pożegnalny (Zamknięcie zajęcia)
Zajęcie Otwarte dla Rodziców grupy „Tygryski”
przeprowadzone przez Alicję Buczek
w dniu 19.11.2007