sposoby rozdzielania mieszanin, dydaktyka, konspekty


temat lekcji: Sposoby rozdzielania mieszanin.

klasa: 1 gimnazjum

podręcznik: Chemia Nowej Ery J. Kulawik wyd. Nowa Era 2009

cele ogólne:

poznawcze: uczeń poznaje pojęcia: sączenie, sedymentacja, krystalizacja, destylacja, chromatografia, namagnesowanie

wychowawcze: kształcenie aktywnego uczestnictwa w lekcji i posługiwania się zdobyta wiedzą, wykorzystanie zdobytej wiedzy w życiu

codziennym

psychomotoryczne: rozwijanie logicznego myślenia

Część lekcji

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Środki dydaktyczne

Metody

Docelowe

Zadania

WSTĘPNA

Sprawdza pracę domową, w razie problemów pomaga w znalezieniu rozwiązania

Przypominają wiadomości z poprzednich lekcji: definicja mieszaniny, podają podział mieszanin i wymieniają podstawowy sprzęt laboratoryjny

Mieszanina - co najmniej dwie substancje zmieszane ze sobą w dowolnych proporcjach.

Rodzaje mieszanin: mieszanina jednorodna i mieszanina niejednorodna.

Sprzęt: lejek, zlewka, probówka, palnik, rozdzielacz, szalka Petriego

Prosi o przypomnienie informacji z poprzednich lekcji

Słowno-naprowadzająca

Poznają temat lekcji.

Informuje uczniów że składniki mieszanin możemy rozdzielić różnymi metodami w zależności od natury tych składników

Słowno-podająca

Zapisują temat lekcji.

Podaje i zapisuje na tablicy temat lekcji: Sposoby rozdzielania mieszanin.

Tablica.

Słowno-podająca

GŁÓWNA

Proponują sposób rozdzielania mieszaniny

Znają pojęcie sączenia

Mieszanina wody z piaskiem, metoda rozdziału to sączenie czyli przelanie mieszaniny przez sączek znajdujący się w lejku. Piasek pozostaje w sączku

Zapisują pojęcie sączenia: metoda filtracji opierająca się na różnicy w wielkości cząsteczek składników

Prosi o zaproponowanie rozdziału wody i piasku i z pomocą uczniów wykonuje proste doświadczenia, przesącza wodę i piasek

Podaje pojęcie do zeszytu

Woda piasek lejek sączek zlewka

Oglądowo-naprowadzająca

Proponują sposób rozdzielania mieszaniny

Znają pojęcie sedymentacji

Proponują sposób rozdzielania mieszaniny

Zna pojęcie oddzielenia rozdzielaczem

Proponują sposób rozdzielania mieszaniny

Znają pojęcie destylacji

Proponują sposób rozdzielania mieszaniny

Znają pojęcie namagnesowania

Proponują sposób rozdzielania mieszaniny

Mieszanina wody i piasku, metoda rozdziału to zlanie wody znad piasku

Zapisują pojęcie sedymentacji: jest to zlanie cieczy znad ciała stałego

Mieszanina wody i oleju, metoda rozdziału to oddzielenie faz w rozdzielaczu, warstwa oleju znajduje się na górze, zlewamy więc wodę odkręcając kranik

Zapisują: Rozdzielenie wody i oleju polega na różnicy w gęstościach tych cieczy

Mieszanina wody i alkoholu, metoda rozdziału to destylacja czyli podgrzanie mieszaniny do odpowiedniej temperatury i odparowanie składnika

Zapisują pojęcie destylacji: Destylacja to rozdzielanie ciekłej mieszaniny związków chemicznych przez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników polegająca na różnicy w temperaturach wrzenia

Mieszanina siarki i opiłków żelaza, metoda rozdziału oddzielenie opiłków magnesem

Zapisują: Namagnesowanie to sposób rozdzielenia polegający na właściwościach magnetycznych metalu

Mieszanina wody i soli, metoda rozdziału, odparowanie wody i wypadniecie kryształków soli

Prosi o zaproponowanie innego sposobu rozdziału wody i piasku, wraz z uczniami zlewa wodę znad piasku

Podaje pojęcie do zeszytu

Prosi o zaproponowanie rozdziału wody i oleju, wraz z uczniami oddziela wodę i olej w rozdzielaczu

Podaje pojęcie do zeszytu

Prosi o zaproponowanie rozdziału wody i alkoholu

Podaje pojęcie do zeszytu

Prosi o zaproponowanie sposobu rozdziału siarki i żelaza, wraz z uczniami oddziela opiłki magnesem

Podaje pojęcie do zeszytu

Prosi o zaproponowanie rozdziału wody i soli

Woda olej rozdzielacz zlewka

siarka żelazo magnes

Oglądowo-naprowadzająca

Oglądowo-naprowadzająca

słowno-naprowadzająca

Oglądowo-naprowadzająca

słowno-naprowadzająca

Znają pojęcie krystalizacji

Zna metodę chromatograficzną

Zapisują: Krystalizacja to sposób rozdziału polegający odparowaniu rozpuszczalnika bazujący na różnych właściwościach fizycznych - temperaturach topnienia i wrzenia

Mieszanina - czarny barwnik pisaka, metoda rozdziału, zanurzenie bibuły w naczyniu z kwasem octowym

Zapisują: Chromatografia to sposób rozdziału polegający na różnej szybkości wędrówki składników na nasączonej bibule

Podaje pojęcie do zeszytu

Pokazuje daną metodę rozdziału

Podaje pojęcie do zeszytu

tusz pisaka bibuła naczynko kwas octowy

Oglądowo-naprowadzająca

KOŃCOWA

Utrwala zdobytą wiedzę.

Podsumowuje lekcje, powtarza poznane pojęcia i je utrwala.

Słowno-naprowadzająca

Ocenia aktywność uczniów podczas lekcji.

PRACA DOMOWA


