Scenariusz godziny wychowawczej w klasie II gimnazjum.
Temat:Nałogi czy silna wola i zdrowie.
Cele operacyjne.Uczeń:
Wie:
Jakie negatywne skutki odnoszą wszelkiego rodzaju uzależnienia.
Jak unikać sytuacji sprzyjających sięganiu po używki.
Potrafi:
Zadbać o swoje zdrowie.
Zagospodarować sobie czas wolny.
Rozumie:
Potrzebę pomocy osobom uzależnionym.
Sens pozytywnego nastawienia wobec ludzi dotkniętych nałogiem.
Forma:grupowa, indywidualna.
Metody:dyskusji,pantonimy,
Środki:plansze z celami lekcji,karty pracy, prospekty.
Osoby wspomagające: pedagog.
I.Część wstępna:
1.Przywitanie zaproszonego gościa.
2.Czynności organizacyjne.
3.Wyjaśnienie celów lekcji.
II.Wprowadzenie:
1.Zebranie informacji od uczniów na temat ich zajęć pozaszkolnych.Pogadanka.
Czym zajmujesz się poza szkołą i przygotowaniem się do lekcji?
Czy masz jakieś interesujące zajęcia?
Jaki jest twój plan dnia?
III.Część właściwa:
1.Po dyskusji,nauczyciel, mając rozeznanie,którzy uczniowie wypełniają swój czas twórczymi zajęciami, a którzy nie, dzieli klasę na 3 grupy.
I grupa-uczniowie o dużych zainteresowaniach(np.: sport, języki obce,
malarstwo, kolekcjonerstwo, taniec, muzyka, inne)
II grupa-uczniowie z małą ilością zainteresowań
III grupa- uczniowie bez zainteresowań
Zadaniem grup, kolejno, jest zaprezentowanie swoich zainteresowań w formie pantonimy (pokazanie czynności ciałem).
2.Obserwowanie każdej grupy i omówienie pod kierunkiem nauczyciela.Zwrócenie uwagi na różnice dynamiki ciał w grupach. Pytamy uczniów, co dają im zainteresowania, które z zajęć powodują ich dobre samopoczucie i nabieranie pewności siebie, jak się czują, gdy odnoszą sukces,który zawdzięczają sobie, jak czują się ci uczniowie, którzy nie zajmują się niczym?
Wniosek z dyskusji uczniowie zapisują na karcie pracy.( karta pracy nr1.)
2.Następnie uczniowie układają z rozsypanki wyrazowej przysłowie i odpowiadają na pytania zawarte w karcie pracy.( karta pracy nr 2.)
3.Po wykonaniu zadania nauczyciel lub pedagog podejmuje krótką rozmowę o rozwoju silnej woli, o zdrowiu ciała i umysłu dzięki uprawianiu sportu.
4.Kolejną czynnością jest uzyskanie od uczniów odpowiedzi na pytanie:
Dlaczego zwłaszcza młodzi ludzie ulegają nałogom?
IV.Podsumowanie.
1.Wnioski i postanowienia.
Na dużej planszy zawieszonej na tablicy jest napisane zdanie:
NIE ULEGNĘ NAŁOGOM JEŚLI:
Spośród przygotowanych na kartonowych planszach zdań,uczniowie wybierają te, które pomogą im uzupełnić zdanie a tym samym wskażą sposoby jakie mogą przestrzec ich przed sięganiem po używki. ( karta pracy nr 3.)
Za pomocą magnesów przyczepiają je na tablicy.
2.Po wykonaniu zadania prosi o przeczytanie zdania zapisanego na dużej planszy.
ZAPAMIĘTAM!
Realizując te postanowienia w swoim życiu pozbędę się kompleksów, nie ulegnę nałogom, a przez to będę silnym i zdrowym człowiekiem. |
Załączniki: Karta pracy nr 1.-formy zainteresowań
Karta pracy nr 2.-rozsypanka wyrazowa
Karta pracy nr 3. wnioski i postanowienia
Karta pracy nr 4.-karta ewaluacyjna”Słoneczko.”
Opracował:
W. Kierzek
Literatura:1.M.Jachimska”Grupa bawi się i pracuje”.Zbiór grupowych gier i
Ćwiczeń.Wałbrzych 1992.
2.B.Bleja „Poradnik metodyczny.”Godzinywychowawcze.
Toruń 1994.
KARTA PRACY NR 1
Odpowiedz na pytania:
Co dają ludziom różne formy zainteresowań?
2.Co grozi ludziom, zwłaszcza młodym, którzy nie mają żadnych zainteresowań?
Opracował:
W.Kierzek
KARTY PRACY NR 2.
1.Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej !
duch.zdrowym ,ciele,W, zdrowy,
2.Napisz, jak rozumiesz to powiedzenie.
Opracował:
W.Kierzek
KARTA PRACY NR 3.
Wnioski i postanowienia.
NIE ULEGNĘ NAŁOGOM JEŚLI:
myślę pozytywnie o sobie i innych
dbam o czystość ciała i umysłu
mam porządek w swoim pokoju
codziennie żyję z planem dnia
pomagam rodzinie w obowiązkach domowych
poszukam ciekawych zainteresowań i rozwinę pasję życiową
codziennie sprawię przyjemność choć jednej osobie
przed snem pomyślę o swoich czynnościach w ciągu dnia, aby rozliczyć się przed samym sobą i z zadowoleniem móc uśmiechnąć się do siebie, by spokojnie zasnąć
inne.......................................................................
Opracował:
W.Kierzek