KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot : Koło języka angielskiego dla klas 4-6.
Klasa: 4-6
Typ szkoły: Szkoła podstawowa.
Dział programowy: Język angielski.
Temat zajęć: Professions - poznajemy nazwy zawodów
Planowany czas zajęć:45 min.
Cele ogólne :
Uczeń zna słowa nazywające rodzaje zawodów, a także czasowniki i inne słowa związane z różnego rodzaju profesjami.
Uczeń zna poprawną wymowę i pisownię poznawanych słów.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi tworzyć odczasownikowe nazwy niektórych zawodów i wykonawców czynności za pomocą sufiksu -er.
Uczeń zna czasowniki związane z danymi zawodami (typu: sing, dance, buy, sell, write, sew, repair, teach, cook etc.)
Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania.
Uczeń potrafi tworzyć opisy osób wykonujących różne zawody za pomocą słówka `who' (np. A dentist is a person, who treats teeth) - poznaje tym samym zaimki względne.
Uczeń poznaje nazwy miejsc i sklepów związanych z wykonywaniem danej profesji.
Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania poprzez tworzenie krótkich wypowiedzi lub dialogów (np. scenki w sklepach, u lekarza).
Metody pracy:
Komunikacyjna.
Wizualizacja.
Pogadanka.
Gry i zabawy.
Burza mózgów
Formy organizacyjne:
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Materiały ksero.
Nagranie CD.
Tablica interaktywna
Książka i zeszyt ćwiczeń
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Nauczyciel omawia z uczniami nowe czasowniki związane tematycznie z tematem lekcji (do, work, teach, sing, dance, write, cook, sell, buy, treat etc.)
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Nauczyciel zaczyna zajęcia od zabawy integrujących grupę. Nazwa tej zabawy to „Wykonaj moje polecenie” Uczniowie otrzymują kartoniki, z czynnościami w formie bezokoliczników. Wytypowana przez nauczyciela osoba musi wytypować inną osobę i poprosić ją o wykonanie polecenia. (Np. Write a letter / dance). Druga osoba musi wykonać tą czynność i wytypować kolejną osobę.
FAZA REALIZACYJNA:
1. Omówienie nazw zawodów. Na samym początku nauczyciel stosuje metodę „burzę mózgów”. Pisze na tablicy słowo „Jobs” i prosi uczniów o podanie jak największej ilości zawodów jakie znają w języku angielskim.
2. Zapoznanie się z wymową słówek.
3. Tworzenie krótkich definicji zawodów ,opisywanie wykonywania danych czynności.
4. Omówienie czasowników związanych tematycznie z wykonywaniem różnych zawodów (np. sell, fight, help).
5. Dopasowywanie zawodów do nazw sklepów, miejsc pracy.
6. Układanie zdań z nowymi słówkami; wykonywanie ćwiczeń.
FAZA PODSUMOWANIE:
Uczniowie odgadują nazwy zawodów patrząc na obrazki.
Uczniowi rozwiązują ćwiczenia do uzupełniania z książki i przygotowane wcześniej przez nauczyciela.
Załacznik 1.
Dopisz nazwy zawodów i wykonawców czynności do podanych czasowników i rzeczowników:
• act -
• cook -
• sing -
• write -
• fight -
• sell -
• work -
• dance -
• farm -
• music -
• drive -
• police -
• photography -
• post -
• teach -
Załącznik nr.2
Połącz zawód z jego definicją.
nurse |
a person who works in a mine |
singer |
a person who cuts people's hair |
miner |
a person who writes news stories or articles for a newspaper or magazine |
journalist |
a person who treats teeth |
dentist |
a person who takes care of ill people; works in a hospital |
hairdresser |
a person who stops fires |
firefighter |
a person who sings |