Konspekt lekcji biologii
Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 2”, wyd. WSiP
Dział programu: Funkcjonowanie organizmu człowieka
Hasło programowe: Układ pokarmowy
Temat: Układ pokarmowy człowieka
Zakres treści:
1.Główne składniki pokarmowe
2. Budowa i funkcje poszczególnych elementów układu pokarmowego
3. Narządy gruczołowe- trzustka, wątroba
4. Zasady prawidłowego odżywiania się
Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcie „odżywianie”
- uczeń wymienia główne składniki pokarmowe
- uczeń wymienia narządy tworzące układ pokarmowy
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń przyporządkowuje elementy składowe układu pokarmowego do ich funkcji
- uczeń potrafi narysować schemat układu pokarmowego człowieka
- uczeń podaje przykłady chorób układu pokarmowego człowieka
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń wskazuje położenie narządów układu pokarmowego na modelu,
planszy i schemacie
-
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń wskazuje odcinki przewodu pokarmowego, w których pokarm ulega
przekształceniu chemicznemu
- uczeń ustala związki pomiędzy dietą i trybem życia a występowaniem schorzeń układu pokarmowego
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: środki zastępcze
środki wizualne:
- foliogram „Budowa układu pokarmowego człowieka”
przyrządy i materiały:
-rzutnik
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas
Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucnia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz1”
- Atlas anatomiczny
Notatka:
Temat: Układ pokarmowy człowieka.
Odżywianie- dostarczenie każdej żywej komórce organizmu takich substancji, jakich potrzebuje organizm do wzrostu i rozwoju.
Schemat uzębienia człowieka
3 2 1 2 |
2 1 2 3 |
3 2 1 2 |
2 1 2 3 |
Praca domowa: Ułóż krzyżówkę ze słowem trawienie i wyjaśnij to pojęcie
Ogniwo lekcyjne |
Czas realizacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Faza wstępna: Sprawy organizacyjne
Pogadanka Wstępna
Faza realizacyjna
Faza podsumowująca
Praca domowa |
|
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.
Nauczyciel zadaje pytanie co rozumiecie przez pojęcie „odżywianie”?
Proszę zapisać definicje odżywianie w zeszytach.
Człowiek należy do organizmów cudzożywnych czy ktoś pamięta co to oznacza?
Pokarm który spożywamy posiada wiele składników. Jakie mamy główne składniki pokarmowe?
Sole mineralne witaminy nie wymagają strawienia w przeciwieństwie do białek cukrów i tłuszczów, które w pożywieniu występują w postaci złożonej. Więc zadaniem układu pokarmowego jest ich rozłożenie do prostych związków.
Jakie związki otrzymujemy w wyniku trawienia białek cukrów i tłuszczów?
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z schematem przewodu pokarmowego człowieka. Waszym zadaniem jest uzupełnianie schematu podczas ich omawiania.
Podczas omawiania nauczyciel zadaje uczniom pytania: Dzięki czemu w jamie ustnej dochodzi do rozdrobnienia pokarmu? Nauczyciel rysuje na tablicy schemat uzębienia człowieka.
Podczas rozdrabniania pokarmu w jamie ustnej wydzielana jest ślina z 3 zespołów ślinianek: podjęzykowa, podżuchwowa, przyuszna.
Tak rozdrobniony pokarm trafia do
Nauczyciel wskazuje na foliogramie kolejne części układu pokarmowego: żołądek, dwunastnica, jelito cienkie, jelito grube i omawia ich funkcje
Otwórzcie podręczniki na str.131 i przeczytajcie akapit2 zaczynający się od słów „Do dwunastnicy…” i poszukajcie odp. na pytanie Jakie przewody uchodzą do dwunastnicy?
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z zadaniem. Proszę przyporządkować opisy do pasujących części układu pokarmowego.
Prawidłowe odżywianie się jest jednym z głównych czynników wpływających na utrzymanie przez człowieka dobrego stanu zdrowia. Wskutek niewłaściwego odżywiania zwiększa się liczba osób z nadwagą i otyłością, a także różnymi chorobami np. Jak możemy zapobiegać chorobom układu pokarmowego?
Nauczyciel zadaje pytania Ułóż krzyżówkę ze słowem TRAWIENIE i wyjaśnij znaczenie tego słowa. |
Przywitanie nauczyciela.
Wskazany uczeń odpowiada na pytanie. Odżywianie to dostarczenie każdej żywej kom organizmu takich substancji, jakich potrzebuje organizm do wzrostu i rozwoju.
Zgłaszający się uczeń odpowiada na pytanie. Oznacza to iż człowiek musi pobierać pokarm z otoczenia.
Wskazany uczeń odpowiada na pytanie. Są to białka, cukry(węglowodany),tłuszcze, woda i sole mineralne, witaminy.
Wskazany uczeń odpowiada: Białka- aminokwasy, cukry- cukry proste, tłuszcze- glicerol i kwasy tłuszczowe.
Uczniowie uzupełniają schemat podczas omawiania układu pokarmowego człowieka.
Uczniowie odpowiadają na pytania.
Język, zęby
Uczniowie rysują schemat w zeszycie.
Przewód trzustkowy i wątrobowy.
Uczniowie rozwiązują zadanie, po czym sprawdzają wspólnie z nauczycielem.
-nie jeść zbyt gorących posiłków
|