URODZINY KUBUSIA PUCHATKA, pedagogika, scenariusze zajęć


SCENARIUSZ Z UROCZYSTYCH OBCHODÓW URODZIN

KUBUSIA PUCHATKA

Miejsce uroczystości - sala grupy starszej

Grupa wiekowa - sześciolatki

Liczba uczestników - 21 dzieci

Czas trwania - 1,5 godziny

Formy pracy - indywidualna, zespołowa, grupowa

Metody pracy - rozmowa , zabawa, działanie praktyczne-praca plastyczna,

praca z tekstem , układanie puzzli .

Pomoce dydaktyczne - książka A.A. Milne „ Kubuś Puchatek „ , mapa Europy , list od

Kubusia, baryłka z miodem, obrazki z Puchatkiem, puzzle, rekwizyty do zagadek, magnetofon, taśma magnetofonowa, balony, ilustracje do pokolorowania maskotki Kubusia i jego przyjaciół, tort.

Cel główny : rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, bliższe poznanie postaci Kubusia Puchatka .

Cele szczegółowe :

Salę grupy starszej ozdobiono balonami i dekoracją z bibuły, jubilata ( największą maskotkę) usadowiono na honorowy miejscu.

0x01 graphic

Przebieg uroczystości :

  1. Powitanie wszystkich dzieci, wychowawczyni opowiada historię Kubusia Puchatka:

Kubuś pochodzi z Wielkiej Brytanii , a dokładnie ze stolicy tego kraju- Londynu (wskazanie na mapie Europy wymienionego kraju i miasta). Był misiem małego chłopca o imieniu Krzyś. Tata Krzysia- pisarz A.A. Milne opisał ich przygody w swej książce.Było to dawno temu,bo Kubuś puchatek obchodzi już 79- urodziny! Zna go wiele dzieci na całym świecie. Jest im bliski, bo to wesoły i sympatyczny miś.

  1. Odczytanie przez Panią Dyrektor fragmentu I rozdziału książki „Kubuś Puchatek” w przekładzie I. Tuwim.

3. Wspólne odśpiewanie jubilatowi piosenki „Wiwat,wiwat, żyj nam100 lat!”, oraz

składanie życzeń w formie wierszyka:

„ Wiwat Misiu, łakomczuszku,

niech nie burczy Ci już w brzuszku.

My życzenia ci składamy,

byś był jak najdłużej znami.

Miodku zawsze miej w dostatku,

żyj nam 100 lat nasz Puchatku ! ”

  1. Odczytanie listu od Kubusia , który dostarczyła do sali Pani Woźna ,adresowanego do dzieci z grupy starszej:

„ Kochane Dzieci !

Serdecznie pozdrawiam Was i Pania Małgosię .

Dziękuję wszystkim za pamięć i za to , że tak

uroczyście obchodzicie moje 79-te urodziny .

Choć mam już bardzo dużo lat , pozostałem

misiem , który lubi mruczanki i małe co nieco .

Życzę wszystkim wielu radości i smacznego tortu ,

załączam również nieco miodku .Przepraszam ,że

jest go tak niewiele , ale straszny ze mnie łakomczuch

i sam zjadłem sporą część tej baryłki .

Całuski !!! Kubuś Puchatek ”

  1. Otwarcie baryłki z miodem , rozdanie wszystkim dzieciom miodu na talerzyki ,

przypomnienie jego właściwości zdrowotnych .

  1. Odszukanie w sali ukrytych obrazków z Kubusiem Puchatkiem - kto znajdzie

ich najwięcej ?

  1. Układanie w grupach puzzli z przyjaciółmi Kubusia.

  1. Rozwiązywanie zagadek : nauczycielka wskazuje różne rekwizyty .Dzieci

odgadują z jaką postacią im się kojarzy np.: ogon z osiołkiem , kapusta z królikiem ,

miód z Puchatkiem , książka z sową itp.Odczytanie fragmentów książki

opisujących różne postaci , dzieci odgadują kogo dotyczy dany fragment .

  1. Zabawy maskotkami zgromadzonymi w sali , porównywanie ich liczebności

( ile jest prosiaczków , tygrysków , których postaci jest najwięcej , których jest najmniej ? ).

  1. Wizyta u dzieci w innych grupach , wspólna zabawa przy piosence znanej z

„dobranocki” ( taśma magnetofonowa ) , rozmowa z dziećmi o dzisiejszej uroczystości , rozdanie kart z postaciami do pokolorowania .

0x01 graphic

  1. Podziwianie wspaniałego tortu urodzinowego ,zapalenie świeczek przez nau-

czycielkę wspólne zdmuchiwanie , spożycie tortu .

  1. Zabawy balonikami zgromadzonymi w sali - przypomnienie przygód Kubusia związanych z balonem .

  1. Wykonanie zadania przy stoliku - ułożenie obrazka z rozciętych kawałków ,

naklejenie na kolorową kartkę .


