2. Określenie parametrów geotechnicznych.

według PN-81/B-03020

Piasek drobny: ID = 0,62

Glina pylasta : IL = 0,26

Piasek gruby i średni: ID = 0,57

3. Przyjęcie wstępnych wymiarów i konstrukcji ścianki

0x01 graphic

4. Zebranie obciążeń

Obliczenie współczynników parcia:

0x01 graphic

dla piasku drobnego 0x01 graphic
= 0,320099

dla gliny 0x01 graphic
= 0,610407

dla piasków grubych i śr. 0x01 graphic
= 0,294801

4.1 Obliczenie rzędnych parcia (obliczenia na 1mb szerokości)

0x01 graphic

rys. wykresy parcia

ea1 = p*Ka1 = 6,401 kN/m

ea2 =ea1 + γpd * h * Ka1 = 6,401 + 17,1675*1,4*0,32 = 14,095 kN/m

ea3 = ea2 + γpd' * (h1 - h) * Ka1 = 14,095 + 9,214*1,6*0,32 = 18,814 kN/m

ea3' = ea3*Ka2 / Ka1 - 0x01 graphic
= 18,814*0,6104 / 0,32 - 2*16*0,7812 = 10,877 kN/m

ea4 = ea3' + γG * h2 * Ka2 = 10,877 + 9,94*1,5*0,6104 = 19,979 kN/m

ea4' = (p+γpd * h + γpd' * (h1-h) + γG * h2)*Ka3 = (20+17,1675*1,4+9,214*1,6+9,94*1,5)*0,61

ea4' = 21,724 kN/m

ea5 = ea4' + γPs' * (h3 -D) * Ka3 = 21,724 + 10,013*0,9*0,2948 = 24,380 kN/m

ea6 = ea5 + γPs' * D * Ka3 = 24,38 + 10,013*1,64*0,2948 = 29,222 kN/m

4.2 Obliczenie rzędnych odporu (obliczenia na 1mb szerokości)

δp = -/2 = -16,5o ,   ,   

współczynnik odporu Kp:

0x01 graphic
= 6,243

składowa pozioma Kph = kp cosδp = 5,986

redukcja Kph' = 0,85 Kph = 5,088

K* = Kph' - Ka3 = 5,088 - 0,2948 = 4,7933

rzędna odporu:

ep = D K* γps' = 1,64m*4,7933*10,013 = 78,716 kN/m

wyparkowe ep = 78,716 - 29,221 = 49,494 kN/m

5. Obliczenia statyczne ścianki metodą analityczną

Wyznaczenie szerokości a =ea5*D/(ea5+ep) = 0,387 m

Obliczenie parcia na ściankę szczelną:

0x01 graphic

Ea11 = ea1*h = 6,401 kN/m * 1,4m = 8,963 kN

Ea12 = (ea1+ea2)*h / 2 = (6,401+14,095)kN/m *1,4m/2 = 5,385 kN

Ea21 = ea1*(h1-h) = 6,401kN/m*1,6m = 19,733kN

Ea22 = (ea2+ea3)* (h1-h)/2 = (14,095+18,815)kN/m*1,6m/2 = 3,775 kN

Ea31 = ea3'*h2 = 10,877 kN/m * 1,5m = 16,316 kN

Ea32 = (ea3'+ea4)*h2/2 = (10,877+19,979)kN/m*1,5m/2 = 6,826 kN

Ea41 = ea4' * (h3-D) = 21,724 kN/m * 0,9m = 19,551 kN

Ea42 = (ea4'+ea5)* (h3-D)/2 = (21,724+24,38)kN/m*0,9m/2 = 1,195 kN

Ea52 = 0,3878 * 24,38/2 = 4,727 kN

Ep = ep*(D-a)/2 = 49,494*1,253m/2 = 30,987 kN

Równanie momentów względem A 0x01 graphic
= 0 więc D = 1,64m

głębokość wbicia ścianki wyznaczono z równowagi momentów względem punktu A

głębokość wbicia D wynosi - 1,64m

Podczas wykonywania prac należy zwiększyć głębokość wbicia do 2 m

Obliczenie momentu w brusie:

schemat statyczny

0x01 graphic

Obliczenia zostały wykonane w programie Belka

Wykres sił tnących:

0x01 graphic

Maksymalny moment zginający wynosi 48,88 [kNm]

Wartość siły w ściągu S wyznaczona została z równowagi sił poziomych 0x01 graphic
:

S = 55,486 [kN]

Sprawdzenie obliczeń ścianki szczelnej za pomocą programu prosheet:

Wykresy parcia i odporu oraz momenty

0x01 graphic

0x01 graphic

6. Zwymiarowanie elementów ścianki i zakotwienia

Klin parcia

0x01 graphic

Długość ściągu wynosi 10m.

Wymiarowanie zakotwienia (płyta):

Warunek F(S+Ea) < Ep F = 2,0 - wsp. bezpieczeństwa

Siła w ściągu na 1 mb: S' = 55,486 [kN]

S = 55,486 * 1,2 = 66,583 [kN]

gdzie : S - wartość obliczeniowa siły w ściągu na mb

wyznaczono płytę kotwiącą o bokach 0,41 x 0,41 [m]

rzędne parcia (mb):

ea1 = 20kPa*Ka1 + 0,9m*17,1675kN/m3 * Ka1 = 11,897 kN/m

ea2 = ea1 + 0,5*17,1675* Ka1 = 14,095 kN/m

ea3 = ea2 + 0,5*9,214kN/m3* Ka1 = 15,570kN/m

parcie na płytę :

0x01 graphic

Ea = (ea1+ea2)*0,5/2 +(ea2+ea3)*0,5/2 = 13,777 kN/ mb

Ea = 13,777 kN

Odpór:

Ep = 0x01 graphic
= 0x01 graphic
*13,193kN/m3*7,35*1,0m*(1,9m)2 = 175,003 kN

Warunek: F(S+Ea) = 2,0*(66,583 + 13,777) = 160,722 kN

160,722 < 175,033 [kN]

warunek zgadza się.

Wymiarowanie brusów:

Mmax = 55,486 [kNm / mb]

Przyjęcie stali S240GP

fyk = 340 [MPa] fd = 340/1,25 = 272[ MPa]

potrzebny wskaźnik wytrzymałości

W = Mmax / fd = 203,99 [cm3]

Przyjęto brusy PU 6 firmy Arcelor

Wx = 600 [cm3/m]

Warunek 0x01 graphic

Mr = 600cm3 * 27,2kN/cm2 = 163,2 [kNm]

55,486 kNm < 163,2 kNm warunek zgadza się.

Wymiarowanie ściągu:

Siła w ściągu na 1 mb: S' = 55,486 [kN]

Dobrano rozstaw ściągów: 0x01 graphic

gdzie: n - wielokrotność szerokości profilów

b = 1,2 m dla profilu GU7-600

lx = 2*1,2m = 2,4 m

Siła w ściągu :S = S'*lx = 55,486*2,4 = 133,2 [kN]

Dobrano średnice ściągu: 35 [mm]

Pole przekroju poprzecznego :0x01 graphic

0x01 graphic

Sprawdzenie warunku:

0x01 graphic

Nośność obliczeniowa przekroju: 0x01 graphic

NRt = A*fd = 7,068*24 = 169,646 kN

133,2 < 169,646 [kN]

Warunek jest spełniony, zatem dobrano odpowiednią średnice ściągu.

Wymiarowanie kleszczy:

Rozstaw ściągów: 0x01 graphic

gdzie: n - wielokrotność szerokości profilów

b = 1,2 m dla profilu GU7-600

0x01 graphic

0x01 graphic
38,352 [kNm]

Przyjęto stal St3S:

0x01 graphic

Potrzebny wskaźnik wytrzymałości:

0x01 graphic

Przyjęto dwa ceowniki C160 o wskaźniku wytrzymałości:

Dla pojedynczego ceownika : Wx = 116 cm3

0x01 graphic

Sprawdzenie warunku:

0x01 graphic

gdzie:

Mk - maksymalny moment: MK = 38,352 [kN]

0x01 graphic
- obliczeniowa nośność przekroju

Mr = Wx*fd = 2*116cm2 * 21,5kN/cm2 = 4988 kNcm = 49,88 kNm

38,352 < 49,88 [kNm]

Warunek jest spełniony, zatem dobrano prawidłowe ceowniki.

Wymiarowanie połączenia śrubowego:

Przyjęto śrubę wykonaną ze stali klasy 5,6:

0x01 graphic

Nośność połączenia śrubowego:

0x01 graphic

gdzie:

0x01 graphic
- granica wytrzymałości materiału śruby

0x01 graphic
- granica plastyczności materiału śruby

0x01 graphic
- pole przekroju czynnego

Do obliczeń przyjęto śrubę M24: 0x01 graphic

0x01 graphic

Przyjmuje 0x01 graphic

Sprawdzenie warunku :

0x01 graphic

gdzie:

0x01 graphic
- siła przypadająca na połączenie śrubowe

0x01 graphic
- nośność połączenia śrubowego

Nt = S*b = 66,583 *1,2 = 79,900 [kN]

79,900 < 90,015 [kN]

Warunek jest spełniony.

7. Sprawdzenie stateczności ogólnej uskoku naziomu metodą

Kranza.

Siły (wartości obliczeniowe):

Ciężary bloków:

G1 = 91,781*1,2 = 110,137 [kN]

G2 = 53,922*1,2 = 64,706 [kN]

G3 = 37,352*1,2 = 44,822 [kN]

Reszty nie daje

14