KALKULACJA, Podstawy rachunkowości


KALKULACJA

W miesiącu lutym zarejestrowano następujące dane:

Dane o kosztach wytworzenia wyrobów są następujące:

Pozycja kalkulacyjna kosztów

Stan początkowy

(zł.)

Koszty w okresie

(zł.)

Materiały bezpośrednie

30.000

130.000

Robocizna bezpośrednia

10.000

80.000

Koszty wydziałowe

8.000

20.000

Wiadomo iż materiały zużywane są w całości w momencie rozpoczęcia produkcji, natomiast pozostałe koszty narastają systematyczne w procesie produkcji. Należy dokonać kalkulacji koszty wytworzenia jednostki produktu oraz wycenić wartość produkcji nie zakończonej i zakończonej wg kosztu przeciętnego oraz bieżącego (FIFO). Należy również otworzyć odpowiednie konta i dokonać niezbędnych księgowań w przypadku wyceny metodą kosztu przeciętnego.

Kalkulacja wg kosztu przeciętnego

Nazwa

Materiały

Robocizna

Koszty wydziałowe

Suma

Stan początkowy

30.000

10.000

8.000

48.000

Koszty poniesione w okresie (zł.)

130.000

80.000

20.000

230.000

Razem koszty (zł.)

160.000

90.000

28.000

278.000

Ilość jednostek przeliczeniowych (szt.)

8.000 + 4.000

= 12.000

8.000 + 2.000

= 10.000

8.000 + 2.000

= 10.000

---------

JTKW

160.000 : 12.000

= 13,33

90.000 : 10.000 = 9,0

28.000 : 10.000 = 2,8

25,13

Produkcja zakończona

8.000 * 13,33

= 106.640

8.000 * 9,00

= 72.000

8.000 * 2.8

= 22.400

201.040

Produkcja nie zakończona

160.000 - 106640

= 53,360

90.000 - 72.000

= 18,000

28.000 - 22.400

= 5,600

76.960

Kalkulacja wg kosztu bieżącego (FIFO)

Nazwa

Materiały

Robocizna

Koszty wydziałowe

Suma

Koszty poniesione w okresie (zł.)

130.000

80.000

20.000

230.000

Ilość jednostek przeliczeniowych (szt.)

8.000 + 2.000

= 10.000

8.000+(4.000*50%) + (2.000*20%)

= 9.600

8.000+(4.000*50%) + (2.000*20%)

= 9.600

---------

JTKW (bieżący) (zł/szt.)

130.000 : 10.000

= 13,00

80.000 : 9.600

= 8,33

20.000 : 9.600

= 2,08

23,42

Produkcja nie zakończona (zł.)

4.000 * 13,00

= 52.000

2.000 * 8,33

= 16.667

2.000 * 2,8

= 4.167

72.833

Produkcja zakończona (zł.)

160.000-52.000

= 108.000

90.000-16.667

= 73.333

28.000-4.167

= 23.833

205.167

JTKW (zł./szt.)

108.000 : 8.000

= 13,50

73.333 : 8.000

= 9,17

23.833 : 8.000

= 2,98

25,65

KALKULACJA ZE WSPÓŁCZYNNIKAMI

Firma R&H w danym miesiącu wyprodukowała dwa rodzaje opakowań:

Koszty poniesione w okresie wynoszą:

Firma R&H ustala współczynniki kalkulacji na podstawie wagi opakowań i wyniosły one:

Zakładające materiały są zużywane w całości w momencie rozpoczęcia produkcji natomiast koszty narastają systematycznie należy skalkulować koszt wytworzenia jednego opakowania A oraz B. Wycenić produkcję zakończoną i nie zakończoną.

Kalkulacja kosztów materiałów

Opakowanie

Liczba opakowań

Współczynnik

L.Opakowań

umownych

Koszt jedn.

umownej

Koszt jedn.

rzeczywistej

Koszt

łączny

A

5.000

3

5.000 * 3

= 15.000

282.000 : 25.000

= 11,28

3 * 11,28

= 33,84

5.000 * 33.84

= 169.200

B

7.000

1

7.000 * 1

= 7.000

11,28

1 * 11,28

= 11,28

7.000 * 11.28

= 78.960

A w toku

1.000

3

1.000 * 3

= 3.000

11,28

3 * 11,28

= 33,84

1.000 * 33,84

= 33.840

SUMA

13.000

-

25.000

282.000

Kalkulacja kosztów przerobu

Opakowanie

Liczba opakowań

Współczynnik

L.Opakowań

umownych

Koszt jedn.

umownej

Koszt jedn.

rzeczywistej

Koszt

łączny

A

5.000

2

5.000 * 2

= 10.000

180.000 : 18.000

= 10,00

2 * 10,00

= 20,00

5.000 * 20,00

= 100.000

B

7.000

1

7.000 * 1

= 7.000

10,00

1 * 10,00

= 10,00

7.000 * 10,00

= 70.000

A w toku

1.000 * 50% =

500

2

500 * 2

= 1.000

10,00

2 * 10,00

= 20,00

500 * 20,00

= 10,000

SUMA

12.500

-

18.000

180,000

W rezultacie kalkulacji uzyskujemy:

Koszt produkcji zakończonej:

MARŻA BRUTTO

Firma zajmuje się testowaniem olejów silnikowych. Dostępny czas pracy wszystkich silników wynosi 1.000 godzin na miesiąc. Portfel zamówień obejmuje po 20 testów każdego z olejów (nr.1,2,3). Na podstawie danych z poprzednich badań widomo:

Wyszczególnienie

Nr 1

Nr 2

Nr3

Cena sprzedaży jednego testu (zł.)

40

50

30

Czas trwania jednego testu (godz.)

30

35

20

Koszt zmienny jednego testu (zł.)

25

29

15

Najbardziej opłacalny (zapewniający największe zyski) portfel można wyliczyć następująco:

Wyszczególnienie

Nr 1

Nr 2

Nr 3

Suma

Jednostkowa marża brutto

(zł.)

40 - 25

= 15

50 - 29

= 21

30 - 15

= 15

Jednostkowa marża brutto za godzinę (zł/h)

15 : 30

= 0,5

21 : 35

= 0,6

15 : 20

= 0,75

Portfel zamówień

(ilość testów)

17

20

Portfel zamówień godzin (godz.)

17 * 35

= 595

20 * 20

= 400

Portfel zamówień łączna marża brutto (zł.)

= 357

= 300

Do portfela zamówień

20 testów * 20 godzin = 400

1.000 - 400 = 600

600 : 35 godzin Nr 2 = 17,14 ≈ 17 testów

PUNKT KRYTYCZNY

Firma R&H sprzedaje wyroby po cenie jednostkowej 40 zł. Jednostkowy koszt wytworzenia wynosi 25 zł, natomiast koszty stałe wynoszą 60.000 zł. Ustalić Ilościowy punkt krytyczny produkcji i sprzedaży dla tej firmy.

60.000

q0 = ----------- = 4.000 szt. (Jak sprzedaż 4.000 szt. to przychód pokryje koszty)

40 - 25

Odp. Przy produkcji 4.000 oraz przy danym poziomie kosztów stałych, przy danym poziomie ceny jednostkowej oraz przy danym koszcie zmiennym przedsiębiorstwo osiąga krytyczny rozmiar produkcji przy którym osiągnięte przychody równoważą wartość poniesionych kosztów.

PUNKT KRYTYCZNY

Jednostka R&H wyprodukowała w minionym okresie 6.000 sztuk dyskietek, które sprzedała po 3 zł. za sztukę. Koszty zmienne wyniosły 2 zł. na sztukę. Natomiast łączne koszty stałe 2.000 zł. Jeśli firma pragnie podnieść cenę do 3,5 zł./szt. punkt krytyczny ceny X będzie wynosił.

Z1 = 6.000 - (3 - 2) - 2.000 = 4.000 zł. - zysk bez zmiany ceny

Czyli 3,5 * X = 2 * X + 2.000 + 4.000 co daje X = 4.000 szt.

RACHUNEK INWESTYCYJNY (NPV)

Jednostka R&H dokonała inwestycji na początek pierwszego i trzeciego roku w kwocie 4.000 zł. Inwestycje te zapewniają wpływy pieniężne netto (cash flow) na koniec każdego roku przez 2 lata po 1.000 zł. natomiast przez następne 4 lata po 3.000 zł. Stosując kryterium NP. należy określić, czy przyjąć projekt do realizacji jeśli kapitał ma być pomnażany w tempie 10 % rocznie.

Zdyskontowanie wpływów pieniężnych netto

Wartość zdyskontowanych wpływów netto (PV) stanowi sumę wpływów przez początkowe dwa lata (PV1) oraz wpływów przez następne cztery lata (PV2) czyli:

1 -(1=0,1)-2

PV1 = 1.000 ---------------- = 1.736 zł.

0,1

Jeśli druga grupa wpływów ma być wyliczona z zastosowaniem wzorów na ciąg wpłat to należy pamiętać, iż odbywają się one począwszy od 3 roku a nie od 1 roku.

0x08 graphic

0 1 2 3 4 5 6

1.000 1.000

3.000 3.000 3.000 3.000

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
S0 S2 = PV2

S0 - suma wpłat po 1.000 zł.

S2 - suma wpłat po 3.000 zł. odpowiednio przez 6, 4 oraz 2 lata

Tak wiec:

1 -(1+0,1)-6 1-(1+0.1)-2

PV2 = S2 - S0 = (3.000* ---------------) - (3.000 * -------------- ) = 13.066 - 5.507

0,1 0,1

PV2 =7.859 zł.

Co łącznie daje:

PV = PV1 + PV2 = 1.736 zł. + 7.859 zł. = 9595 zł.

Zdyskontowanie inwestycji

4.000

I = I0 + I2 = 4.000 + ------- = 4.000 + 3.305 = 7.305 zł.

(1+0,1)2

Ustalenie NP.

NPV = PV - I = 9.505 zł - 7.305 zł. = 2.290 zł.

Odp. Ponieważ NPV>0 więc projekt może być przeznaczony do realizacji i pozwoli na pomnożenie kapitału w tempie wyższym niż 10 %.

2



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Podstawy rachunkowości Klasyfikacja kont 2
rach. - ćwiczania 7, podstawy rachunkowości
referat kalkulacja kosztow, Rachunkowosc zarzadcza
Podstawy rachunkowości (zasady) omówienieid 8755
2 Podstawy rachunku współrzędnych [tryb zgodności]
Ewidencja środków pieniężnych, Podstawy rachunkowości
Rachunek zysków i strat, Studia, Rachunkowość, Podstawy Rachunkowości
podstawy rachunkowosci we dzienne wyklad 2014
Podstawy rachunku kosztów od niego
rach. - ćwiczania 6, podstawy rachunkowości
rach. - ćwiczania 5, podstawy rachunkowości
Podstawy rachunkowosci
podstawy rachunkowości - książka
PODSTAWY RACHUNKOWO—CI, PODSTAWY RACHUNKOWOŚCI
Podstawy rachunkowości i finansów  05 2010 r
PODSTAWY RACHUNKOWOSCI0, rachunkowosc II
PR 2 - Bilans v2011.02 formatka-zrobiona 16.04, SGH, SGH, Podstawy Rachunkowości (Katedra rachunkowo

więcej podobnych podstron