Scenariusz zajęć dla dzieci 6 - letnich
Temat kompleksowy: „My się zimy nie boimy, nawet bardzo ją lubimy”
Temat dnia: „Zima wokół nas - zimowy krajobraz”
Cele operacyjne:
Dzieci potrafią nazwać aktualną porę roku;
Wymienić charakterystyczne cechy zimy;
Wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą;
Zgodnie współpracować z kolegami, szanować cudze propozycje;
Rozwiązywać zagadki i odczytywać napisy globalne;
Układać wiersze o tematyce zimowej;
Formułować poprawne składniowo zdania;
Usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;
Metody:
Słowna: rozmowa, słuchanie wiersza, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
Oglądowa: ilustracja, pokaz;
Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Elementy metody W. Sherborne, metody dobrego startu, elementy pedagogiki zabawy;
Relaksacja;
Formy:
Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.
Środki dydaktyczne:
Nagranie utworu Vivaldi ego „Zima”,fragmenty wierszy „Styczeń” i „Zima” B. Formy, „Rok w wierszu i piosence”, ilustracje o tematyce zimowej, obrazki przedstawiające różne przedmioty i zjawiska atmosferyczne
( parasol, słońce, bałwan, śnieg, sanki, narty, piłka, lody, motyl, kapelusz, sopel, jabłko), nagranie instrumentalne piosenki pt. „Pada śnieg”, kawałki krepy, gazety, szaliki, zagadki, makieta krzyżówki, kartki, biała farba, buzie z różnymi minami.
Przygotowanie nauczycielki i dzieci:
Kontynuacja tematu kompleksowego „My się zimy nie boimy - nawet bardzo ją lubimy”;
Dzieci wiedzą na czym polega układanie wierszy, rymowanek ( niejednokrotnie to robiły przy omawianiu różnych tematyk);
Znają piosenkę pt. „Pada śnieg”;
Odbyły spacer do parku w celu obserwacji zimowego krajobrazu;
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” - dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.).
Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek”
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldi ego „Zima” i opowieści nauczycielki: „Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola”.
Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wykonują czynności, o których była mowa w opowiadaniu tj. naśladują wirujące, tańczące na wietrze płatki śniegu, lepienie kul, spacer, bieg po parku...
II Część zasadnicza:
Dzieci słuchają nastrojowego wiersza pt. „Zima” czytanego przez nauczycielkę:
„Zima”
Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe,
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.
Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.
Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.
Dzieci omawiają treść wiersza, w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz. Podają przymiotniki, które charakteryzują obecną porę roku: zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie itp. - utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe.
„Atrybuty Pani Zimy” - zabawa obrazkowa.
Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze ( np.. słońce, deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, parasol, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl, itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy.
Zabawa pt. „Bałwanki” z wykorzystaniem elementów metody dobrego startu.
Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci - bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci - bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki krepy, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki krepy.
Zabawa w „śnieżki” - dzieci ugniatają kule z gazet i rzucają raz prawą, raz lewą ręką.
Po wesołej zabawie, bałwanki poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie:
Poprawiają marchewkę na nosie,
Kapelusz na głowie,
Guziki na brzuchu,
A że narobiły bałaganu, biorą miotełki i sprzątają „polanę” ( zbierają krepę i gazety).
Zabawa w poezjowanie.
Nauczycielka przypomina dzieciom, co to jest rym, gdzie się go stosuje i na czym polega zabawa.
Nauczycielka rozpoczyna zabawę: „Jestem zima, zima biała,
Śnieg wokoło rozsypałam.”
Dalszą część wiersza dzieci tworzą same - nauczycielka zapisuje propozycje i podpisuje imionami dzieci ( teksty są wywieszane w kąciku dla rodziców).
„Zimowy taniec” - zabawa ruchowa z szalikami.
Dzieci tańczą zgodnie ze słyszaną muzyką, swobodnie ją interpretując.
„Krzyżówka” - dzieci rozwiązują krzyżówkę odgadując zagadki ponumerowane cyframi 1, 2, 3, 4.
To zagadka bardzo krótka:
Nogi, rogi, ogon, bródka. koza
Choć nie mają kół
Same pędzą w dół,
Ale musisz mieć sznurek sanki
By wciągnąć na górę.
Kiedy z komina w górę się snuje,
To znak, że mama obiad gotuje. dym
Złośliwa panienka,
W pasie bardzo cienka
Leci, brzęczy z daleka, osa
Każdy przed nią ucieka.
1.
|
K |
O |
Z |
A |
|
S |
A |
N |
K |
I |
|
3.
4. |
D |
O |
M |
|
|
|
O |
S |
A |
|
2.
Hasło brzmi: „ZIMA” ( dzieci odczytują napisy całościowo )
Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:
Dzieci - bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią:
Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);
Ślizgają się na pośladkach - kręcą się dookoła siebie;
Czasami zjeżdżają z górki parami;
Ciągną jeden drugiego za nogi;...
Malowanie białą farbą na niebieskim tle nt. „Zimowy krajobraz” - dzieci zainspirowane spacerem do parku, zimową aurą za oknem malują zimową scenerię.
III Część końcowa:
Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
Dokonanie przez dzieci oceny zajęć i zabaw.
Dzieci wybierają buźkę w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć i przyklejają na tablicy - wyciągają wnioski.
Opracowała: Iwona Zegarska
Przedszkole Publiczne w Kowakewie Pom.
1