Wprowadzenie:
Opracowałam materiał do hospitacji diagnozującej. „Moja pierwsza samodzielna strona w HTML”, to temat lekcji powtórzeniowej z HTML. W czasie realizacji tematu korzystałam z książki Adama Błaszczyka pt. „abc...HTML”. Starałam się dokładnie określić standardy wymagań, jak i odpowiednie wskaźniki dotyczące lekcji (zał. 2). Po przeprowadzonej lekcji określałam: zakres opanowania umiejętności i zaobserwowane efekty (zał. 3). W załącznikach od 4 do 8 zaprezentowałam pożądane efekty nauki języka HTML Może opracowany przeze mnie materiał ułatwi komuś pracę.
Konspekt lekcji informatyki
Temat: Moja pierwsza samodzielna strona w HTML
Poziom nauczania: gimnazjum klasa III
Czas: 45 minut
Cele: uczeń umie:
zapisać kod strony w HTML;
dobierać tło do swojej strony (kolor, tapeta);
zmieniać czcionki: kolor, rozmiar, rodzaj;
wstawić obrazek w określonym miejscu;
utworzyć tabelę;
utworzyć listy wypunktowane: numerowana, nienumerowana;
wyśrodkować tekst i grafikę;
wstawić linię;
stworzyć hiperłącze.
Środki dydaktyczne:
komputer;
zeszyt, literatura na temat HTML;
dyskietka z zapisem ćwiczeń lekcyjnych;
internet;
zestaw poleceń do wykonywania na lekcji.
Metody pracy: przypomnienie wiadomości, pogadanka, wykonanie zadań
na komputerze
Formy: praca z całą klasą, praca w grupach, praca indywidualna
Tok lekcji:
Powtórka ustna.
Prezentacja przykładowej strony
Przydzielenie zadań w grupach i indywidualnych - zał.1.
Praca samodzielna i w grupach dwuosobowych:
każdy uczeń (lub 2 osobowa grupa uczniów) losuje zestaw poleceń;
uczniowie przygotowują się do wykonania zadania: zeszyt, książka, dyskietka, internet;
uczniowie realizują zadanie na komputerach;
po wykonaniu zadania, uczniowie prezentują swoją stronę.
Uczeń wraz z nauczycielem ocenia realizację powierzonego zadania -zał.2.
Ewaluacja zajęć:
podsumowanie lekcji;
zachęcenie do tworzenia swoich stron;
ogłoszenie konkursu na najlepszą stronę w HTML;
tworzenie strony klasowej.
Opracowała:
mgr inż. Monika Szymczyk
Załącznik nr 1
HTML -abc...
Stworzyć stronę z kolorowym tłem -bisque (3p).
Tekst na stronie proszę napisać trzema: kolorami, wielkościami i rodzajami czcionek (6p).
W centralnym położeniu proszę wstawić: listę numerowaną (3p).
Z prawej strony proszę wstawić obrazek w ramce o dowolnej szerokości i wysokości (3p).
Strona powinna zawierać tabelkę - 2x3 (3p).
Na środku proszę wstawić linię na 75% o grubości 6 (3p).
Proszę stworzyć linkę do dowolnej strony lub innego miejsca na stronie (3p).
Chcesz dostać szóstkę, to udowodnij nauczycielowi, że umiesz coś więcej o HTML
24p -21p -bdb; 20p-17p -db; 16p-12p -dst; 11p- 8p -dop; 7p -0p -ndst
HTML -abc...
Stworzyć stronę z kolorowym tłem -cornsilk (3p).
Tekst na stronie proszę napisać trzema: kolorami, wielkościami i rodzajami czcionek (6p).
Z prawej strony proszę wstawić: listę nienumerowaną (3p).
W centralnym położeniu proszę wstawić obrazek w ramce o dowolnej szerokości i wysokości (3p).
Strona powinna zawierać tabelkę - 3x2 (3p).
Na środku proszę wstawić linię na 55% o grubości 4 (3p).
Proszę stworzyć linkę do dowolnej strony lub innego miejsca na stronie (3p).
Chcesz dostać szóstkę, to udowodnij nauczycielowi, że umiesz coś więcej o HTML
24p -21p -bdb; 20p-17p -db; 16p-12p -dst; 11p- 8p -dop; 7p -0p -ndst
HTML -abc...
Stworzyć stronę z kolorowym tłem -aliceblue (3p).
Tekst na stronie proszę napisać trzema: kolorami, wielkościami i rodzajami czcionek (6p).
W centralnym położeniu proszę wstawić: listę numerowaną (3p).
Z prawej strony proszę wstawić obrazek w ramce o dowolnej szerokości i wysokości (3p).
Strona powinna zawierać tabelkę - 3x3 (3p).
Na środku proszę wstawić linię na 25% o grubości 10 (3p).
Proszę stworzyć linkę do dowolnej strony lub innego miejsca na stronie (3p).
Chcesz dostać szóstkę, to udowodnij nauczycielowi, że umiesz coś więcej o HTML
24p -21p -bdb; 20p-17p -db; 16p-12p -dst; 11p- 8p -dop; 7p -0p -ndst
Załącznik nr 2
Cele operacyjne (standardy wymagań) |
Numer Wskaźnika |
Wskaźniki Uczeń: |
I. Uczeń posiadł umiejętność wyszukiwania i zastosowania wiadomości z zakresu podstaw HTML |
1.
2.
3.
4. |
Wyszukuje informacje z notatek prowadzonych na lekcji. Potrafi skorzystać z przeprowadzonych na lekcji ćwiczeń, które ma zawarte na dyskietce. Wyszukuje brakujące informacje o języku HTML w internecie. Korzysta z wszelkich dostępnych publikacji o języku HTML. |
II. Uczeń posiadł umiejętność tworzenia szablonu strony i jej zapisywania. |
1. 2. 3. |
Potrafi podać strukturę (kod) strony. Tworzy stronę według szablonu. Umie odpowiednio zapisać stronę. |
III. Uczeń umie dobierać tło strony |
1.
2. |
Umie dobierać tło do swojej strony przy pomocy:
Potrafi poprawnie dobrać tapetę, obrazek jako tło. |
VI. Uczeń posiadł zdolność zmieniania czcionki: rodzaj, rozmiar, kolor |
1.
2. 3. 4. |
Poprawnie formatuje tekst za pomocą zacznikow fizycznych. Potrafi zastosować różne kolory czcionek. Poprawnie stosuje różne rodzaje czcionek. Zna sposoby zmieniania wielkości czcionek |
V. Uczeń posiadł umiejętność wstawiania obrazków. |
1. 2. 3. 4. 5. 6. |
Umie wstawić obrazek. Potrafi umieścić obrazek w ramce. Potrafi zmienić wysokość obrazka. Potrafi zmienić szerokość obrazka. Potrafi wstawić napis na obrazku. Odpowiednio umiejscawia obrazek na stronie. |
VI. Uczeń posiadł umiejętność tworzenia list wypunktowanych. |
1.
2. 3. 4. |
Umie odpowiednio wstawić listy do swojej strony. Umie utworzyć listę zwykłą bez numeracji. Umie utworzyć listę numerowaną. Potrafi wskazać różnicę między tymi listami. |
VII. Uczeń umie stworzyć tabelę na stronie |
1. 2. 3. 4. |
Potrafi wstawić tabelkę do zawartości strony. Umie utworzyć wiersz w tabeli. Potrafi zdefiniować komórkę. Umie wstawić tabelkę o dowolnych ilościach wierszy i kolumn. |
VIII. Uczeń posiadł umiejętność ustawiania poszczególnych elementów w języku HTML |
1.
2. 3. 4. |
Umie zdefiniować akapit:
Potrafi wyśrodkować grafikę i tekst. Potrafi wymusić przejście do nowej linii. Potrafi wstawić linię:
|
IX. Uczeń posiadł umiejętność nawigacji w dokumentach HTML. |
1. 2.
3.
4. 5.
|
Potrafi połączyć się wewnątrz strony. Potrafi połączyć się z dokumentami w tym samym katalogu. Potrafi połączyć się z inną stroną w tym samym oknie. Potrafi połączyć się z inną stroną w innym oknie. Potrafi połączyć się z pocztą elektroniczną. |
NUMER UCZNIA |
ZAKRES OPANOWANIA UMIEJĘTNOŚCI |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
STANDARD |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 3
Standard
|
Wskaźniki |
Obserwowane efekty |
Uwagi |
||||
|
|
Wszyscy 100% |
Większość 70% |
Niewielu 25% |
Nikt 0% |
|
|
I |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
II |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
III |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
IV |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
V |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
VI |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
VII |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
VIII |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
IX |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
Załącznik nr 4
Nauczyciel dbający o jakość procesu nauczania
Jakość procesu nauczania jest bardzo ważnym czynnikiem podczas mojej pracy. Staram się dbać o nią, rozwijać różne umiejętności, dobrze planować własną pracę. Posługuję się technologią informacyjną nie tylko na lekcji informatyki. Umiejętność komunikowania się z uczniami, rodzicami oraz innymi nauczycielami jest dla mnie jednym z najważniejszych celów w pracy, który trzeba ciągle udoskonalać.
Każdy uczeń jest inny. Należy go poznać i wskazać jego własny kierunek. Dany uczeń powinien iść w tym kierunku swoim tempem. Uczniowie współpracowali ze sobą i pracowali indywidualnie na wszystkich lekcjach z HTML.
Każda forma pracy ucznia i nauczyciela pobudza i stymuluje twórcze myślenie, aktywizuje. Uczeń pracuje nad swoim rozwojem, a ja staram się kontrolować ten rozwój, pomagać mu, wskazywać kierunki, cele i ewentualne błędy. Oczywiście następuje tu sprzężenie zwrotne, bo po zmonitorowaniu i zdiagnozowaniu poziomu osiągnięć ucznia, należy również pracować nad swoim rozwojem, który jest bardzo pożądany, szczególnie z informatyki. Uczeń potrafi się sam kontrolować, sam oceniać. Myślę, że ja też potrafię tak postępować, a to prowadzi do lepszego poznania siebie (jako nauczyciela) i kształtowania własnych umiejętności.
Załącznik nr 5
Osiągnięcia uczniów
Uczniowie mają możliwość samodzielnego odkrywania, przez wyszukiwanie informacji o języku HTML w internecie (na lekcji i na zajęciach dodatkowych). Oglądanie różnych stron internetowych pozwala im ustosunkować się do ich budowy od strony języka HTML. Jest to inspiracją do twórczego myślenia i podjęcia próby stworzenia swojej strony, takiej jaką dany uczeń chciałby oglądać na ekranie monitora. Chęć posiadania własnej strony motywuje uczniów do wykorzystania poznanej wiedzy (zdobytych informacji), stworzenia własnych projektów, rozwoju zainteresowań, zdolności (zał. 1 p.8) i współpracy między zainteresowanymi.
W trakcie realizacji lekcji z języka HTML uczniowie współpracowali ze sobą podczas wykonywania postawionych zadań. Uczniowie planowali, organizowali pracę, następnie dokonywali wyborów i samooceny, aż do osiągnięcia określonego celu. Powstają pierwsze strony internetowe w klasie, a to jest wskaźnikiem umiejętności stosowania zdobytej wiedzy i posługiwania się technologią informacyjną. Uczeń potrafi i lubi uczyć się języka HTML ponieważ po prostu to robi, czyli sprostał oczekiwaniom nauczyciela.
Załącznik nr 6
Efekty kształcenia
Umiejętności uczniów były na bieżąco kontrolowane w trakcie realizacji lekcji o języku HTML. Każdy uczeń miał możliwość opanowania poszczególnych elementów HTML (zał. 1). Na zajęciach powtórzeniowych uczniowie mieli możliwość nadrobienia braków.
Uczeń od początku realizacji tematu znał zasady oceniania (zał. 1). Nauczyciel wyjaśnił uczniom wartość posiadania wiedzy z podstaw HTML:
Możliwość stworzenia swojej własnej strony;
Zasygnalizowanie tematu, który można dalej drążyć pogłębiając swoją wiedzę;
Wykorzystania znajomości języka HTML do konkursu, który jest organizowany przez Zespół Szkół Elektronicznych:
reprezentacja szkoły;
możliwość zdobycia dodatkowych punktów podczas przyjęć do średnich szkół;
satysfakcja z osiągniętego celu.
Standardy wymagań (cele operacyjne) dotyczące lekcji: „Moja pierwsza samodzielna strona w HTML” są zaprezentowane w załączniku nr 2.
Myślę, że uczniowie opanowali podstawy języka HTML, potrafią poszerzyć swoją wiedzę (mają wskazane kierunki) i mogą brać udział w konkursach dotyczących HTML reprezentując szkołę.
Załącznik nr 7
Klimat szkoły
Uczniowie wiedzą, co nauczyciel od nich wymaga. Między nauczycielem a uczniem panują otwarte stosunki, co jest wskaźnikiem trzyletniej, wzajemnej współpracy. Nauczyciel wspólnie z uczniami decydował o sposobie prowadzenia lekcji o HTML, nadrabiania zaległości i możliwości dalszego rozwoju. Uczniowie i nauczyciel starają się, aby miła atmosfera na lekcji sprzyjała efektywnej pracy.
Załącznik nr 8
Praca wychowawcza
Na lekcji uczniowie są motywowani do pracy nad sobą, do osiągania zadanych celów, a ich działania są dostrzegane i pozytywnie oceniane. Przez sumienne wykonywanie obowiązków na lekcji uczeń kształtuje w sobie poczucie odpowiedzialności za własną edukację. Nauczyciel wraz z uczniami analizuje na bieżąco trudności wychowawcze i mobilizuje ucznia do pracy nad swoim zachowaniem. Przez realizację tematu: „Moja pierwsza samodzielna strona w HTML” uczeń może planować swoją przyszłość. Otwarte, pozytywne stosunki między nauczycielem i uczniem sprzyjają pogłębianiu się wzajemnego szacunku.