Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II
TEMAT DNIA: Światło i cień
ZAPIS W DZIENNIKU: Wykonywanie obliczeń w zakresie czterech podstawowych działań matematycznych - liczenie w zakresie 30. Wyznaczanie głównych kierunków świata różnymi sposobami. Długość cienia w różnych porach dnia. Uzupełnianie zdań wybranymi wyrazami. Pisownia wyrazów z „ó”. Dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi na temat znaczenia umiejętności wyznaczania kierunków świata. Rozwiązywanie zadań z treścią.
CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie umiejętności wyznaczania i nazywania głównych kierunków świata.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- potrafi wyznaczyć główne kierunki świata,
- zna zasady posługiwania się kompasem,
- jest świadomy korzyści płynących z umiejętności wyznaczania kierunków
świata,
- wypowiada się pełnymi zdaniami na dany temat,
- poprawnie i płynnie czyta tekst,
- potrafi czytać ze zrozumieniem,
- zna i stosuje zasady pisowni trudnych wyrazów,
- potrafi uzupełnić zdania wyrazami,
- sprawnie wykonuje obliczenia w zakresie 30,
- potrafi rozwiązać zadanie z treścią,
- doskonali wyczucie przestrzeni,
- zgodnie współpracuje w zespole.
METODY: praca z podręcznikiem i kartą pracy, pogadanka, rozmowa kierowana, pokaz
FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kompasy szkolne, karty pracy i podręczniki „Wesoła szkoła”, magnetofon, kaseta z utworami muzycznymi, lampka, kijek, ilustracje planet z działaniami matematycznymi do ułożenia hasła, karty pracy do uzupełnienia, karty z nazwami kierunków geograficznych, plansza ilustrująca wskazywanie kierunku północnego nocą, kora drzewa z mchem.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć - ułożenie hasła z rozsypanki sylabowej -
„Wyznaczamy kierunki świata”.
Na tablicy przypięta jest ilustracja Słońca. Wokół niego napisane są liczby -
wyniki działań. Działania zapisane są na rysunkach planet. Dzieci wykonują
działanie i dopasowują do wyniku - przypinają planetę na liczbie.
WY 12 - 8 = KIE 3 x 4 = ŚWIA 6 x 4 =
ZNA 18 : 3 = RUN 8 + 6 = TA 4 x 7 =
CZA 15 - 7 = KI 6 x 3 =
MY 27 : 3 =
- Co wam przypomina ta ilustracja? (Układ Słoneczny)
- Co wiemy o Układzie Słonecznym?
- Kto wymieni wszystkie planety w kolejności od Słońca?
- Która planeta jest największa? (najmniejsza, najbardziej gorąca,
najzimniejsza?)
- Co powiecie o Słońcu?
- O czym musimy pamiętać pisząc nazwy planet?
- Odwróćcie teraz planety i odczytajcie hasło.
2. Rozmowa na temat roli Słońca w wyznaczaniu kierunków świata.
- Jaki związek ma miejsce wschodu i zachodu Słońca z kierunkami świata?
Tam, gdzie Słońce wschodzi jest kierunek wschodni, tam gdzie zachodzi jest
kierunek zachodni. Stąd tez powstały nazwy tych kierunków świata.
(Dzieci przypinają kartki z nazwami kierunków świata w odpowiednich
miejscach sali).
Przeprowadzenie doświadczenia wyjaśniającego sposób wskazywania
kierunków świata (z wykorzystaniem lampki).
- W jaki dzień można wyznaczyć kierunki świata za pomocą Słońca i cienia?
3. Zapis w zeszycie: Wyznaczamy kierunki świata.
Wklejenie kartki. (Załącznik nr 1)
Napisanie nazw kierunków świata całymi wyrazami.
4. Przypomnienie pisowni trudnych wyrazów: wschód, zachód, północ,
południe.
5. Ćwiczenia śródlekcyjne - śpiewanie piosenki pt. „Malowała jesień”.
6. Wyznaczanie kierunków świata nocą - wg Gwiazdy Polarnej.
Pokaz i omówienie planszy ilustrującej wskazywanie kierunku północnego.
Uzupełnianie kartki. (Załącznik nr 2)
7. Wyznaczanie kierunków według obserwacji otoczenia.
Pokaz kory drzewa z mchem. Wyjaśnienie, że mchy znajdują się na pniach
drzew zawsze od strony północnej, ponieważ nie lubią słońca.
Wklejenie i uzupełnienie kartki. (Załącznik nr 3)
8. Wyznaczanie kierunków za pomocą kompasu.
Rozdanie kompasów.
Omówienie budowy kompasu (pokaz ilustracji).
Zapoznanie z zasadami posługiwania się kompasem.
Wyznaczanie kierunków głównych.
Wklejenie i uzupełnienie kartki. (Załącznik nr 4)
9. Ćwiczenia śródlekcyjne - ćwiczenia przy muzyce.
10. Uzupełnianie kart pracy - KP 91, ćw. 2 - 4 - sprawdzenie i wykorzystanie
zdobytych wiadomości.
11. Wypowiedzi na temat znaczenia umiejętności wyznaczania kierunków
świata.
12. Rozwiązywanie zadań z treścią.
Pani podzieliła dzieci na grupy. Powstało 5 grup po 4 osoby w każdej
grupie i jeszcze zostało 2 dzieci. Ile było wszystkich dzieci?
Dzieci zobaczyły na drzewie 14 sikorek. Po chwili część sikorek odleciała w 2 grupach po 3 sikorki. Ile sikorek zostało?
13. Podsumowanie zajęć. Ocena uczniów.
14. Zadanie pracy domowej.
Oblicz. Uporządkuj wyniki od liczby najmniejszej do największej. Zapisz
hasło.
10 : 2 |
11: 1 |
18 : 6 |
21 : 3 |
27 : 3 |
7 : 7 |
24 : 4 |
20 : 5 |
32 : 4 |
12 : 6 |
12 : 1 |
40 : 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
mglo |
żo |
sień |
zi |
za |
Gdy |
na, |
za |
ma |
je |
na. |
śnie |
Literatura:
„Świat i człowiek - Atlas geograficzny dla dzieci”. Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” Warszawa 1991
Becklake S. „Budowa Wszechświata”. Polska Oficyna Wydawnicza „BGW” Warszawa
Piosenka pt. „Malowała jesień” - „Już w szkole”, CD sześciolatka, semestr pierwszy, Wydawnictwo Nowa Era
Opracowała:
mgr Marzena Durma