KONSPEKT LEKCJI: 19-20
DATA: 01.X.2004
DYSCYPLINA: PIŁKA NOŻNA
TEMAT: Doskonalenie podstawowych umiejętności technicznych w piłce nożnej.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: III szkoły średniej/ M
Czas trwania zajęć: 90 min.
Przybory: piłki
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: uczeń doskonali poznane elementy techniki(prowadzenie, przyjęcie, uderzenie) gry w piłkę nożną
2.Wiadomości. : uczeń zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych
3.Sprawność motoryczna. : szybkość, zwinność, koordynacja
4.Akcent wychowawczy: samokontrola, współpraca w zespole
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka
2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska
- nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
2.stojąc w lekkim rozkroku RR w górze wykonujemy skony T w przód z pogłębieniem, 3.stojąc w rozkroku wykonujemy skłon T do NL i do NP. 4.w pozycji stojącej, NN razem złączone staramy się głową dotknąć kolan 5.krok skrzyżny (prawa noga w przód) skłon do nogi prawej, a następnie zmiana nogi. |
20 min. |
- ustawienie w kole
- ustawienie w rozsypce, każdy z ćwiczących posiada piłkę
- NN muszą być wyprostowane w stawie kolanowym
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
Ćwiczący zostają podzieleni przez prowadzącego na cztery osoby, gdzie dwie osoby ustawiały się na linii bocznej boiska z lewej strony a kolejne dwie po przeciwnej stronie, wykonując następujące ćwiczenia: 1.Prowadzenie i przekazanie piłki NP. i NL do partnera znajdującego się z przeciwnej strony. On po przyjęciu piłki wykonuje to samo. 2.Uderzenia piłki bezpośrednio do partnera NP. i NL. 3.j.w z tym, że po uderzeniu przyjęcie piłki i następnie oddanie piłki partnerowi. 4.j.w. tyko przyjęcie piłki LN a odegranie PN i na odwrót. 5.Prowadzenie piłki i wykonanie zwodu pojedynczego i odegranie do partnera. 6.Prowadzenie piłki, zwód na uderzenie i zatrzymanie piłki piętą. Podanie piłki w tył. 7.Zwód na uderzenie przy prowadzeniu i podanie podeszwą piłki poprzez przetoczenie. 8.Uderzenie piłki z „pierwszej”, gdzie partner wybiega i wykonuje rozkrok i piłka jest przepuszczona między nogami do partnera. Partner z drugiej strony wykonuje to samo. 9.Pierwszy z czwórki trzyma piłkę w rękach i podrzuca ją do partnera znajdującego się po drugiej stronie, ten natomiast przyjmuje piłkę na klatkę piersiową i „gasi” ją do ziemi, następnie chwyta piłkę i wykonuje to samo. 10.Pierwszy z czwórki wykonuje podanie, natomiast partner z przeciwnej strony wykonuje przyjęcie ze zwodem i podanie do partnera i dalej wykonuja to samo. 11.j.w. tylko z przetoczenie podeszwą w bok i odegranie do partnera. 12.Bezpośrednie podania do siebie. Staramy się szybko odgrywać piłkę do partnera. 13.Gra szkolna 3x3. |
23 min.
15 min.
25 min.
|
Na każdy czwórkę przypada jedna piłka. |
5.Uspokojenie organizmu |
1.Marsz z ramionami w górze - luźne potrząsanie dłońmi. 2.W marszu- skłon tułowia w dół (wydech)- wyprost tułowia z ramionami w bok (wdech). |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|