SCENARIUSZ ZAJĆ
Temat: Poznajemy budowę lasu i jego niektóre tajemnice. Uczymy się rozpoznawać niektóre
gatunki drzew. / kl. III / - WYCIECZKA , Kategoria ekologiczna
Cele operacyjne:
" poznanie piękna najbliższej okolicy
" przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach
" obserwacje drzew żyjących w lesie
" rozpoznawanie niektórych gatunków drzew
" obcowanie z przyrodą lasu i potrzebą jej szanowania
" rozwijanie wyobrazni artystycznej uczniów
" uwrażliwienie na piękno przyrody, wdrażanie do jej poszanowania
" rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
" kształtowanie samodzielności a zarazem partnerstwa w pracy zespołowej
" podnoszenie wiary we własne siły, rozbudzanie poczucia własnej wartości
Pomoce dydaktyczne apteczka, kompas, klej, atlas drzew, ołówki, karty pracy, lupy,
lornetka, chustka do zawiązania oczu, fiszki,
Czas wycieczka całodniowa ( 3 godziny lekcyjne)
Zaplanowane metody aktywizujące jesienna wycieczka, burza mózgów, Metoda Dobrego
Startu, projekt
Przygotowania wstępne
Przed wycieczką przygotowujemy zajęcia dotyczące planowanej wycieczki do lasu.
Nauczyciel informuje uczniów o tematyce zaplanowanego kompleksu poprzez odczytanie
wiersza o lesie pt. Jesienny las , słuchanego na tle muzyki. Stworzy to odpowiedni nastrój,
zapowiada przeżycie przygody podczas wycieczki.
Jesienny las
Las szumi tysiącem drzew
i trzepotaniem skrzydłami
zmarzniętych ptaków.
Szepce smutna kołysankę o odchodzącym lecie.
Las rozdaje połyskliwe korale z jarzębiny
i złote liście jak naszyjniki
pięknej Kleopatry.
Kiedy spadnie ostatni liść
Wszystko zamknie oczy w zimowym długim śnie.
Jesień.
Iza Michałek (lat 9)
Dzieci zapisują swoje propozycje na fiszkach, itp. tak
1. Poznam różne drzewa i nauczę się je rozpoznawać.
2. Poszukam nory lisa.
3. Nazbieram liści różnych drzew i zrobię z nich bukiet.
4. Będę oglądał owady i robaki przez lupę.
5. Wykorzystam przewodniki: Drzewo i Przewodnik do rozpoznawania roślin i
zwierząt na wycieczce , itp.
Ponadto przeprowadzamy ćwiczenia słownikowe, rezultatem którego jest Regulamin
wycieczki do lasu , zapisany na pierwszej kartce dziecięcej książeczki, którą dzieci planują w
najbliższych dniach.
Oto treść regulaminu:
1. Nie hałasuj w lesie!
2. Nie łam gałęzi!
3. Nie niszcz grzybów!
4. Nie płosz ptaków!
5. Bądz cicho, a wiele zobaczysz! Itp.
Następne strony książeczki dzieci wypełniają zadaniami poznawczymi, które chcą realizować
w czasie wycieczki. Samodzielny wybór zadań motywuje do ich wykonania. Ta karta pracy
będzie potrzebna uczniom do samooceny na lekcji podsumowującej. Ma formę otwartą, gdyż
w dalszym ciągu lekcji ćwiczeniowo-badawczych będzie rozbudowywana o następne zadania:
1. Napiszę o lesie wiersz lub opowiadanie
2. Przygotuję materiały do przedstawienia pt. Życie lasu
3. Pisz dalej, układaj zadania.........
Przebieg wycieczki
Przed wyruszeniem w trasę, przypominamy uczniom o podstawowych zasadach bezpiecznego
poruszania się drogą. Przypominamy trasę wycieczki oraz zasadę posługiwania się
kompasem. Wspólnie wyznaczamy główne kierunki w terenie. Wyznaczamy główny kierunek
marszu. W czasie spaceru liczymy dostrzeżone kolory.
Przystanek I
Zatrzymujemy się w jakimś miejscu i prosimy o minutkę spokoju. Organizujemy konkurs:
Kto słyszy najwięcej naturalnych dzwięków? Dzieci stoją cicho w miejscu i podnoszą palce
do góry w momencie usłyszenia danego dzwięku. Zwycięzca (zazwyczaj zwycięzcy)
otrzymują tytuł Najlepsze ucho . Po zakończeniu konkursu warto porozmawiać na temat
usłyszanych dzwięków, zastanowić się z dziećmi co było przyczyną i co one oznaczały.
Przystanek II
Podczas spaceru dzieci liczyły dostrzeżone kolory. Prosimy żeby odszukały kartki z różnymi
kolorami i przyporządkowały im odpowiednie elementy przyrody (oczywiście mogą to być
także kolory nie istniejące w przyrodzie).
Zajęcia w lesie rozpoczynamy od zabawy Znajdz wśród drzew swojego przyjaciela . Celem
gry jest nawiązanie emocjonalnego kontaktu z przyrodą. Zawiązujemy oczy jednemu z
uczniów, prowadzimy do drzewa, by nie widząc spróbował się go nauczyć . W trakcie
kontaktu z drzewem osoba prowadząca może zadawać pytania: Poznałeś już zapach
drzewa? , "Objąłeś je ramionami?", "Czy poznasz jego grubość?", "Czy kora jest szorstka,
czy gładka, sucha czy wilgotna?", "Czy są na niej ślady skaleczeń, żywicy?". Po pierwszym
pokazie dzieci bawią się w parach.
Po zdjęciu chustki prosimy, aby grający odnalazł wśród drzew to, które właśnie poznał.
Po zabawie dzieci dobierają się w grupy /4 lub 5 osobowe/. Każda grupa wybiera swoje
drzewo, które będzie poznawało. Należy zasugerować grupom by drzewa nie powtarzały się.
Następnie nauczyciel rozdaje karty pracy /załącznik 1/. Przed przystąpieniem do pracy każda
grupa zapozna się z poleceniami. W trakcie ćwiczeń nauczyciel sprawdza poprawność
wykonywanych poleceń, udziela wskazówek. Po wypełnieniu kart pracy dzieci obchodzą
swoje drzewo dookoła ze spuszczoną głową, patrząc w lusterko, w którym odbijać się będzie
korona drzewa.
Spacer taki pozwala dostrzec drzewo z niezwykłej, nieznanej dotąd perspektywy. Można
potem zaproponować, aby powtórzyły okrążenie z głową zadartą do góry i porównały to, co
widzą w obu przypadkach. Można poprosić dzieci, aby spojrzały na las poprzez rozstawione
nogi. Zawsze należy pytać co dzieci widzą, czy im się to podoba, czy chciałyby to pokazać
swoim rodzicom.
Następnie nauczyciel poleca aby każda grupa rozbiegła się po lesie i wyszukała ciekawych
okazów przyrodniczych, z których potem ułoży "obraz". Nie można niczego zrywać! Mogą to
być szyszki, liście, ciekawe gałązki leżące na ściółce, piórka ptasie, śmieci pozostawione
przez turystów itp. Na leśnej ścieżce każda grupa prezentuje swój "obrazek" i nadaje mu tytuł.
Podsumowanie zdobytych wiadomości
Siadamy w kręgu na leśnej polanie. Wspólnie śpiewamy piosenkę pt: Do lasu
Do lasu
1. Gdy dzień nudny niesłychanie,
wez na spacer tatę mamę,
idz do lasu, spojrzyj wkoło,
tutaj zawsze jest wesoło.
2. Nad twą głowa ptak przeleciał,
na polanie kopiec kreta,
tam mrowisko, takie duże,
popatrz na nie chwilę dłużej.
3. Gdzieś pukanie głośne słychać,
dzięcioł tak pracuje dzisiaj.
Warto było iść do lasu,
Nie zmarnujesz tutaj czasu.
Opracowała :mgr U.Parma
ZAACZNIK
Rozwiąż rebus i zapisz jego rozwiązanie.
mpa
pa
Ż
g=p b
+
+stem + ielem + su
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Rozwiąż zagadki.
Nazywają mnie doktorem,
Skacze po lesie
bo wiem, które drzewo chore.
z wielkiej uciechy,
Stuk, stuk, twardym dziobem stukam
że ma w spiżarni
i smacznego kęsa szukam.
smaczne orzechy.
.............................................
...........................
1
2
1. W lesie należy zachować ...?
3
2. Może być liściaste lub iglaste.
3. Pokrywa pień drzewa.
4
4. Drzewo składa się z korzeni, pnia i ...
5. Gdy wieje wiatr to drzewa ...
5
6. Zwierzątko z kolcami.
6
7. W lecie liście mają kolor......
8. Mała, zielona i skacze.
7
9. Mają ją drzewa iglaste, ma w sobie nasionka.
8
9