Grażyna Bocko Nauczany przedmiot: biologia
Miejsce pracy: Publiczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku
Scenariusz lekcji
I. Przedmiot: biologia.
Dział programowy: Funkcjonowanie człowieka i zwierząt.
Klasa II gimnazjum, jedna jednostka lekcyjna.
Temat: Podstawowe zasady żywienia.
II. Cele lekcji:
a) poznawcze: uczeń:
- podaje zasady żywienia,
- wymienia choroby powstające na skutek niedożywienia oraz choroby towarzyszące przejadaniu się,
- podaje rolę błonnika w odżywianiu się,
- podaje różne przyczyny otyłości,
b) wychowawcze: uczeń:
- zauważa konieczność właściwego żywienia w każdym okresie życia,
- krytycznie analizuje własny jadłospis,
c) praktyczne: uczeń:
- dostrzega zależność między niewłaściwym odżywianiem się
a powstawaniem chorób związanych ze złym odżywianiem się,
- analizuje schematy, piramidę właściwego żywienia, własny jadłospis,
- oblicza swój współczynnik masy ciała,
- doskonali umiejętność pracy w zespole i grupie.
III. Środki dydaktyczne: schematy, teksty z podręcznika, teksty przygotowane przez nauczyciela, tabela, loteryjki.
IV. Metody: śniegowa kula, praca z tekstem, ćwiczenia.
V. Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa.
VI. Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna:
a) podział klasy na grupy czteroosobowe,
b) rozdanie pomocy ( schematy, tabela, loteryjki, teksty),
c) uczeń wyjaśnia co to jest odżywianie ( dostarczenie pokarmu każdej żywej komórce organizmu),
d) uczniowie dokonują podziału pokarmów- schemat do uzupełnienia (załącznik nr 1), każdy uczeń ma do uzupełnienia swój schemat, po uzupełnieniu schematu konsultuje się z kolegą z ławki, a następnie porównanie następuje w grupach czteroosobowych-