Grażyna Bocko Nauczany przedmiot: biologia.
Miejsce pracy: Publiczne Gimnazjum nr 2 w Białymstoku.
Scenariusz lekcji.
I. Przedmiot: biologia.
Dział programowy: Funkcjonowanie człowieka i zwierząt.
Klasa II gimnazjum, 1 jednostka lekcyjna.
Temat lekcji: Skład i rola krwi.
II. Cele lekcji:
a) poznawcze: uczeń:
- wymienia składniki krwi, omawia ich budowę i rolę w organizmie,
b) wychowawcze: uczeń:
- omawia i rozumie rolę przetaczania krwi dla ratowania ludzkiego życia,
- omawia rolę szczepień ochronnych w uzyskiwaniu odporności, d) praktyczne:
uczeń:
- prowadzi ukierunkowaną obserwację mikroskopową,
- dokonuje porównań,
- uzupełnia schemat,
- układa loteryjkę i uzupełnia tabelę,
- doskonali umiejętność pracy w zespole.
III. Środki dydaktyczne: mikroskopy (najlepiej jeden na każdej ławce), preparaty mikroskopowe krwi człowieka i żaby, podręczniki, tablica poglądowa przedstawiająca budowę elementów krwi, schemat do uzupełnienia, tabela, loteryjka, zeszyt ucznia.
IV. Metody: ćwiczenia, pogadanka, praca z podręcznikiem, elementy metody problemowej.
V. Formy: indywidualna, zespołowa.
VI. Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna:
a) uczeń przypomina:
- co to jest oddychanie i odżywianie,
- gdzie zachodzą powyższe procesy,
-jakie substraty potrzebne są do przebiegu wymienionych procesów,
- co się dzieje z produktami powstającymi w wyniku tych procesów,
b) postawienie problemu: Jak sądzisz, dlaczego jedni ludzie często chorują, inni natomiast bardzo rzadko zapadają na choroby?
2. Faza główna:
a) zapoznanie się z tekstem z podręcznika, może to być podręcznik